Kalp Hastalığını Önleyen Yiyecekler Nelerdir?

Kalp Hastalığını Önleyen Yiyecekler Nelerdir? Hangi Yiyecekler Kalp Hastalığını Önlemeye Yardımcı Olur?

0 298

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlıklı beslenmek her birey için önemlidir. Sağlıklı beslenmenin bilindik faydaları vardır ve diyet yapan insanlar diyetlerine sağlıklı besinler eklerler. Sağlıklı beslenmek bazı kronik rahatsızlıkların önlenmesine de yardımcı olur. Kalp hastalıklarının artmasındaki temel neden sağlıksız beslenme olarak görülmektedir. Kalp hastalıkları herkesin bu rahatsızlığa kapıldığını bir anlık düşündüğünde kendisini rahatsız hissetmesine sebep olabilecek ölümcül ve tehlikeli bir hastalıktır. Tedavisi zordur. Bu rahatsızlığı önlemek sağlıklı düzenli ve dengeli beslenmekten geçer.

Kalp hastalıklarını önlemek adına bazı değerli ilaçlar vardır fakat bu ilaçlar dengeli düzenli ve sağlıklı beslenmeyle birlikte aktif hale gelir. Sağlık uzmanları diyetlere eklenebilecek sağlıklı ve egzersiz yaparken de tüketilebilecek kalp hastalığını önleyen bazı besinler önermiştir. Bunlara birlikte bakalım;

 Yulaf

Yulaf, diyet yapan pek çok insanın kullanmayı tercih ettiği bir besindir. Kötü kolestrol seviyesini düşürür. İçerisinde B-Glucan bulunur. Bir kase yulaf doyurucu bir ara öğün ve ya kahvaltı için gayet yeterli olacaktır. Kilo vermezini aktif hale getirecektir. Bunların yanı sıra koroner kalbi geliştirme riskini azaltır. İçerisinde bulundurduğu antioksidanlar ve antienflamatuarlar ile hastalığın gelişimine engel olur.

Yaban Mersini

Uzmanlara göre günlük olarak yaban mersini kullanan kişilerde kan basıncı ve kalp rahatsızlıkları riskinin azaldığı gözlemlenmiştir. Yaban mersini kalp rahatsızlığı çeken hastaların tedavisinde kullanılan ve bu bağlamda çok faydalı ve etkili olan bir besindir. Çünkü yaban mersini arteriyel sertlik risklerini azaltmaktadır.  Kardiyovaküler rahatsızlıklarda arterlerin aşırı sertleşmesinden kaynaklanır. Yaban mersini ile yapılabilecek bir sürü ara öğün tarifi bulunmaktadır. Lezzetli bir yaban mersinli smoothie ile öğle yemeğinizi tamamlayabilirsiniz.

Sarımsak

Sarımsak bir Hint bitkisidir. Çok güçlü bir bitki olan sarımsak yemeklere lezzet katmanın yanı sıra kalp sağlığı içinde oldukça önemli bir besindir. Uzmanlara göre sarımsak, kalp rahatsızlıklarını önlüyor ve iyileştirmesinde büyük yol kaydedilmesine yardımcı oluyor. Sarımsak reçeteli ilaçlar ile etkili sonuçlar elde edemeyen veya doğal ilaçlarla kendilerini tedavi etmeyi tercih eden hastalar için harika bir alternatif tıp bitkisidir.

 Yağlı Balık

Sardalya, ton balığı, uskumru ve somon, yağlı balıklar arasından en sağlıklı seçimler olacaktır. Yağ asitleri, kolesterol seviyelerinin düşürülmesinde önemli bir rol oynar, bu da kan damarlarının elastik-hale gelmesinde yardımcı olur. Bu sayede önemli iyileşmeler sağlar ve kanı inceltir, pıhtılaşma ve kalp krizlerini önler. Yağlı balık yemeklerinin günlük diyete eklenmesi kan akış hızını artıracak ve kanın pıhtılaşmasını önleyecektir. Sağlık uzmanları, tüm bireylerin her hafta en az 3 yağlı balık yemesi gerektiğini önermektedir.

 Sebzeler ve Meyveler

Meyveler ve sebzeler kalp rahatsızlıkları ve hastalıkları önlemek için bağışıklığı güçlendirecek antioksidanlarla doludur. Günlük diyetinize bol bol meyve  eklemeli ve öğününüzün  her zaman yarısından fazlasının taze sebzelerle dolu olmasına dikkat etmelisiniz.

Kuruyemişler

Araştırmalara göre fındıklar kalp sağlığını arttıracak en sağlıklı gıdalardır. Kalp hastalığı riskini azaltmak için diyetinize 30 gram fındık eklemek sizi %30 oranında koruyacaktır. Bu çok yüksek bir orandır. Fındıklar doyurucu besinlerdir ve açlığı rahatlıkla bastırabilir. Bundan dolayı herkes diyetine rahatlıkla fındık ekleyebilir.  Bunun dışında badem, ceviz gibi farklı kuruyemişleri tüketmek de sağlığımız için oldukça önemlidir.

Az Tuz Kullanımı

Tuz açısından zengin olan gıdalar kalp krizi riskini artırmaktadır. Bu sebeple az tuz kullanımı kalp krizi riskini azaltır.  Tuz, klorür ve sodyum içerir ve bu besin maddelerinin fazlası insan vücudu için oldukça zararlıdır. Bu sebeple tuz kullanımına dikkat edilmelidir.

Kalp bakım rejimi tavsiye edilebilir bir diyet türüdür fakat risk altında iseniz ve ya kalp rahatsızlığınız var ise bu diyetler uzmanlara danışılmadan yapılmamalıdır. Herkes için iyi olabilecek bir besin sizin için zararlı olabilir bu sebeple her zaman gittiğiniz doktorunuza danışarak kalp bakım rejimi yapmalısınız.

Cevap bırakın