Kadınların Yaptırması Gereken Testler Nelerdir?

Kadınların Yaptırması Gereken Testler Nelerdir? Kadınlar Hangi Testleri Yaptırmalıdır? Bu Testleri Yapmayı İhmal Etmeyin...

0 213

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınlar için meme ve rahim ağzı kanseri gibi çok önemli durumların erken teşhis edilmesi hayati önem taşımaktadır. Erken teşhis hayat kurtarır ve bu nedenle de yaptırılması gereken bazı testler vardır. Kadınlar aşağıda bahsedeceğimiz testleri kesinlikle yaptırmalı ve hayatlarına öyle devam etmelidir. Bu testlerin yapılmaması durumunda olası bir olumsuz durum kendini ilerlediğinde belli edecektir.

Bazı hastalıklar sinsice kişinin vücudunda yıllarca gezer durur ve gündelik sorunların dışında belirtiler göstermez. Siz de bunları herkesin gün içinde karşılaştığı bir sorun sanarak yaşamaya devam edersiniz. Hastalıklar kendini belli eder duruma geldiğinde de çoktan ilerlemiştir ve iyileşme oranı bu durumda ilk duruma göre oldukça düşüktür. Fakat sıralayacağımız testlerin yapılması durumunda bu riski ortadan kaldırmış ve erken önleminizi almış olacaksınız. Şimdi kadınların yaptırması gereken testleri birlikte inceleyelim.

Kadınların Yaptırması Gereken Testler Nelerdir?

PAP Smear Testi

Kadınlarda meme kanserinden sonra en çok görülen kanser türü rahim ağzı kanseridir. Bu sebepten dolayı ne yazık ki dünyada her 2 dakikada bir kadın hayatını kaybetmektedir. Fakat Pap Smear testiyle beraber belirti vermeyen kanser hücreleri erken tespit edilir ve erken önlem alma şansı yakalanır. Kanser öncesinde tedavi şansı çok daha yüksek olan kadınlar hayatına devam edebilme şansı yakalar. Pap Smear testi için 21-65 yaş aralığında bir kadın olmanız gerekmektedir. Hele ki uzun süredir HPV enfeksiyonu taşıyan ve HPV aşısı olmayan bir bireyseniz bu testi kesinlikle yaptırmanız gerekir.

Ultrason Çektirmek

Kadınların yaptırması gereken testler arasında her sene düzenli olarak jinekolojik muayeneye gitmek de sayılmalıdır. Kadınlar düzenli olarak jinekolojik muayeneye gittiklerinde ultrason cihazları sayesinde ayrıntılı şekilde rahim ve yumurtalık incelemesi yapılmaktadır. Bu da olası kanser riskinde şüpheli bir durum varsa erken tespit edilmesini sağlamış olacaktır. Özellikle de miyom oluşumuna müsait bünyede bir kadınsanız muhakkak düzenli olarak jinekolojik muayeneye gidip ultrason çektirmelisiniz.

Mamografi

Kadınlarda dünya genelinde en çok görülen kanser türü meme kanseridir. Fakat mamografi sayesinde birkaç milimetre çapındaki bir kitle bile tespit edilebilmektedir. Uzmanlar kadınların 40 yaşına girdikten sonra her sene en az bir ya da iki kez mamografi çektirmesi gerektiğini belirtmektedir. Fakat sadece 40 yaşına girdikten sonra değil 30’lu yaşlarda da en azından bir kez mamografi taraması yapılmasının hayati önem taşıdığının vurgusu yapılmaktadır.

Kemik Yoğunluğu Ölçümü

Kadınların yaptırması gereken testlerden biri de menopoz sonrasında meydana çıkabilen kemik erimesinin tespit edilmesini sağlayan kemik yoğunluğu ölçümüdür. Kemik erimesi kadınlarda ani kemik kırılmalarına ve güçsüz kemiklere neden olabilmektedir. Fakat kemik yoğunluğu ölçümü sayesinde erken teşhis ediliyor ve erken önlem alınabiliyor. Bu test gayet ağrısız ve basit şekilde yapılabilmektedir.

HPV Testi

Cinsel yolla bulaşan virüslerden biri olan HPV virüsünün erken teşhis edilmesi çok önemlidir. Çünkü HPV virüsü ilerleyen dönemlerinde kişiyi ölümle sonuçlandıran bir virüstür. HPV virüsü erken dönemlerinde belirti vermez fakat rahim ağzı kanserine neden olur. Bu nedenle yukarıda belirttiğimiz gibi hem Pap Smear hem de HPV-DNA testi yaptırılmalıdır. Bu testler düzenli olarak yaptırıldığı taktirde hayati önem taşıyan problemlerin önüne geçmiş ve ya erken teşhis etmiş oluruz.

Cevap bırakın