İshale Ne İyi Gelir?

İshale Ne İyi Gelir? İshale İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir? İshal Nasıl Geçer? İste Hepsinin Cevabını Sizler İçin Veriyoruz...

0 213

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İshal zaman zaman hepimizin başına gelen bir problemdir. Ancak önemli bir kesimde de ishal kronikleşmiş bir problemdir. Bu durum kişilerin sağlığını önemli derecede etkilemektedir.

İshal genellikle mide üşütmesinden, soğuk algınlığından ve ya yiyeceklerin dokunmasından kaynaklı olarak meydana gelir. İshal; parazitler, bakteriyel enfeksiyonlar, bağırsak sendromu, bağırsak iltihapları gibi nedenlerle kronik bir hale dönüşebilmektedir.

İshal şikayeti ile ilgili bir doktora başvurulduğunda ishale neden olan etkenler bulunmaya çalışır. Bu etkenler çok edilmeye çalışılır. Etkenlerin bulunamadığı bazı durumlar olur. Bu durumlarda ise bir diyet listesi oluşturulur. İshale iyi gelen bazı yiyecekler ve beslenme önerileri bulunmaktadır. Bizde sizler ile bu beslenme önerilerini paylaşmak istiyoruz. İshale ne iyi geliyormuş birlikte bir bakalım.

Öncelikle ishale iyi gelen yiyecekler birkaç gruba ayrılmaktadır. Bu yiyecek gruplarından biri vücut direncini artıran ve bağırsak hareketlerini teşvik eden gruptur. Muz, pirinç, elma, kepekli ekmek ve bitkisel çaylar bu grupta sıralanabilir. Muz-yoğurt ikilisi de oldukça iyi bir potasyum ve kalsiyum  kaynağıdır. İshal olunduğunda vücuttaki elektrolit dengesi bozulur. Muz ve yoğurt ise bu dengeyi yerine getirir.

Muz ve elma, limonlu kahve, pirinç gibi yiyecekler yoğun lif yapısına sahiptir. Bu yiyecekler bağırsakların ishale karşı savaşmasına yardımcı olmaktadır.

Muz ishal problemi için gerçekten inanılmaz bir yiyecektir. İçerisindeki yüksek oranda  potasyum minerali, ishal sonrası kaybedilen potasyumun vücuda kazanılmasına yardımcı olur.

Bebeklerde ishal sık sık görülen bir problemdir. Aşırı kilo kaybına neden olan ishalin çabucak giderilmesi için ise bebeklere muz bol bol yedirilmelidir. Muzun içerisinde bulunan nişasta ve meyve şekerleri bedenin dengesinin yeniden kurulmasına yardımcı olur.

Esmer pirinç, tam buğday, tereyağı, baharatlar ve özellikle de kepekli ekmek de ishalin giderilmesine yardımcı olmaktadır.

Elmada bulunan pektin maddesi ishal şikayeti olanlar için tedavi edici özelliğe sahiptir. İshal nedeniyle bağırsak dengesi bozulur. Bu dengeyi kurmak için ise elma doğal bir şifa kaynağıdır. Elma püresi de bebeklerde ishali gidermek için oldukça etkilidir.

Limonlu kahve geçmeyen ishal problemini tedavi etmek için oldukça etkilidir. 1 fincan türk kahvesine 2 tatlı kaşığı taze limon suyu eklemeli ve içmelisiniz. Eğer üşütme sonucu ishal olduysanız bu limon ve kahve karışımı gerçekten etkili olacaktır. Kahvenin içerisine limon suyu katıp macun haline getirip yemek de aynı etkiyi gösterecektir.

Cevap bırakın