Kaşıntıyı Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir?

Kaşıntıyı Rahatlatmak İçin Neler Yapılabilir? Kaşıntı Nasıl Giderilir? Kaşıntıyı Gidermek İçin Neler Yapılmalıdır? Kaşıntının Azalması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

0 316

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kaşıntı başımıza geldiğinde hepimizi rahatsız eden sinir bozucu bir durumdur. İlerlemesi durumunda kişinin sosyal hayatına kadar etkileyebilir. Çünkü beraberinde kuruluk, kızarıklık, yanma ve batma hissi de gelir. Bu nedenle hepimiz kaşıntılardan bir an önce kurtulmayı isteriz. Kaşınmanın gündelik olarak en sık karşılaşılan nedenlerinden biri böcek ısırığı ve alerjilerdir. Fakat bunun dışında gıda alerjisi, mantar enfeksiyonu, kimyasal madde teması ve ya böbrek rahatsızlıklarından dolayı da olabilir. Şimdi kaşıntıları rahatlatmak için neler yapabileceğinizi birlikte inceleyelim.

Kollaidal Yulaf

Kollaidal  yulaf, birçoğumuzun kahvaltıda ve ya ara öğünlerde tükettiği yulafa pek benzememektedir. Kollaoidal yulaf, ince bir toz haline getirilir ve sonrasında doğal tedavilerde ve alternatif tıpta kullanılır. Bu yulaftan şifalı sabunlar yapılabilmektedir. Ayrıca kollaidal yulaf kaşıntıya da iyi gelmektedir.Eğer sizde vücudunuzda kaşıntı problemi yaşıyorsanız eğer varsa küvetinizi doldurduğunuz suyun içerisine bu tozdan karıştırın. Ardından 20 dakika küvetin içinde bu su ile bekleyin. Böylelikle kaşıntılarınız rahatlamış olacaktır. Eğer tek sefer yeterli olmuyorsa ikinci duşunuzda da aynı yöntemi kullanabilirsiniz. Küvetiniz yoksa da kova içine koyduğunuz suya yulaftan ekleyerek sadece kaşıntılı bölgeyi sokabilir ve ya o su ile yıkanabilirsiniz.

Aloe Vera

Aleo vera her anlamda yatıştırıcılığı bulunan bir bitkidir. Bu nedenle de dermatolojik kullanımı oldukça sıktır. Aloe vera yatıştırıcı özelliği ile kaşıntıların hafiflemesine de yardımcı olur. Ayrıca nemlendirici özelliği ile cildinizi nemlendirir ve bu nedenle kaşınmadan kaynaklanan kızarıklık, soyma, tahriş ve yanma gibi sorunların önüne geçer.

Eğer evinizde aloe vera yetiştiriyorsanız bol miktarda aloe vera jeli çıkarın. Ardından kaşıntı yaşanan bölgeye bu jeli sürerek ovun. Belirtilerin geçişine kadar günde 2 kez bu şekilde ovmanız gerekecektir. Böylelikle bir süre sonra kaşıntılarınızın azaldığını fark edeceksiniz.

Fesleğen

Ojenol bileşeni geçmişten bugüne yatıştırıcı etkisinden kaynaklı olarak tıpta kullanılmaktadır. Fesleğenin içerisinde de ojenol bileşeni bulunur. Böylelikle fesleğenin yemeklere verdiği harika koku ve aromanın yanında kaşıntılara iyi geldiğini de öğrenmiş olduk. Eğer kaşıntılar yaşıyorsanız kaşıntının rahatlaması, azalması ve yatışması için siz de fesleğenden faydalanabilirsiniz. Vereceğimiz tarif ile de daha etkili hale gelecektir. Birkaç yemek kaşığı fesleğen yaprağını sıcak su dolu bir kaba ekleyin. Bu karışımı 5 dakika boyunca düşük ısıda kaynatın ve sonrasında soğumaya bırakın. En az ılık bir hale geldikten sonra, bir pamuğa dökün ve ya pamuğu içine batırın ve kaşınan  bölgeyi bu pamukla temizleyin. Hazırladığınız bu karışımdan ihtiyaç halinde gün içerisinde kullanabilirsiniz. En az 3 kez kullanmalısınız.

Elma Sirkesi

Elma sirkesinin geçmişten bugüne birçok cilt problemine iyi geldiğini hepimiz duymuşuzdur. Elma sirkesinin içerisinde asetik asit ve antioksidan bulunur. Bu içeriği sayesinde ise ph seviyesini düzenlemeye, batma ve yanma gibi sorunların azalmasına yardımcı olur. Eğer bölgede yanma ve batma hissi yaşıyorsanız elma sirkesi bunun için birebirdir. Sizin için enflamasyonu azaltan ve çok hızlı şekilde rahatlama hissi yaratan elma sirkesi; olası enfeksiyonların giderilmesini sağlar ve riskini de en aza indirir.

Eşit miktarda elma sirkesi ve suyu karıştırın. Ardından bir pamuk yardımı ile kaşınan bölgenize sürün. Kaşıntıyı gidermek için kollaidal yulafta olduğu gibi elma sirkesini de küvetinizdeki suya ekleyerek içerisinde bir süre uzanabilirsiniz. Bu tedaviyöntemi gerek gördükçe uygulanabilmektedir. Fakat saf şekilde elma sirkesini hassas bölgelerinize sürmekten kaçının.

Cadı Fındığı

Hamamelis diye de adlandırılan cadı fındığı kaşıntıyı azaltmak için oldukça etkilidir. Cadı fındığı cilde uygulandığında tanin olarak bilinen bileşenler damar büzücü, kanama durdurucu gibi etkiler gösterir. Bu göreve sahip tanin bileşeni cadı fındığının içerisinde bulunmaktadır. Sizlerde kaşıntı problemi yaşıyorsanız candı fındığı losyonu ve ya kremi ile kaşıntılarınızı hafifletip rahatlatabilir ve kızarıklığın giderilmesini sağlayabilirsiniz. Eczaneden temin edebileceğiniz gibi kurutulmuş cadı fındığı çiçeklerini suda kaynatabilirsiniz. Kaynatılan bu karışımı soğuduktan sonra kaşıntı yaşadığınız bölgeye sürebilirsiniz. Günde 2 kez uygulayabilirsiniz.

Cevap bırakın