Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestanenin Faydaları Nelerdir? Kestanenin Sağlığa Faydaları Nelerdir? Kestanenin Yararları Nedir?

0 234

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kestaneler kış mevsiminde herkes tarafından severek tüketilen çok lezzetli meyvelerdir. Sobaları olan insanlar soba üzerinde kestane yapıp yemekten çok hoşlanırlar. Sokakları saran kestane kokuları da insanları cezbeder. Hem lezzeti hem kokusuyla vazgeçilmez olan kestanenin faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Kestaneler, kuzey yarımkürede yaygın olarak bulunmaktadır ve çok farklı türlere sahiptir. Farklı türdeki kestanelerin çoğu benzer özelliklere sahiptir ve hepsi Castanea cinsi ağaçların meyveleridir. Ayırt edilmesi gereken bir kestane vardır ki buna at kestanesi denir. At kestaneleri yendiğinde zehirlenme olasılığı yüksektir. Bu nedenle normal kestane ile karıştırılmamalıdır.

Kestaneler lezzetleri ile bilinirken birçok faydası da bulunur. Bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni aslında kestanenin faydalarından kaynaklanır. Şimdi birlikte kestanenin faydalarına bakalım.

Kestane tüketmek, kolesterol seviyesinin düşmesine ve kan şekeri seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur. Ayrıca kabızlık riskini ve buna benzer bağırsak komplikasyonlarını azaltmaktadır.

Kestane bunların yanı sıra cildin de sağlıklı hale gelmesini sağlar ve kırmızı kan hücreleri üreten, beyin fonksiyonlarını iyileştiren ve yağda çözünen  B vitamini içeriği bakımından oldukça zengindir. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmelidir fakat kestanenin faydalarından yararlanmak için kontrol elden bırakılmamalıdır.

Kestanenin Faydaları Nelerdir?

Kestane tüketmek diyabet hastalığının önlenmesine yardımcı olur.  Birçok kişi diyet lifinin diyabet için faydalı olduğunu bilmez. Fakat kestanede de yüksek oranda bulunan diyet lifi diyabetin düzenlenmesine, önlenmesine ve yönetiminin sağlanmasına yardım eder. Bu nedenle de kestane tüketmek diyabet açısından oldukça faydalıdır.

Kestane düşük glisemik yiyecek olarak kabul edilmektedir. Yani yüksek şekerli yiyeceklere oranla kestane; kan şekerinin yavaş yavaş yükselmesini sağlar. Bu da diyabet hastaların için ani kan şekeri yükselmelerinin oluşturabileceği olası tehlikelerin önüne geçer.

Kestane tüketmek bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kestane önemli bir antioksidan olan C vitamini açısından oldukça zengindir. C vitamini beyaz kan hücrelerini teşvik eder ve aynı zamanda bir antioksidan görevi görür. Bağışıklık sistemi patojenlere ve hastalıkların önlenmesine odaklanarak sizin bağışıklığınızı kestane tüketimi ile kuvvetli hale getirebilir.

Kestane tüketmek kemikteki mineral yoğunluğunu artırmaktadır. Kemik sağlığı dediğimizde aklımıza ilk gelenler bakır ve magnezyum olmasa bile bakır; vücudun demir emilimi sürecinde kemik büyümesi ve gelişmesi açısından oldukça önemli bir rol oynar. Kestanelerde ise bol miktarda bakır ve magnezyum bulunur. Bu nedenle kestane tüketerek osteoporoz gibi yaşa bağlı olarak da gelişen birçok hastalığın başlangıcını önleyebilir ve geciktirebilirsiniz.

Kestane, sindirim sistemi sorunları ile başa çıkar. Kestane en yüksek diyet lifi içeren besinlerdendir. Diyet lifi ise bağırsaklardaki hareketleri uyarmaya yardımcı olmaktadır. Bu sayede de bağırsak hareketleri düzenlenir, iltihap  oluşumu önlenir ve bazı bağırsak rahatsızlıklarından kaçınılmış olur. Diyet lifi bunların yanı sıra besin maddelerinin emilimini de optimize etmektedir. Kestanenin faydalarından yararlanmak gerekir.

Kestane, beyin işlevlerini geliştirmeye yardımcı olmaktadır. Kestane B ailesi vitaminleri açısından zengin bir besindir. B ailesi vitaminleri de doğrudan doğruya nörolojik gelişim ve fonksiyonlarla bağlantılıdır. Kestanelerde bulunan potasyum sayesinde beyinde kan akışı artırılabilir ve sinir sistemi sağlığı korunabilir. Böylelikle de konsantrasyon ve hafıza güçlenir. Konsantrasyon sorunu yaşayan bireyler kestanenin faydalarından yararlanabilir.

Kestane kan basıncısını kontrol etmektedir. Potasyum kan basıncını düşürmek konusunda akla ilk gelen minerallerdendir. Kestane içerisinde de potasyum bol miktarda bulunur. Potasyum aynı zamanda vücuttaki su hareketini kontrol etmektedir ve damar genişletici işlev görmektedir. Kan akışını artırarak daralmış kan damarlarını ve atardamarlardaki gerilimi serbestleştirir. Kan basıncındaki azalma ise kalp ve damar sağlığını korur ve kalp krizi, felç gibi risklerin önüne geçer.

Cevap bırakın