İşaret Dili Öğrenmenin Faydaları Nelerdir?

İşaret Dili Öğrenmenin Faydaları Nelerdir? İşaret Dili Öğrenmenin Önemi Nedir? İşaret Dili Neden Gereklidir?

0 870

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İşaret dili, duyma ve konuşma engeli olan kişilerin dış dünya ile iletişim kurabilmesini sağlayan mimiklerin ve el hareketlerinin beden dili ile yansımasını ifade eden görsel bir dil olarak adlandırılabilir. İşaret dilinin duyma ve ya konuşma engeli olan her insan öğrenmelidir. Fakat artık günümüzde bir bilinç elde etmek için ve kendimize de fayda sağlaması için işaret dilini hepimiz öğrenmeliyiz.

Günümüzde işitme engelli kişiler ile anlaşmak ve iletişim kurabilmek için işaret dili eğitimleri verilmektedir. Bu eğitimlere katılıp işaret dili öğrenmek oldukça önem taşır. En başta kişinin kendine kattığı bir değer bir sosyal bilinç olmasıyla birlikte, hem işitme ve konuşma engelli kişilerin kendilerini daha iyi hissetmelerini ve daha fazla insanla konuşabilmelerini sağlar. Ayrıca artık iş hayatında da işaret dili bilmek sizi diğerlerinden bir adım önde tutuyor.

İşaret dili kendine özgü bir dilbilgisi yapısı olan ve mimiklerin, beden dilinin, el hareketlerinin kullanıldığı bir dildir. İşaret dili almak çok önemlidir. İşaret dili öğrendikten sonra kendinizi çok daha mutlu hissedeceğinizden emin olabilirsiniz. İşitme ve konuşma engelli birileri ile karşılaştığınızda onlarla iletişim kurmak hem sizi hem de onları çok mutlu edecektir. Ayrıca bir sorunları olduğunda onların yardım istemesi daha zordur. Bu durumda bir işitme engelli bireye yardım edebilmek sizi çok daha iyi hissettirmez miydi?

Herşeyden ziyade hepimiz birer engelli adayıyız. Hiçbirimiz yarın bir kaza geçirip işitme duyumuzu kaybedip kaybetmeyeceğimizi bilmiyoruz. Bunu böyle düşündüğünüzde işaret dili öğrenmenin ne kadar gerekli olduğunu bir kez daha anlamış olacaksınız.

İşaret dili ne kadar erken yaşta öğrenilirse o kadar kalıcı olur ve hızlı öğrenme şansınız daha yüksektir. İnsanlar birbiri ile iletişim kurmanın ne kadar değerli birşey olduğunu işaret dili öğrendiklerini daha iyi anladıklarını söylüyorlar.

İşaret dili eğitimleri aldığınızda hem eğlenceli eğitimlere katılarak güzel vakit geçirmiş olacaksınız hem de yeni bir lisana sahip olacak ve daha çok insana ulaşabilir olduğunuzu göstereceksiniz. İşaret dili öğrenerek kendinize yeni bir kültür katmış olacaksınız. Emin olun işaret dili bilmek size iş hayatında da hem bilinçli bir insan olduğunuzun temsili olarak hem de daha fazla insanla iletişim kurma becerisine sahip olacağınız için çok daha öne çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Sizin iletişime geçebileceğiniz çok daha fazla insan varken engelli kişilerin konuşacakları daha az insan oluyor. İşaret dili öğrenmek aslında sizin engelli kişilerin de konuşmaya, gülmeye, sohbet etmeye ihtiyacı olduğunun bilincinde olduğunu gösteriyor. Bu kişiler gitgide kendi içlerine kapanabilir, kendilerini eksik hissedebilir ve mutsuz bir hayat sürebilirler. Fakat siz onlarla iletişime geçtiğinizde ve sohbet ettiğinizde emin olun onları çok mutlu edeceksiniz. Bir insanı mutlu etmenin size nasıl bir haz vereceğini görmek istemez misiniz? Emin olun harika bir duygu.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre dünya nüfusunun ortalama %10’unu işitme engelli bireyler oluşturmaktadır. Ülkemizde ise bu durum verilere göre %12’dir.

Ülkemizde bu oran hiç de azımsanmayacak bir oranken işaret dili öğrenmek bir gerekliliktir. İşitme engelli bireylerin de bir birey olduğu ve iş hayatlarında ve ya özel hayatlarında sosyalleşmeye ihtiyacı ve hakkı olduğu unutulmamalıdır. Engelli ve engelsiz bireyler iletişim kurabildiğinde herşey çok daha güzel oluyor.

Eğer siz de empati kurmayı denerseniz belki işaret dili öğrenmek konusunda daha bilinçli olursunuz. Bu yazıyı okuduğunuza göre çok yüksek ihtimalle sizler zaten bilinçli insanlar olarak işaret dili öğrenmeyi düşünüyorsunuz. Bunun sizin için çok doğru bir karar olduğunu ve etrafınızdaki kişileri de bu konuda teşvik etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Siz ve çevrenizdeki insanlar bu bilinci sahiplenerek zaten eksik bir hayat yaşayan işitme engelli kişilerin istek duyduğu duygulara sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Şuan hali hazırda birçok kurum ve belediye ücretsiz işaret dili eğitimi vermektedir. Bu kurumlardan yararlanarak hem sizde sosyalleşebilir hem de işaret dili bilen bir birey olabilirsiniz.

İstanbul İşletme Enstitüsü ücretsiz online işaret dili eğitimleri vermektedir. Bu konuda iletişime geçerek sizde faydalanabilirsiniz.

Cevap bırakın