Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Karma Cilt Nedir? Karma Cilt Tipine Nasıl Bakım Yapılır?

0 384

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Karma cilt tipi cildin belirli bölgeleri yağlı iken belirli bölgelerinin kuru olması durumudur. Bu cilt tipine uygun bir cilt bakımı rutini oluşturmak zor olabilir. Bu bakımı nasıl sağlayabileceğimiz ile ilgili yazımızı okumanızı tavsiye ederiz;

Karma Cilt Nedir?

Karma cilt tipi diğer cilt tiplerine göre daha fazla hassasiyet gösterilmesi gereken bir cilt tipidir.  Yağlı ve ya kuru cilt tipine sahip olanlar, karma cilt tipine sahip olan kişilere göre daha şanslıdır. Çünkü tek bir cilt tipine bakım yaparlar fakat karma cilt tipinde cildin bir bölümü yağlı iken bir bölümü kuru olabileceğinden işler zorlaşır.

Cilt bakımı yapmak önemlidir fakat bundan daha önemli olan birşey daha vardır ki bu da karma cilt tipine uygun bakım yapmaktır. Yanlış cilt bakımı yapmak ciltte istemeyeceğimiz sonuçlar doğurabilir.

Karma cilt tipinde T bölgesi yağlıdır. Bu kısımlar alın, burun ve çenedir. Bu nedenle de burun ve çene bölgesi ölü deriler nedeni ile cansız görünür. Göz çevresi ve yanak bölümü ise kurudur. Karma cilt tipi 16-20 yaş arasında olan her 3 kişiden birinde görülmektedir. Bu sayı yaşın ilerlemesiyle daha da artar.

Cilt tipi test etmenin basit yolları vardır. Bunlardan en basiti ise makyajınızı temizlendikten sonra alnınıza peçete koyarak yapışıp yapışmadığını kontrol etmektir. Eğer yapışıyorsa bu karma bir cilde sahip olduğunuzun göstergesidir.  Yanaklara da yapışıyorsa yağlı, her iki noktaya da yapışmıyorsa kuru cilt belirtisidir.

Karma Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Karma cilt bakımı diğer cilt tiplerine göre daha fazla detay ister. Fakat bu göründüğü kadar zor değildir. Bakalım karma cilt bakımını nasıl yapmamız gerekiyor?

Sabunlar yerine nazik ve cilde zarar vermeyecek yapıda yüz temizleme jelleri kullanılmalıdır. Karma cilt hem parlamaya hem de ciltte pul pul olan bir görüntüye sebep olabilir. Bu pullanma görüntüsünden kurtulmak için sabun kullanmamak gerekir. Sabun cildin kurumasına sebep olacaktır.  Yağlı cilt tipleri için iyi olacağı düşünülse de karma cilt tipleri sabun kullanmamalı bunun yerine hassas ve karma ciltlere uygun temizleyiciler tercih edilmelidir.

Karma cilt tipine sahip kişiler t bölgelerini temizleyip arındırmalıdır. Bu sayede mat bir görüntüye sahip olabileceklerdir. Karma cilt tiplerinde arındırma aşaması son derece önemlidir. Cildi ölü derilerden arındırmak gerekir. Kirden ve makyajdan arınan cilt daha sağlıklı bir görüntü verecektir. Cilt temizleme aparatları, peelingler, jeller cildi arındırma konusunda yardımcıdır. Arınmış bir cilt ise sağlıksız bir yağlı cilt görüntüsünde olmayacaktır.

Karma cilde uygun nemlendirici seçmek karma cilt tipi bakımı için oldukça önemlidir. Çünkü her krem karma cilt tipine sahip kişiler için uygun olmaz. Burada önemli olan nokta kuru bölgeleri nemlendirirken yağlı bölgeleri daha fazla yağlandırmaya neden olmayacak kremleri seçmektir. Yağlı bölgeler için matlaştırıcı bir krem seçmek yerinde olacaktır.

Karma cilt tipinde her bölge farklı bir yapıya sahip olabilir. Kimi bölge yağlıyken kimi bölge kurudur.  Bu nedenle bölgesel olarak özel ürünler kullanılması cilt için daha içi olacaktır. Karma cilt tipine uygun ürünler bulunsa bile bölgesel ilgi cilt için çok daha faydalıdır. Cildinizi daha iyi hale getirmek için ara ara maska yapmakta cildinize iyi gelecektir.

Karma cilt tipi için bakım adımlarından biri de temizleme, arındırma, nemlendirme ve besleme adımlarını düzenli olarak uygulamaktır. Düzenli bir kullanımda her ürünün faydası daha fazla görülür.

Ayrıca karma cilt bakımında yüze gün içinde dokunulmamalıdır. Bu cilt dengesinin daha fazla bozulmasına neden olur. Kullanılan nemlendirici kremlerde SPF özellik olması da cildin güneş ışınlarından korunmasını sağlar.

Cevap bırakın