Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir?

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedir? Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur? Kadınlarda İdrar Yolu Problemleri

0 217

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlarda idrar kaçırma problemi sıklıkla görülen bir problemdir. Bu problem her yaştan kadından görülebilmekte fakat ilerleyen yaşlarda görülme oranı daha fazladır. Kadınlarda erkeklere oranla idrar kaçırma problemi 2 kat daha fazla görülür. Bu şikayet hayati bir tehdit oluşturacak bir problem değildir fakat sosyal hayatı ve ya normal yaşantıyı zorlaştıran ve yaşam kalitesini azaltan bir durum olarak sayabiliriz. Bu problemi yaşayan insanlar bir noktadan sonra insanlardan kaçar ve bazı şeyleri yapmaktan korkarlar. Evden çıktıktan bir süre sonra hemen eve girmek isterler ki idrar kaçırma problemi yaşamadan kendilerini rahat hissedecekleri ortamda bulunsunlar. Bunun haricinde öksürmekten, hapşırmaktan korkarlar ve dışarı çıktıklarında sıklıkla tuvalete gitme ihtiyacı hissederler. Bu gibi birçok nedenden dolayı yaşam kalitesi ciddi anlamda azalır.

Kadınlarda idrar kaçırma problemi, kadınların neredeyse %50’sini etkileyen bir durumdur. Özellikle yaşlı kadın nüfusu arttıkça bu problem daha çok karşımıza çıkmaya başlamış bulunmaktadır. Genç kadınların yüzde 15-20, orta yaştakilerin yüzde 25-30, ileri yaştakilerin de yüzde 30-50 arasında değişen oranlarda bu sıkıntıyla karşı karşıya kaldıkları tespit edilmiştir. İdrar kaçırma problemini utanacak bir şey olarak gördükleri için bu problemi yaşayan kadınların yaklaşık 2/3’ü bu konuda doktor yardımı almaktan kaçınır. Bu yüksek bir oran. Bu problemin bir çözümü olmadığını düşünerek hayatına böyle devam edebilen kadın bireylerde vardır. Fakat bu utanılacak bir durum değildir. Kadın nüfusunun yarısı bu problemi yaşıyorken bu durumu utanılacak bir durum olarak görmemek gerekir. Yüksek oranda olmasa bile bu bir problem ise utanılmamalı ve doktordan yardım alınmalıdır.

Kadınlarda İdrar Kaçırmanın Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda idrar kaçırmanın bir çok nedeni vardır. Bunları birlikte sıralayacak olursak;

İlerleyen Yaş

Kadınlar menapoz dönemine girdiğinde ve yaşın ilerlemesiyle birlikte östrojen hormonu azalmaktadır. Bu nedenle de leğen kemiği içerisindeki mesane ve rahmi yerinde sağlam şekilde tutmaya yarayan dokular zayıflar ve kadınlarda idrar kaçırma artar.

Doğum Yapmak

Kadınlarda idrar kaçırma doğum yapmaktan kaynaklı da olabilir. Fazla sayıda doğum yapmak, iri bebek doğurmak, vakum yöntemi ile doğum yapmak gibi nedenlerden dolayı idrar kaçırma olayı kadınlarda sıklıkla görülen bir problemdir.

Fazla Kilo ve ya Obezite

Kadınlarda obezite görülmesi ve ya fazla kilo idrar kaçırmaya sebep olabilmektedir. Fazla kilolu ve ya obezite problemi olan kadınlarda kilolardan dolayı karın içine basınç daha fazla olur. Bu basınçla birlikte de idrar kaçırma görülebilir.

Kalıtımsal Nedenler

Bazı kadınlarda idrar kaçırma problemleri kalıtımsal nedenlerden kaynaklı olmaktadır. Kalıtımsal olarak bazı kadınların destek dokuları ve bağları doğumlarından itibaren zayıf ve ya az gelişmiştir. Bu durum da idrar kaçırmaya neden olabilmektedir.

Kabızlık

Kabızlık problemi de yanında idrar kaçırma problemini doğurabilmektedir. Kabızlıkla birlikte gelen büyük idrarı çıkarmada yaşanan zorluk, ıkınmayı gerektirebilmektedir. Bununla birlikte destek dokuları zayıflayabilir. Bu da zamanla idrar kaçırma problemine neden olur.

