Kış Aylarında Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir?

Kış Aylarında Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir? Koronavirüs Döneminde Bağışıklık Nasıl Güçlendirilir? Bağışıklığı Güçlendirmenin Yöntemleri Nelerdir?

0 168

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özellikle içerisinde bulunduğumuz koronavirüs döneminde ve genel olarak kış aylarında bağışıklığı güçlendirmek oldukça büyük önem taşıyor. Kış aylarında üşütmek ve hasta olmak oldukça kolay. Fakat bağışıklığımız güçlü durumdaysa hastalıklara karşı direnişte o kadar iyi oluyor.

Ayrıca koronavirüs döneminde bağışıklık kuvvetlendiğinde virüsü alsak bile akciğerlere inmeden boğazda kalıyor ve daha az hasar görmemizi sağlıyor. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu dönemi ne kadar güçlü atlatırsak bizim için o kadar iyidir. Bu nedenle diğer kış mevsimlerinden farklı olarak bu kış herşeye çok daha fazla dikkat etmeliyiz ve bağışıklığımızı güçlü tutmalıyız. Şimdi birlikte bağışıklığımızı nasıl güçlendireceğimize biraz bakalım.

Yaşam tarzı bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Sigara içen bir bireyseniz, gece uykusu almıyorsanız ve dengesiz uyuyorsanız, stresle baş başaysanız, egzersizden uzak bir insansanız bunları yapan biriyle eş değer bir bağışıklık sisteminiz olmasını bekleyemezsiniz. Bu nedenle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye karar verdiyseniz ilk yapmanız gereken yaşam tarzınızdaki yanlışları değiştirmek yeni bir düzen oluşturmak ve bu düzene uymaktır. Bu yaşam tarzına ekleyebileceğimiz bazı maddeleri şöyle sıraladık;

  • Sigara içiyorsan bırak, içmiyorsan asla başlama.
  • Bol bol meyve ve sebze yemeyi unutma.
  • Düzenli olarak egzersiz yap.
  • Sağlıklı bir kiloya erişmeye çalış, sağlıklı kilodaysan bu kiloyu koru.
  • Alkol kullanma, kullanıyorsan da ölçülü ve nadiren kullan.
  • Yeterli ve düzenli uyu.
  • Ellerini sık sık ve en az 20 saniye yıka.
  • Yiyeceğin etleri ve ya enfeksiyon ihtimali olan yiyecekleri iyice pişir ve iyice yıka.
  • Stresi kendinden uzak tutmaya çalış.
  • Eğer vitaminleri besinlerden sağlayamıyorsan multivitaminler kullan.

Günlük beslenmede yeteri kadar protein almak oldukça önemlidir. Süt, süt ürünleri, yumurta gibi yüksek protein değerine sahip besinler düzenli olarak tüketilmelidir. Protein bağışıklık güçlendirmek için gerekli olan ilk şartlardan biridir.

Demir minerali bağışıklığı güçlendirmek için gerekli olan şartlardan bir diğeridir. Vücutta yeterince demir olmadığında demir eksikliği anemisi görülmektedir. Bu durumda da kanın oksijen taşıma yetkisi azalır. Böylelikle iştahsızlık, baş dönmesi, yorgunluk hissi, tırnakların incelmesi ve üzerinde beyazlıklar oluşması ve ya sararması, devamlı halsizlik durumu gibi belirtiler görülür. Kırmızı et, yumurta, kuru baklagil, yeşil yapraklı sebzeler tüketmek demir oranını yükseltecektir. Hayvansal kaynaklı demir alımının bitkisel kaynaklı demir alımından daha fazla değere sahip olduğu unutulmamalıdır.

Kış dönemlerinde balık tüketimi artar. Her mevsimde balık tüketilmelidir fakat bu dönemlerde düzenli olarak tüketilmelidir. Balık omega 3 açısından zengin olan bir besindir. Haftada en az iki kez balık tüketmek kış aylarında bağışıklığınızı güçlendirecek etkiye sahiptir.

Kış aylarının mevsim sebze ve meyvelerinden günde 5 porsiyon tüketmek gerekir. 5 parsiyonu öğle ve akşam yemeklerinde sebze yemeği ve ya salata olarak tüketebilirsiniz. Ara öğünleri güzelleştirmek için brokoli salatası, brüksel lahanası salatası gibi sebzeler ve meyve salatalarından faydalanmalı ve günlük meyve sebze ihtiyacınızı bu şekilde gidermelisiniz. Ayrıca kuruyemiş tüketmek de bağışıklığı güçlendirmek için oldukça önemlidir. Çayın yanında ve ya salatalarınızın içine ceviz, kavrulmamış fındık, fıstık, badem gibi besinlerden de faydalanmalısınız.

Vücudumuzun suya her zaman, her mevsimde, riskli bir durum içinde olsak da olmasak da ihtiyacı hep vardır. Bu nedenle bu detayı düşmek yerinde olacaktır. Su içmekten sıkılıyorsanız suyunuzu meyvelerle, limon, salatalık gibi sebzelerle renklendirebilir ve tatlandırabilirsiniz. Ayrıca sizi motive edecek mataralarda ve ya bardaklarda su içmek su içimini artırabilir. Günlük en az 2-2.5 litre su içmek de bağışıklığınızın güçlenmesi için oldukça önemlidir.

Bağışıklığı güçlendirmek için belki de kış aylarında bizim için en zor olan fiziksel aktiviteleri de aksatmamamız gerekiyor. Haftada en az 3 gün ve en az 45 dakika orta tempolu yürüyüşler yapmak, düzenli olarak vücut egzersizleri yapmak güçlü bir immun sistemi oluşmasına yardım eder ve bağışıklığımız güçlenir.

Kefir, yoğurt, anne sütü gibi fermante süt ürünleri probiyotik açısından oldukça önemlidir. Bizim kış aylarında bağışıklığımızı güçlendirmek için probiyotiklerden faydalanmamamız gerekir. Özellikle evde mayaladığınız yoğurtlar ve kefirler hijyen açısından emin olmanızı ve rahatlıkla tüketmenizi sağlar. Bu dönemlerde probiyotik almayı unutmamız gerekir.

Cevap bırakın