Kalp Krizini Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Kalp Krizini Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir? Kalp Krizine Neden Olan Besinler Nelerdir? Kalp Krizi Riskini Artıran Yiyecekler Nelerdir? İşte Kalp Krizini Tetikleyen Yiyecekler...

0 146

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kalp krizi öncesinde belirgin bir belirti göstermeden yaşanabiliyor. Kalp krizi sağlıksız gıdalar tüketmekten kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bu nedenle de kalp krizini tetikleyecek yiyeceklerden uzak kalmak gerekir. Bu sağlığımız için çok önemlidir. Şimdi sizlerle kalp krizini tetikleyen yiyeceklerin neler olduğundan bahsedeceğiz. Gelin birlikte inceleyelim.

Kalp Krizini Tetikleyen Yiyecekler Nelerdir?

Diyet Soda

Birçok insan fazla kilolar ile mücadele etmektedir. Bu nedenle de çeşitli diyetler yapılmaktadır. Bu diyetler sırasında ise şekerli içecekler yerine diyet soda tercih edilmektedir. Bu sağlıklı bir seçenek gibi görünebilir ancak hiç de öyle değildir. Diyet kola kalp krizini tetikleyen bir yiyecektir.

Diyet kola içenlerin kalp krizi riskinin daha fazla olduğu araştırmacılar tarafından kanıtlanmıştır. Diyet soda yerine su, taze sıkılmış meyve suları, taze meyvelerden oluşan smoothieler, ev yapımı limonata gibi sağlıklı seçenekler tercih edilmelidir.

İşlenmiş Füme Etler

İşlenmiş füme etler sağlığımız için fazlasıyla zararlıdır. Tütsülenmiş tavuk, hindi sandviç, sosis, pastırma gibi işlenmiş etler tercih edilmemelidir. İşlenmiş bu etler sodyum açısından zengindir. Bu ise kalp krizi riskini artırır. Ayrıca bu işlenen etlerin bayatlamasını ve ekşimesini önlemek adına sayısız derecede zararlı koruyucular kullanılmaktadır. Bunlar da sağlığa çok zararlıdır ve kalp krizi riskini artırır.

Jampon, hindi burger gibi sağlıksız besinler tüketmek yerine, lezzetli somon ve ya ton balığı ile yapılmış sağlıklı salatalar tüketmek, kendinizin evde hazırlayacağı hindi ve tavuk yemekleri pişirmek sağlığınız için çok daha faydalıdır.

Cipsler, Hazır Tatlılar

Cipsler, kek, pizza, kraker, çörek, poğaça, hazır köfteler inanılmaz derecede trans yağ içeren yiyeceklerdir. Bu yiyecekler kalp krizini tetiklemektedir. Fırından aldığınız ve ya hazır paketli abur cuburlar trans yağ içermektedir. Hidrojene edilmiş yağlarla hazırlanan bu yiyecekler oda sıcaklığında katı şekilde kalabilmektedir. Fakat bu amaçla kullanılan yağlar sizi sağlığınızdan edecektir.

Bununla kalmaz, patlamış mısırlar, dondurulmuş besinler, hazır soslar, patates kızartmaları, hazır kek karışımları ve sosları, fast food besinler de içerisinde trans yağ ve hidrojene edilmiş yağ barındırır.

Bu tarz ürünler tüketmek yerine, sağlıklı atıştırmalıklar ile bu gibi isteklerinizi bastırabilirsiniz. Patates kızartması yerine fırında ince dilimlenmiş patatesler ile kendi cipsinizi hazırlayabilirsiniz. Ayrıca evinizde hazırlayacağınız kekler, sebzeli güveçler, salatalar ile çok daha sağlıklı ve verimli yiyecekler tüketebilirsiniz.

Kırmızı Et

Kırmızı etin içerisinde doymuş yağlar mevcuttur. Bu nedenle kırmızı etin fazla ve ya yanlış pişirme yöntemleri ile pişirilmiş olması sizleri kalp krizine itebilir.

Kırmızı et elbette ki sağlıklı bir besindir. Ancak fazla tüketimi halinde size zarar verir. Bunun yerine kümes hayvanları, balık, beyaz et ile bu isteğinizi doyurabilirsiniz. Az yağlı süt ürünleri, baklagiller, fındık, soya peyniri gibi besinler tüketebilirsiniz. Böylelikle kalp sağlığınızı korumuş olacaksınız.

Konserve  Gıdalar, Hazır Çorbalar, Dondurulmuş Yiyecekler

Konserve gıdalar, hazır çorbalar, dondurulmuş birçok ürün sizlere pratik olması açısından kolaylık sağlayabilir. Birçok insan da kolay olması açısından bu ürünleri tercih ediyor olabilir. Fakat kalp krizi riskini artıracağını göz önünde bulundurmaz. Bu ürünlerin içerisinde yüksek oranda sodyum bulunmaktadır. Bu nedenle de saydığımız bu ürünler kalp krizini tetikleyen yiyeceklerdir.

Kendi evinizde önceden hazırlayıp dondurabileceğiniz ürünleri neden sağlıksız ve içeriği belirsiz olmasına rağmen dışarıdan almayı tercih ediyorsunuz. Çalışıyor olabilirsiniz, ilgi isteyen bir bebeğiniz olabilir ve ya mutfakta yemek yapmaktan hoşlanmıyor olabilirsiniz. Ancak öncesinde evinizde hazırlayıp dondurabileceğiniz birçok seçenek var. Konserve garnitür, çorba ve ya daha farklı dondurulmuş yiyecek almak yerine evinizde birkaç gününüzü bu yiyecekleri hazırlamaya ayırıp sonrasında fazlasıyla rahat edebilirsiniz. Ayrıca içeriğinin temiz olduğunu da bilerek rahatlıkla yiyebilirsiniz.

Cevap bırakın