Sigara İçmek

Sigara içmek zamanla idrar kaçırma problemine yol açabilmektedir. Sigara kullanan kadınlarda idrar kaçırma probleminin sigara içmeyen kadınlara göre daha fazla olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle sigara içen kadınlar idrar kaçırma problemi yaşıyorsa sigara tüketmeyi bırakmalıdır.

Kronik Hastalıklar

Bazı kronik hastalıklar idrar kaçırma problemini de beraberinde getirmektedir. Astım, bronşit, diyabet, kas hastalıkları ve omurganın kaza sonucu travması gibi bazı problemler idrar kaçırmaya neden oluyor. Bu noktada kesinlikle bir doktordan yardım alınmalıdır.

İdrar Kaçırma Probleminin Tedavi Yöntemleri

Günümüzde idrar kaçırma ile ilgili ilaç ve cerrahi yöntemlerle tedaviler mümkündür. Uygulanacak tedavinin şekli idrar kaçırmanın şekline ve nedenine göre değişiklik göstermektedir. Temel olarak 3 tip idrar kaçırma görülmektedir;

1.Stres İnkontinans;

Öksürme, hapşırma, ağır kaldırma gibi nedenlerden dolayı oluşan idrar kaçırma problemidir. Efor harcama ve ya fiziksel zorlama gibi ya da öksürme, hapşırmayla gelen istemsiz oluşan idrar kaçırmalarıdır. Karın içi basıncını artıran durumlarda artan bu basınç üretraya düzgün şekilde iletilmediğinde idrar kaçırma olayı ortaya çıkar.

Nedenleri;

Obeszite, önceki gebelikler ve zor doğum süreci (anemnezi), geçirilmiş bazı cerrahi operasyonlar

Tedavisi;

Öncelikle hastaların muayene için dolu bir mesane ile birlikte doktora gelmeleri beklenmektedir. Böylelikle hastanın öksürme ve ya hapşırma gibi nedenlerle idrar kaçırıp kaçırmadığı test edilir. Sonrasında hastaneye jinekolojik muayene yapılır. Mesane, vajina ve komşu organlarda sarkma oluşup oluşmadığı ve idrar kaçırmayı engelleyen pelvik tabanlı kasların iyi çalışıp çalışmadığı bu esnada kontrol edilir ve değerlendirilir.

Bu tipte diyet önlemi alınabilmektedir. Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durulması tavsiye edilir. Sıvı kısıtlaması nedeniyle sağlığında herhangi bir problem oluşturmayacak hastalarda sıvı kısıtlamasına gidilebilir. Pelvik taban kası egzersizleri ve fazla kiloların verilmesi gibi önerilerde bulunulur KEGEL egzersizleri öğretilir. Bunun haricinde bir de lazer tedavisi bulunmaktadır. Bu tedavide maximum 1 ay aralarda 2 seans yeterli olacaktır. Ciddi idrar kaçırma problemi beraberinde idrar torbası sarkması problemini de getirir. Böyle bir problemle de karşı karşıya kalındıysa cerrahi tedavi yöntemine gidilmektedir. Bunlardan biri de lazer tedavisidir. Hastaya en uygun yöntem seçilmelidir. Bu yönteme doktorun kontrolleri ve testleri sonucunda karar verilmelidir.

2. URGE İnkontinans;

Acilen tuvalete gitme ve idrar yapma ihtiyacıyla birlikte gelen idrar kaçırma problemidir. Hastada sık idrara çıkma ihtiyacı görülür ve gece uyurken idrar kaçırma problemleri ve şikayetleri ile karşılaşılır. 65 yaşından büyük kadınların neredeyse %40’ında bu problem görülmektedir.

Bu problemin tedavisinde, davranıl tedavisi önerilmektedir. Hastaya belirli aralıklarla idrar yapma programı oluşturulur ve zamanlı idrar yapmaya alıştırılır. Bu mesanenin yeniden eğitilmesini sağlar. Pelvik taban egzersizlerinin yapılması da bu problem için çözüm üretebilmektedir.

3. Mikst İnkontinans

Yukarıdaki iki tipin bir arada görüldüğü idrar kaçırma problemidir. Hastalar bu tipte her iki tipin semptomlarını göstermektedir. Bu tipte tedavi hastanın en kötü semptomuna göre seçilmelidir. Hangi semptom hastanın hayatını olumsuz anlamda daha çok etkiliyorsa o semptomun tedavisine öncelik verilir ve ardından diğer problemlerde göz önüne alınır.

Cevap bırakın