Kirpikler Nasıl Uzar ve Gürleşir?

Kirpikler Nasıl Uzar ve Gürleşir? Kirpik Bakımı Nasıl Yapılır? Kirpikler Nasıl Güçlendirilir? Kirpikleri Uzatmak İçin Neler Yapılmalıdır?

0 231

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kirpikler Nasıl Uzar ve Gürleşir?

Kirpiklerimizde aynı saçlarımız gibi bakım ister. Fakat gündelik hayatta kirpiklerimize ayıracak vaktimiz olmayabiliyor. Halbuki birçok kadın hemen her gün rimel sürüyor ve kirpiklerinde de kalıntılar bırakıyor. Bu nedenle kirpikler fazlasıyla kirlenip yıpranıyor. Hem de gözlerimizi korumaya yardımcı görevi görürken…

Sizlerde kirpiklerinize bakım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun dışında kirpiklerinizin gürlüğünden ve ya uzunluğundan memnun olmayıp daha uzun ve gür kirpiklere de sahip olmak isteyebilirsiniz. Bu elbette mümkün. Evde hazırlayacağınız doğal formüllerde kirpiklerinizi uzatıp gürleştirebilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1-2 damla lavanta yağı

Yağları bir kaba koyun ve karıştırın. Dışarıda sadece bu ve bu gibi işlemler için satılan boş maskara fırçaları bulunuyor. Bu fırçaları kullanarak ve ya eski rimelinizin fırçasını iyice temizleyerek kirpiklerinize bu karışımı sürün. Bu işlemi 1-1.5 ay boyunca tekrarlayın. Ayrıca bu karışımı kirpiklerinize sürmeden önce de yüzünüz temiz ve makyajdan arınmış olmalıdır.

Badem Yağı

 • Birkaç damla badem yağı
 • 1 adet pamuk

Pamuğun üzerine badem yağını damlatın ve sonrasında kirpik diplerinize dairesel hareketlerle yağı iyice yedirin. Bu yöntemi düzenli olarak uygulamanız kirpiklerinizin uzayıp gürleşmesine yardımcı olacaktır. Badem yağını gözünüz ile temas ettirmeyin ve etmesi durumunda bol su ile yıkayın. Badem yağı E vitamini açısından çok zengin bir yağdır. Çok eskilerden bu yana kirpikler için de kullanımı yaygındır.

Zeytinyağı

 • 2 tatlı kaşığı sızma zeytinyağı

Temiz bir maskara ya da pamuklu çubuk yardımı ile gece yatmadan önce kirpiklerinize zeytinyağı sürmeniz kirpiklerinizin güçlenip uzamasına yardımcı olacaktır. Sabah uyandığınızda ise ılık su ile gözlerinizi durulamalısınız.

Zeytinyağı E ve K vitamini açısından zengindir. Bir diğer yandan ise asitsiz ve organik özelliğe sahip olan zeytinyağı yıllardır güzellik içinde kullanılmaktadır. Kirpikler için de mucizevi etkiler yaratır.

Vazelin

 • Yarım tatlı kaşığı vazelin

Gece yatmadan önce kirpik diplerinize doğru vazelini sürün. Sonrasında ise bir maskara fırçası yardımı ile kirpiklerinize yayın ve dikkatlice birkaç dakika tarayın. Sabah uyandığınızda kirpikleriniz vazelini emmiş olacaktır. Bu nedenle özellikle durulamanıza gerek kalmaz.

Yeşil Çay

 • Demlenmiş yeşil çay

Temiz bir pamuğa demlediğiniz yeşil çayı batırın. Sonrasında bu ıslanmış pamuğu kirpiklerinize masaj yapar gibi hafif hareketler ile sürün. (Poşet çay şeklinde ise poşetleri de direkt yerleştirebilirsiniz.)

Limon-Portakal Kabukları

 • 1-2 çay kaşığı hint yağı
 • 1-2 çay kallığı zeytinyağı
 • Limon ve portakal kabukları

Limon ve portakal kabuklarını bir kabın içerisine koyun ardından üzerine hint yağı ve zeytin yağını ekelyin. Bu karışım birkaç gün bekledikten sonra kabukları karışımın içerisinden çıkarın. Sonrasında bu yağı kirpiklerinize güzelce uygulayın.

Mucizevi Kür

 • 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi
 • 1 tatlı kaşığı siyah çay
 • Yarım çay kaşığı su

Bu üç malzemeyi bir cezvenin içerisine koyun ve kaynatın. Sonrasında bir tülbent ve ya süzgeç yardımı ile bir kavanoza aktarın. Temiz bir maskara fırçası ile kirpiklerinize bu karışımı uygulayın. Sonrasında durulamanıza da gerek yoktur. Ancak göz ve ya göz çevrenize bulaşmamasına dikkat edin.

Biz Türkler siyah çayı ve Türk kahvesini çok severiz. Lezzeti ile bizlerin alışkanlıkları arasına girmiş olan bu ürünler kirpiklerimiz için de çok besleyicidir.

Cevap bırakın