Kan Basıncını Düşürecek İçecekler Nelerdir?

Kan Basıncını Düşürecek İçecekler Nelerdir? Kan Basıncını Neler Düşürür? Kan Basıncının Düşmesine Yardımcı Olan İçecekler.

0 196

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kan basıncını düşürmek yaşam tarzını, rutinleri, beslenme alışkanlıklarını değiştirmeyle birlikte gelmektedir. Sağlığımızı etkileyen bu unsurlar kan basıncımızı da etkilemektedir. Kan basıncınızı düşürmek için yapmanız gereken tüm sağlıklı besinlerden faydalanmak ve beslenme düzeninizi oluşturup, egzersizler yaparak sağlığınızı korumaktır.

Kan Basıncını Düşürecek İçecekler Nelerdir?

Kan basıncını düşürmeye yardımcı olacak besin değeri yüksek içecekler tüketerek de kan basıncınızı en aktif şekilde düşürebilirsiniz. Sizlerle bu yazımızda kan basıncını düşürecek içeceklerden bahsettik. Birlikte inceleyelim.

Hibiskus Çayı

Hibiskus kan basıncını düşürmeye yarayan biyoaktif fitokimyasallar açısından çok zengindir. Yapılan araştırmalara göre hibiskus çayı kan basıncı seviyelerini korumak için oldukça etkilidir. Etkili olacak sonuçlar elde etmek istiyorsanız da gün içinde üç kez ebegümeci çayı tüketmelisiniz. Özellikle çayları 3 fincanlık demlemek yerine her fincan için yeni demleme yapmak çayın etkisini artıracaktır.

Pancar Suyu

Pancar içerisinde bol miktarda potasyum bulundurur. Ayrıca bol miktarda folat da bulundurmaktadır. Bu iki mineral ise kan basıncını düşürmek ve kan basıncı seviyelerini dengede tutmak için oldukça etkilidir. Pancar vücuttaki kas dokularının gevşemesine de yardımcı olmaktadır. Gevşeyen kaslarda kan akışı daha rahat olmaktadır. Bu nedenle pancar suyu içmek de kan basıncını düşürmek ve korumak konusunda oldukça etkilidir. Pancar kan damarlarının zarar görmesini önler ve kan damarlarının sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Her gün en az iki bardak pancar suyu içmek kan basıncı seviyelerini dengeleyecektir. Pancar suyu içildikten birkaç saat sonra kan basıncı seviyenizin düştüğünü fark edeceksiniz.

 Nar Suyu

Nar suyu içerisinde yüksek oranda antioksidan ve temel besin maddeleri bulundurur. nar suyu kalp yetmezliği ve hipertansiyon gibi sorunların üstesinden gelmek konusunda da oldukça etkilidir. Ayrıca yapılan araştırmalara göre nar suyu kan basıncını da düşürmektedir. Günlük nar suyu tüketimi kan akışını düzenlemek konusunda %30 etkilidir. Nar suyu tek başına kan basıncını düşürmek konusunda bu oranla en ön sıralarda yer almaktadır. Kan basıncı değerleriniz yüksekse günde 3 bardak nar suyu tüketerek kan basıncınızı düşürebilirsiniz.

Kızılcık Suyu

Kızılcık içerisinde anti enflamatuar tutan güçlü antioksidanlar içerir. Araştırmalara göre kızılcık suyu kan damarlarında meydana gelen hasarı gidermek konusunda oldukça etkilidir. Böylelikle ani kan basıncı yükselmelerinden de sizi koruyacaktır,

Kızılcık suyu aynı zamanda kan damarlarının genişlemesine yardımcı olur ve bu sayede kan akışının düzenli olmasını da sağlar. Böylelikle de kan basıncı seviyeleri dengeli olmaktadır. Kızılcık suyu C vitamini içeriği ile de kan basıncı değerlerini dengeler.

Az Yağlı Süt

Yapılan araştırmalara göre kalsiyum eksikliği hipertansiyona önemli derecede olumsuz etki göstermektedir. Bu nedenle günlük bol miktarda kalsiyum almak kan basıncını düşürmekte ve dengelemektedir. Etkili bir sonuca ulaşmak içinse az yağlı süt tüketilerek kalsiyum ihtiyacı giderilebilir. Az yağlı sütler, tam yağlı sütlere göre daha fazla kalsiyum barındırmaktadır. Günlük alınan bol miktarda kalsiyum da kan basıncını düşürmeye yardımcı olmaktadır. Hem vücudumuzdaki kalsiyum oranını artırmak için hem de kan basıncımızı düşürmek için düzenli olarak her gün az yağlı süt içmek gerekmektedir.

Cevap bırakın