Kilo Verdiren Zihinsel Stratejiler Nelerdir?

Kilo Verdiren Zihinsel Stratejiler Nelerdir? Zihinsel İpuçları İle Nasıl Kilo Verilir? Kilo Vermeye Yardımcı Zihinsel Oyunlar Nelerdir?

0 190

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Eğer kilolarınızdan rahatsızlık duyuyorsanız ve fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız hayatınızda bazı değişikliklere gitmeniz gerekecektir. Bu konuda size yardımcı olacak bazı ufak zihinsel stratejiler bulunuyor. Bunları birlikte inceleyelim.

Birçok insan fazla kilolarından rahatsızlık duyuyor ve zayıflamak istiyor. Kilosundan memnun olsa bile kilosunu korumak isteyen, sağlıklı beslenmek isteyen birçok insan var. Bu nedenle sizlerle kilo almanızı engelleyecek, diyet yaparken sizin işinizi kolaylaştıracak bazı zihinsel oyun önerileriyle geldik. Hadi birlikte kilo verdiren zihinsel stratejileri inceleyelim.

Vücut kitle indeksinizi ölçerek ideal kiloya ulaşmanız için gerekli kilonuzu hesaplamalı, buna uygun günlük maximum almanız gereken kaloriyi hesaplayarak işe başlamalısınız. Vücut kitle indeksini hesaplamak için internette birçok sayfadan kolaylıkla yararlanabilirsiniz.

Vücut kitle indeksinizi hesapladınız, ideal kiloda olmadığınızı gördünüz ve ya ideal kilodasınız ama sınırları zorluyorsunuz. Bu zamanlarda sizde beslenme düzeninizi değiştirmek ve zayıflamanıza yardımcı olacak bir diyete girmek isteyebilirsiniz. Diyetinizi bozmamak adına size yardımcı olacak bazı zihinsel  stratejiler bulunmaktadır. Hadi bu stratejilere birlikte bir bakalım;

  • En başta aç iken asla market alışverişine gitmemekle başlamalısınız. Karnımız açken hepimiz normalde canımızın istemeyeceği herşeyi çok daha cazip görürüz. Belki birçoğunuz bu bilgiden haberdar fakat yine birçoğumuz bunu uygulamıyoruz. Ancak açken markete gitmemek sizi abur cubur alımından, sağlıksız ürünleri tercih etmekten uzaklaştırır. Ayrıca tok karın ile markete gittiğinizde ihtiyacınız olandan fazla alışveriş yapmadan marketten ayrılmış olacaksınız. Markete girdiğimizde bazı indirimler bizleri cezbeder fakat karnımız tok şekilde gittiğimizde indirimlere daha az aldırış ederiz. Eğer gerçekten kilo vermek istiyorsanız alışverişe giderken bu adımı atlamamanız size büyük katkı sağlayacaktır.
  • Hepimizin zaafı olan bazı yiyecekler vardır ve gördüğümüz anda tüketmek isteriz. Sizin de böyle tüketimleriniz varsa göz önünden kaldırmalı ve en az kullandığınız bir dolaba yerleştirmelisiniz. Kilo vermenize engel olacak besinlerin hepsini elinizin en az gittiği ve en az gördüğünüz dolaba koymak size kilo aldıran o yiyecekleri her an yiyebilmekten alıkoyar. Böylelikle de kilo verme adımlarınıza sağlıklı şekilde devam etmiş olursunuz. Elbette kilo almanıza neden olacak abur cubur gibi yiyecekleri hiç tüketmemek çok daha faydalıdır. Ancak nefsimizi köreltmek adına minik bir parça çikolatayı yemek bazen o isteği bastırmak için yiyeceğimiz birçok üründen daha iyi olabilir.
  • Yemeğinizi yerken acele etmemek ve sindirerek, yavaşça yemek kilo almanızın önüne geçecektir. Hızlı yemek yediğimizde önümüzdeki tabağı bitirmemize rağmen henüz doyduğumuzu hissetmez hatta hala kendimizi aç gibi hissedebiliriz. Fakat yavaşça yediğimizde hem sindirmiş oluruz hem de midemizi kandırırız. Yavaş yemek yiyerek midemizi doldurabiliriz ve daha hızlı tokluk hissine ulaşırız.
  • Kaygılardan uzaklaşmak da kilo verme yolunuzda sizi destekleyecek adımlardan biridir. Kaygılı ve stresli olmak sizi aç değilken bile birşeyler yemeye itebilir. İttiği şeyler ise genellikle sağlıksız abur cuburlar, tatlılar, şekerlemeler olur. Kimi insan stres ve kaygı durumunda yemek yemekten kesilirken kimi insanında iştahı daha çok açılır. Eğer siz de iştahı açılanlardan iseniz mümkün olduğunda kaygı ve stresten uzak durmalı ve stresi uzaklaştırmak için hem metabolizmanızı hızlandıracak hem de sizi sakinleştirecek bitki çayları içmelisiniz. Ayrıca kaygılarınızdan kurtulmak için de hayat düzeninizi değiştirmelisiniz. Bunlardan biri egzersiz yapmaya başlamak olabilir çünkü egzersiz yapmak ve yürüyüşe çıkmak sizi rahatlatır ve kaygılardan uzaklaştırır.
  • Yemeğinizi bitirdikten sonra kendinizi fazla doymuş ve şişkin hissediyorsanız bu fazla tokluk hissi sizi her anlamda rahatsız eder. Bu nedenle tamamen doyana kadar yemekten kaçınmalısınız. Bunun için ise tabağınıza daha az yemek koyabilir, tabağınızı küçültebilir, tatlı yemekten kaçınabilir, rahatsızlık hissi veren yiyeceklerden uzaklaşabilirsiniz. Birçoğumuz doyana kadar yemek yemeyi daha gerekli bulur ve doymadan masadan kalktığında kendini mutlu hissetmez. Bunun için en iyisi küçük tabak kullanıp zihni kandırmaktır.

Cevap bırakın