Kadınlarda Erken Yaşlanmaya Neden Olan Hormonlar Nelerdir?

Kadınlarda Erken Yaşlanmaya Neden Olan Hormonlar Nelerdir? İşte Kadınlarda Erken Yaşlanmanın Kaynağı Hormonlar...

0 265

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınların cilt sağlığı, beden sağlığı için bazı hormonlar çok önemlidir. Bu hormonlar esasta kadınlara fayda sağlarken seviyesinin düşmesi durumunda erken yaşlanmaya neden olabilir. Bu nedenle aşağıda bahsedeceğimiz bu hormonların seviyelerini yüksek tutmak gerekmektedir. Böylelikle erken yaşlanmadan kurtulmuş oluruz ve sağlıklı şekilde hayatımıza devam ederiz. Şimdi sizlerle seviyesi düştüğünde kadınlarda erken yaşlanmaya neden olan hormonları inceleyelim.

Kadınlarda Erken Yaşlanmaya Neden Olan Hormonlar Nelerdir?

Östrojen Hormonu

Östrojen hormonu öncelikle kolajen üretiminde önemli bir rol almaktadır. Östrojen seviyesinin düşük olmasıyla birlikte doğru orantılı şekilde vücutta o kadar çabuk zarar görüyor ve yaşlanıyor. Bu nedenle hayvansal ürünlerin tüketimini azaltarak meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermek gerekiyor. Soya peyniri ve süt de östrojen hormonunu artıran yiyecekler arasındadır.

Büyüme Hormonu (Somatotropin)

Somatotropin, büyüme hormonu olarak da bilinmektedir. Büyüme hormonunun düşük olması durumunda da bazı ruh hali bozuklukları meydana gelebilmektedir. Ayrıca büyüme hormonu değerleri düştüğü ve ya yavaşladığı zaman artık kas zayıflıkları başlayabiliyor Bu nedenle de fiziksel aktivite yapmak kaslarımızın güçlenmesi ve büyüme hormonu seviyesinin düşük olması durumunda bu boşluğun dolmasına katkı sağlıyor. Büyüme hormonunun azalması ciltte sarkmalara, yanaklarda, çenede ve dizlerde sarkmaların oluşmasına neden olmaktadır. Büyüme hormonu doğal olarak yaş ilerledikçe düşme eğiliminde bulunuyor çünkü belirli bir yaştan sonra gelişimimiz duruyor, boyumuz uzamıyor vb. Büyüme hormonunun düşüklüğünün etkilerini ortadan kaldırmak içinse düzenli egzersiz yapmak, düzenli uyumak ve uyanmak, yeterince protein almak gerekiyor. Eğer bunların yeterli olmadığını düşünüyorsanız da takviye alabilirsiniz. Böylelikle cildinizdeki sarkmaların önüne geçmiş ve cilt hücrelerinde onarım yapmış olursunuz.

DHEA Hormonu

DHEA hormonu da yaşlanmayı engelleyen fakat az olması durumunda erken yaşlanmaya sebebiyet veren hormonlardan biridir. Bu nedenle erken yaşlanmaya engel olmak için dikkat etmemiz gereken hormonların başında olan DHEA sadece 30 yaşına kadar üretilmektedir. DHEA hormonu seviyesi vücutta düşmeye başlandıktan sonra ise vücut elastik özelliklerini yitirmeye, daha hassas, daha yıpranık ve daha kırılgan olmaya başlıyor. 30 yaşından sonra vücudumuzda azalan bu hormonun yerini doldurmak için ise bol proteinli kahvaltılar yapmalı, sağlıklı yağlar tüketmeli ve bu hormonu bu şekilde dengede tutmamız gerekmektedir.

Melatonin Hormonu

Melatonin hormonu da düşük olduğu taktirde erken yaşlanmaya neden olan hormonlar arasında yer alıyor. Bu nedenle de muz, pirinç ve domates tüketmemiz gerekiyor. Bu saydığımız besinler melatonin hormonu seviyelerinin düşmesini engelliyor.

Stres hormonu olarak bilinen kortizol cilt problemlerine neden olabiliyor. Yeteri kadar su içmek kortizol seviyesini yükseltebilir. Yüksek seviyedeki şeker de kırışıklıkları arttırdığından insülin hormonu da erken yaşlanma belirtilerini hissetmemek için gerekli olan hormonlardan biridir.

Cevap bırakın