Kemik Erimesi Nedir?

Kemik Erimesi Nedir? Kemik Erimesinin Belirtileri Nelerdir? Kemik Erimesine Nasıl Tanı Konulur? Kemik Erimesinin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0 405

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Nedir?

Halk arasında kemik erimesi olarak da bilinen osteoporoz hastalığı, kemik yapısında kalsiyum oranının azlamasına bağlı olarak meydana gelir. Kemik zamanla gücünü kaybeder ve kırılma olasılığı artar. Türkiye Osteoporoz Derneğinin araştırma sonuçlarındaki verilere göre 50 yaş üzeri her üç kadından birinde, 50 yaş üstü her 5 erkekten birinde kemik erimesi sorunu görülmektedir. Ayrıca bu oranlar kadınlarda meme kanserinden, erkeklerde ise prostat kanserinin görülme oranlarından daha fazladır. Yani kemik erimesi yüksek oranda görülen bir rahatsızlıktır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi yani osteoporozda en yaygın belirtilerden biri omurga ve sırt bölgesinde ağrılar görülmesidir. Bu ağrılar kemiğin zamanla zayıflamasından kaynaklanır ve mikro kırıklar olarak açıklanır. Kemikleri bir bütün olarak düşünürüz. Fakat kemiklerde mikroskobik düzeyde bir sürü kırık vardır. Fakat bu kırıklar vücut tarafından oluşturulan ve yapılan yeni kemik dokusu sayesinde hemen onarılır ve iyileşir. Fakat bu süreçte ağrı gerçekleştirebilir. Bahsettiğimiz bu onarma olayı zamanla metabolizma tarafından tam anlamıyla sağlanmamaya başlayabilir. Bu noktada duraklamaya giren mikro kırıkların onarımı yerini makro kırıklara bırakır. Kemik erimesi böylelikle belirtilerini ortaya dökmeye başlar. Kemik erimesi bel ağrıları, sırt ağrıları, boyda kısalma, kaburgalaşma ve hassaslaşan kemiklerin kırılması gibi belirtiler göstermektedir.

Kemik Erimesi Tanısı Nasıl Konur?

Kemik erimesi yani osteoporoz, DEXA adı verilen yöntem sayesinde elde edilen veriler ve kırıkların gözlenmesiyle ortaya konmaktadır. DEXA yani Dual Enerji X Ray Absorbsiyometri ile kemik mineral yoğunluğu ölçülür. Tanı koymaya yardımcı olacak, oluşabilecek kırıklar hakkında bilgi verecek ve hastalığın doğal seyrini izlemeye yardımcı olacak bu yöntem kemik erimesi tanısı konulmasında büyük bir yardımcıdır.

Kemik Erimesi Nasıl Önlenir?

Kemik erimesi yaşayan kemikler kaslar tarafından desteklenmek zorunda kalır, bu durum yaşanıyorsa birey yaşlanmış ya da osteoporozlu bile olsa düzenli olarak hareket etmelidir. ,düzenli hareket ederek sırt, bel ve kalça kaslarını kuvvetlendirmelidir. Kaslarının güçlenmesi ile birlikte kemiğin kırılma oranı daha aza inecektir.

Kemiğin kırılmasına karşı direniş gösteren ve kemiği koruyan kas dokusu ve sinir sistemi iyi çalışıyor olmalıdır. Çünkü kemik erimesi yaşayan hasta kaslara ve sinir sistemine ihtiyaç duyar. Bunları karşılamak için kemik depolarını kalsiyum ile doldurmak gerekmektedir. D vitamini alınması kemikler için çok önemli olacaktır. Özellikle yaz aylarında sık sık güneşlenmek gerekir. Güneş kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra beyaz peynir, süt ve yoğurt gibi besinlerinde tüketilmesi önemli bir detaydır. Bunları yaparken besinleri spor ile desteklemek gerekir. Bu sayede aldığımız besinler kalsiyuma dönüşecektir.

Kortizonlu ilaç kullanan bireylerde kemik erimesi görülebilir. Kadınlarda östrojen hormonu erkeklerde ise testosteron düzeyinin düşük olması ve birinci derece yakınından birinde kemik erimesi tanısı konması da kemik erimesi olabileceğinin göstergesidir.

Kemik Erimesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kemik erimesi teşhisi konulan bireylerde farklı bir durum gözlenmediği sürece, koruyucu tedaviye başlanır. Koruyucu tedavi, hastayı aktif hale getirmek ve egzersiz yaptırmak üzerinedir. Tempolu yürüyüşler ve düzenli egzersiz kemiğin kuvvetini korumasına yardımcı olur. Egzersizler ve yürüyüşler arttıkça kişinin kasları gelişir ve kemiklerin erimesine karşı kemiği korur. Ayrıca kemiklerin kırılma riski de azalır.

Koruyucu ilaçlarda kullanılabilir. Bu ilaçlar kemik erimesi süresince görülebilecek yıkımları azaltıp dengeler. İlaç kullanımı hastanın yaşına göre seçilir ve ya tercih edilmez. İlaç kullanılıyorsa bunun tek başına yeterli olacağı düşünülmemelidir. Yine düzenli egzersizlerle ve yürüyüşlerle ilaçlar desteklenmeli ve buna uygun bir egzersiz programı oluşturulmalıdır.

Cevap bırakın