Kış Aylarında Cilt Nasıl Korunur?

Kış Aylarında Cilt Nasıl Korunur? Kış Aylarında Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır? Kış Aylarında Cilt Bakımının Önemi Nedir?

0 252

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kış aylarında hepimizin de bildiği üzere nem oranı düşüyor, yağmur, kar ve rüzgar ile birlikte hava koşulları kötüleşiyor. Bu kötü ve sert hava koşullarına karşı hem bağışıklığımızı hem vücudumuzu hem de cildimizi korumak oldukça büyük önem taşıyor.

Yaz aylarına göre kış aylarında cilt bakımına daha fazla özen göstermemiz gerekiyor. Çünkü soğuk ve kuru hava cildin kurumasına ve egzama gibi problemlerin baş göstermesine neden olabiliyor. Bizlerin ise cildimizin ilerleyen zamanlarda daha sağlıklı kalabilmesi, daha yavaş yaşlanması ve daha canlı ve genç görünmesi için mevsimlere uygun olarak cilt bakımlarımızı yapmamız gerekiyor. Kış aylarında cilt nasıl korunur hepiniz merak ediyorsunuz değil mi? Hadi birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.

Kış Aylarında Cilt Nasıl Korunur?

 • Öncelikle cildimizi kış aylarında rüzgardan, asitli yağmurdan ve kardan korumak için mevsime uygun giyinmemiz gerekmektedir. Mont, kaban, eldiven, atkı, şal, şapka gibi giysiler kullanarak soğuk ve sert havadan kendimi korumamız oldukça önem taşır. Kış aylarında hava soğur ve bağıl nem azalır, soğuk ve rüzgar gibi etkenler ise ciltte egzama oluşumuna neden olabilir. Bunu engellemek için mevsim koşullarına uygun giysiler seçmek, kış aksesuarları ile cildimizi soğuktan korumak oldukça önemlidir.
 • Yaz günlerinde sık sık duşa girer her gün vücudumuzu ve saçlarımızı yıkarız fakat kış mevsiminde saçları her gün yıkamak faydalı değildir. Saçların doğal sebumunu korumak için haftada üç kez saçları yıkamak idealdir. Yaz aylarında denizin ve güneşin etkisiyle saçlarımızın daha çok yıprandığını düşünsek de kış aylarında oluşan çevre kirliliği ve soğuk ile saçlarımız olumsuz yönde etkilenir ve daha çabuk kırılır. Bu nedenle saçlarımızı güçlendiren biotin, demir, çinko gibi bileşenler içeren ürünler tercih etmek mantıklı olacaktır.
 • Güneş koruyucu kremler sadece yaz aylarında kullanılır algısı oldukça yanlış bir algıdır. Güneş koruyucu kremler her mevsim kullanılmalıdır. Güneş her mevsim vardı ve özellikle kış mevsiminde de buz ve kar gibi yüzeylerden yüzümüze yansır. Yansıyan bu güneş ışınları cildimize zarar verir. Bu nedenle dışarı çıkmadan yarım saat önce güneş koruma kremi sürmek oldukça önemlidir.
 • İdeal olanı haftada üç kez yıkanmaktır. Haftada 3 kez ılık su ile (36-40 derece arası) duş almak önemlidir. Suyun fazla sıcak olması ve uzun dakikalar boyunca duş almak derinin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle fazla sıcak suyla duş alınmamalı ve uzun süre duşta kalınmamalıdır. Hem uzun süre duşta kalarak gereksiz su tüketimine de neden olmuş oluruz.
 • Kış aylarında cildimizin daha fazla kurumasını istemiyorsak kese ve lif kullanımından kaçınmalıyız. Eğer siz de kullanmadan rahat edemeyenlerdenseniz de hazır ve sert yapılı lif ve ya keseler yerine el yapımı yumuşak liflerden faydalanmalı ve nazik hareketler ile cildinizi köpüklemelisiniz. Ayrıca cildinizin kurumasına neden olacak vücut ve ya yüz jellerinden uzak durmalısınız. Bu ürünler yerine hassas ciltlere uygun krem içerikli temizleyiciler tercih etmelisiniz.
 • Eğer ayak derinizde bir kalınlaşma ve ya nasırlaşma hissediyorsanız haftada bir defa oluşan ölü deriyi yok etmek için törpü ve ponza taşı ile ayaklarınızı ve ayak topuklarınızı temizleyebilirsiniz. Temizledikten sonraki duşun ardından ise ayaklarınızı nemlendirmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.
 • Cildimizi ölü derilerden arındırmak için maskeler ve peelingler yapıyoruz. Fakat kış aylarında maske ve peelingler yapmak cildimizdeki doğal lipid bariyeri yok ederek cildimizin kurumasına neden olmaktadır. Bu nedenle kış aylarında cildimizin kurumasına neden olacak maske ve peelinglerden uzak durmalı bunun yerine maske yapmak istiyorsak nemlendirici özellikte maskeler tercih etmeliyiz. Fakat kış aylarında günde iki kez cildi yıkamak da cildin temizlenmesi için yeterli olacaktır.
 • Az önce de bahsettiğimiz gibi cildin doğal lipid bariyerini korumak önemlidir. Bu nedenle de sıcak su, fazla su teması ve ya sabun içerikli temizleyiciler kullanmak zararlıdır. Alerjik bir yatkınlığınız da var ise kesinlikle kış aylarında fazla sıcak su ile cildinizi yıkamamalı, sürekli su temasında bulunmamalı ve sabun içeriği olmayan cilt temizleyicilerle cildinizi temizlemelisiniz.
 • Duş aldıktan sonra ve ya dışarı çıkacağınız zaman çıkmadan önce cildinizin lipid bariyerini korumak, beslemek ve onarmak adına el ve vücut kremleri kullanmalısınız. Bu cildinizin nemlenmesine ve beslenmesine yardımcı olarak zarar görmesini engelleyecektir.
 • Cildimizi korumak kadar dudaklarımızı korumak da önemlidir. Kış aylarında sık karşılaşılan problemlerden biri de dudak çatlaması ve kurumasıdır. Bu nedenle dudak koruyucu kremler kullanmak ve yanımızda muhakkak bulundurmak önemlidir. Dudaklarımız en hassas, en çok kuruyan ve gün içinde en çok kullandığımız bölgedir. Bu nedenle bakım kremini yanımızda bulundurmamız tazelememiz açısından gereklidir.
 • Bol su içmek, sağlıklı beslenmek, düzenli beslenmek, meyve ve sebze tüketimine önem vermek, düzenli uyumak ve nem bakımından zengin yiyecekler tüketmek kış mevsiminde bağışıklığımızı koruyacağı gibi cildimizi de korur. Bu nedenle kış mevsiminde beslenmemize her mevsim olması gerektiği gibi dikkat etmeliyiz.
 • Gece uyumadan önce ayaklarınızı ve ellerinizi nemlendirmeniz sabah uyandığınızda yumuşacık ellerle ve ayaklarla güne başlamanızı sağlar ve gün içerisinde de ellerinizin kuruluğundan dolayı rahatsız olmazsınız. Gece uyumadan önce el ve ayaklarımıza krem sürüp bir pamuklu eldiven ve pamuklu çorapla uyuyarak sabaha pamuk gibi uyanabilirsiniz. Bunu her gün yapmasanız da haftanın birkaç günü yapabilirsiniz.

 

Cevap bırakın