Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Kamkatın Faydaları Nelerdir? Kumkuatın Faydaları Nelerdir? Kamkatın Sağlığa Etkileri Nelerdir? Kamkat Nedir?

0 50

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kamkat akciğer kanserine karşı önemli koruyucu etkisi bulunan bir meyvedir. Görünümü ve tadı itibari ile yavru bir portakalı andıran kamkat herkes tarafından bilinmeyen bir meyvedir. Kamkatın sağlığa olan birçok faydası da bu nedenle bilinmemektedir. Şimdi birlikte kamkatın faydalarını inceleyelim.

İçerisinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi ile de hepimiz hijyene, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine ve sağlıklı beslenmeye daha fazla önem verir olduk. Bu dönemde de doğru olanı budur. Koronavirüs döneminde dahil hayatımızın her döneminde sağlıklı beslenmeye özen göstermeli, bol bol meyve ve sebze tüketmeliyiz. Özellikle bu soğuk kış günlerinde bağışıklığımızı güçlü tutmak için günde 2-3 porsiyon meyve tüketmek çok faydalı olacaktır. Kamkat da tüketmemiz gereken hem lezzetli hem sağlıklı hem de görsel şölen yaratarak meyve salatalarına ekleyebileceğimiz harika bir meyve. Ayrıca güçlü içeriği ile bağışıklığı güçlendiriyor ve koronavirüse karşı daha dirençli olmamıza yardımcı oluyor.

Son dönemde popülaritesi artan kamkat meyvesi, daha çok tercih edilen bir meyve olmaya başladı. Kamkat meyvesinin akciğer kanserine karşı önemli bir koruyucu olması da popüler hale gelmesinde büyük bir etkendir.

Kamkat meyvesi Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak yayılış göstermiş ve çalı biçiminde yetişmektedir. Turunçgiller ailesinde yer alan kamkat, kumkuat olarak da adlandırılabilmektedir. Biçim itibari ile minik bir limona, renk ve tat itibari ile de portakal-mandalina karışımı bir tadı olan kamkatın birçok faydası bulunmaktadır.

Kamkatı evlerinde yetiştirmek isteyen birçok insan olabilir. Kamkat yetiştirmek zor bir iş değildir. Kamkat yaz aylarında daha sık olmakla birlikte kış aylarında seyrek şekilde sulanarak yetiştirilebilir. Dört mevsim yeşil kalabilen bir meyve olan kamkat yaz mevsiminde haftada en az iki kez, kış mevsiminde ise haftada bir kez sulanmalıdır. Sulama için özel bir kap ayırmalı ve her zaman aynı miktarda sulama yapmalısınız. Ayrıca kamkatın sulamasını yapraklarına gelmemeye özen göstecek şekilde sadece toprağına dökerek yapmalısınız. Hadi artık kamkatın faydaları nelerdir birlikte inceleyelim.

Kamkatın Faydaları Nelerdir?

Kamkat, portakal, limon, mandalina, bergamot gibi turunçgiller ailesinde yer alan bir meyvedir. Ancak diğer turunçgillere göre çok daha fazla C vitaminini içerisinde barındırır. Bu özelliği ile de bizleri grip, nezle, öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korur ve günümüzün en büyük sorunu koronavirüse karşı bağışıklığımızı güçlü tutar.

Eğer kolay hastalanan, bağışıklık sistemi zayıf ve solunum yolu enfeksiyonlarına çabuk kapılan biriyseniz düzenli olarak kamkat yemeniz sizi koruyacak ve vücudunuzun savunma mekanizmasını güçlendirecektir. Yeme açısından da oldukça pratik olan, kabuğu ile birlikte tüketilen kamkatı yanınızdan ayırmayın!

Siz de sindirim sistemi problemleri yaşıyorsanız muhakkak kamkattan faydalanmalısınız. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasına, mide bulantısı, iştahsızlık, hazımsızlık gibi problemlerle başa çıkmaya yarayan kamkatın 8 adeti 10 gram lif ile eş değerdir. Bu zengin lif içeriği sayesinde de sindirim sistemini düzenli ve hareketli tutmaya yardımcı olmaktadır. Günde 8 adet kamkat tüketerek sindirim sisteminizi düzene sokabilir, kabızlık, gaz problemi, şişkinlik, mide krampları, iştahsızlık, hazımsızlık, mide bulantısı gibi pek çok sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Bu dönemde herşeyi doğal yöntemlerle almak en sağlıklısı iken ilaçlar kullanmak yerine kamkat tüketerek sindirim sisteminizi büyük oranda dengeleme şansına sahipsiniz.

Kamkatın içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve antioksidan bulunur. Bu içerikler sayesinde ise ciltte oluşan kırışıklıklar, yaşlanma lekeleri, güneşten gelen serbest radikallerin olumsuz etkileri başa çıkabilirsiniz. Bu gibi cilt problemleri yaşıyor ve ya yaşamamak için korunmak istiyorsanız kamkat bu derdinize derman olacaktır. Turunçgillerin cilde iyi geldiğini hepimiz biliyoruz ama kamkat ciltte mucizevi etkiler yaratabilecek niteliktedir. Sivilce ve sivilce lekesi problemi yaşıyorsanız da bu sorunları en aza indirmek için kamkat tüketmelisiniz.

Kamkat boyut olarak minik ve ilginç olan fakat o minik boyutuna rağmen mucize etkiler yaratan bir meyvedir. Kamkatın içerisinde temel flavonoidler bolca bulunur. Böylelikle de kamkat verimli bir anti kanser olarak adlandırılabilir. İçerisinde bulunan bu flavonoidler oluşan tümörün büyümesine engel olur ve savaş gösterir. Kamkatın içerisinde bulunan bol miktardaki flavonoidler sayesinde kanser riski azalmakta ve vücutta oluşacak yaralayıcı mikroplar ile savaşılır.

Kamkatın vitamin açısından zengin bir meyve olduğundan bahsetmiştik. Göz sağlığı açısından oldukça büyük önem taşıyan A vitamini barındıran kamkat bu özelliği ile göz sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor. Gözün gece görüşünü güçlendiren ve göz oluşabilecek katarakt riskini en aza indiren kamkat sayesinde göz sağlığı korunuyor. Göz sağlığı için gerekli olan A vitaminini içerisinde bolca bulunduran kamkatı tüketerek göz sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Kemik gelişimi ve özellikle de kemiğin korunması herkes için çok önemlidir. Kemiğin güçlenmesi ile küçük yaşlardan başlayan bu serüven kemik erimesi oluşmaması için gösterilen çaba ile ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Kemik gelişimi için ve kemikleri korumak için süt ürünleri sıklıkla tercih edilmektedir çünkü süt ve süt ürünleri içerisinde bulunan kalsiyum kemiklerin hızla gelişmesine ve güçlenmesine yardımcı olur. Ancak şu bilinmez ki kalsiyum sadece süt ürünlerinde bulunmaz. Kamkatın içerisinde de yüksek oranda bulunan kalsiyum sayesinde kamkat tüketerek de kemik gelişimine katkıda bulunabilir ve özellikle kadınlarda ilerleyen yaşlarda sıklıkla görülen kemik erimesinin önüne geçebilirsiniz.

C vitamini yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur. Kamkatın içerisinde de C vitaminin yüksek oranda bulunduğundan bahsettik. Yaraların hızla iyileşmesi için de kolajen üretimini artıran C vitaminini içerisinde bol miktarda bulunduran kamkat, bu özelliği ile de sizlere yardımcı olacaktır.

 

Cevap bırakın