Kadınlarda Aşırı Tüylenme Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınlarda Aşırı Tüylenme Problemi Nasıl Tedavi Edilir? Kadınlarda Aşırı Tüylenme Neden Olur? Kadınlarda Hirsutizmin Çözümleri Nelerdir?

0 33

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Her insanın vücudunda tüyler çıkmaktadır. Bu gayet doğal bir durumdur ve kişinin sağlıklı olduğunu gösterir. Ancak aşırı tüylenme gibi bir durum da söz konusudur. Kadınlarda görülen aşırı tüylenme problemi vücudun çoğu bölgesinde görülebilmekteyken, erkeklerde görülen aşırı tüylenme genellikle üst dudak, çene, meme, göğüs, omuz üstleri ve alt karında görülmektedir.

Kadınlarda görülen aşırı tüylenme probleminde tüylenmelerin şekli farklıdır. Kiminde çok daha ince tüyler halindeyken kiminde kalın ve sert olabilmektedir. Özellikle bıyık, kol, karın gibi kısımlarda tüylenmeler kadınlarda daha azdır.

Her kadının vücudunda az da olsa erkek hormonu olarak da adlandırılan testesteron, her erkeğin vücudunda da az da olsa kadın hormonu olarak adlandırılan östrojen hormonu bulunur. Kadınlarda bulunan bu testesteron hormonunun fazla olması durumunda da aşırı tüylenme problemi görülebilmektedir.

Kadınlarda yüz ve saç haricinde ergenlik dönemi ve menopoz dönemi aralığında devamlı olarak tüylenme görülmektedir. Ayrıca artış ve azalışlarda yaş yaş değişebilmektedir.

Ancak fazla tüylenme kadınları fazlasıyla rahatsız eden bir durumdur. Bu kalıtsal bir rahatsızlık olabilir. Ayrıca epilepsi, sedef gibi hastalıklardan ve ya artrit ilaçlar gibi ilaçların kullanımında da kaynaklanabilen bir sorundur. En önemlisi kadınlarda yumurtalıkta kist bulunduğunda bu problem gün yüzüne çıkabilmektedir.

Kadınlarda aşırı tüylenme problemi kan testi ve ultrason ile teşhis edilebilen bir problemdir. Tüyler ağda ile alınabilir ve ya oksijenli su ile sarartılabilir. Ayrıca kilo vermek ve sağlıklı beslenmek de aşırı tüylenmenin önüne geçecektir.

Aşırı tüylenme gibi bir sorun ile karşı karşıya kaldıysanız muhakkak bir doktora başvurmalı ve bu aşırı tüylenme probleminin temelinde yatan problemi öğrenmelisiniz. Aşırı tüylenme kaynağına göre de bir çözüm yolu üretilmelidir. Aşırı tüylenme çözülemeyecek bir problem değildir. Önemli olan altta yatan nedenin çözüme ulaşmasıdır. Bitkisel çözümler de aşırı tüylenme probleminin üstesinden gelebilir.

Cevap bırakın