Kısıtlayıcı Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Kısıtlayıcı Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir? Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Sağlıklı Kilo Vermek İçin Gerekli Olan Yaşam Stili Nedir?

0 218

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçok insan birkaç ay boyunca kısıtlayıcı bir diyet yaparak kısa sürede kilo vermeyi hedefliyor. Fakat bu diyetler yaşam stiline yayılamayacağı için uzun süreli bir mutluluk olmuyor ve verilen kilolar kısa sürede geri alınıyor. Bu nedenle sağlıklı ve kalıcı vermenin en iyi yolu kısıtlayıcı diyetler uygulamadan yaşam stilinizi iyileştirmektir.

Diyet yapmak kolay bir eylem değildir. Kimse severek diyet yapmaz. Zaten kısıtlayıcı diyetler de bize kalıcı mutluluklar sağlamaz. Kısa vadeli değişiklikler ile gözümüzü boyar ancak birkaç ay içinde yine aynı hale geri gelinir.

Daha sağlıklı, daha zinde olmayı ve daha güzel görünmeyi herkes ister. Bu nedenle sağlıklı yaşama alışmak ve hayatımıza empoze etmek bize kalıcı mutluluk verir. Sağlıklı bir kiloya ulaşmak ve o kiloyu korumak için kısıtlayıcı diyetler çözüm değildir. Şimdi birlikte kısıtlayıcı diyet yapmadan nasıl kilo verileceğini inceleyelim.

Kısıtlayıcı Diyet Yapmadan Nasıl Kilo Verilir?

Kısıtlayıcı diyetleri daha önce yapmış olabilir ve ya yapmış biri ile karşılaşmış olabilirsiniz. Kilosunu korumak için sağlıklı bir yaşam stili seçmeden, eski beslenme alışkanlıkları ile kısıtlayıcı diyetinin ardından kilo almayan birini gördünüz mü? Bu normal şartlarda mümkün olmayan bir durumdur. Çünkü kimse kısıtlayıcı diyet boyunca yediği az miktardaki besinle hayatına devam edemez. Bu diyetlerde genellikle öğünler yulaf karışımları, yağsız tuzsuz yiyecekler ile geçirilir. Fakat insan vücudu diğer besinlere belirli bir miktarda ihtiyaç duyar. Bu takip edilmesi ve sürekli yapılması çok zor bir durum olduğu hem psikolojik hem de sağlık açısından en sonunda diyete devam edilemez ve eski kilolar yeniden kişiye yerleşmeye başlar.

Kısıtlayıcı bir diyet yapmadan kilo vermek için atacağınız ilk adım günlük olarak yeterince su içmektir. Çünkü su temel vücut fonksiyonlarını yerine getirmek için en gerekli şeydir. Gereksiz yiyecekler yemekten uzaklaştırır ve günlük enerjinizi diri tutmaya yardımcı olur. Ayrıca su toksinleri atmanıza da yardımcı olacaktır.  Bu nedenle su içmeyi ihmal etmemek gerekir.

Çağımızda ulaşımı genellikle toplu taşıma araçları ve ya kişisel araçlarımızla sağlıyoruz. Fakat bu seçenekler yerine yürümeyi tercih etmek kilo vermenize çok yardımcı olacaktır. Arabanızın sizin kilo vermenize engel olmasına izin vermeyin ve çoğu yere yürüyüşler yaparak gitmeye çalışın.

Kısıtlayıcı diyetler kısacası bir süre sonra tahammül edilemez oluyor. Bu nedenle kısıtlayıcı diyetler yapmak yerine sağlıksız yiyecekleri ayrıştırmak gerekir. Bu yiyecekleri yavaş yavaş hayatınızdan çıkarmak kilo vermenize sizi zorlamadan katkı sağlar. Hazır içecekler, kızarmış yiyecekler, doymuş yağ içeren yiyecekler vücudumuz için kötü seçenekler olacaktır.

Stres de kilo almamıza neden olan ve ya bizi etkileyip tetikleyen bir faktördür. Bu nedenle mümkün olduğunca stresten uzaklaşmak gerekir. Rahatlama teknikleri uygulamak stresten uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca stresin kaynağına gidip ortadan kaldırmak da kalıcı bir çözüm sağlayacaktır. Hiçbir şey sağlığınızdan daha önemli değildir. Bu nedenle stresin kaynağını bulup ortadan kaldırmalısınız. Meditasyon, yoga, rahatlama egzersizleri yapmak sizi stresten uzaklaştırmaya yardımcı olur.

Egzersiz yapmanın yağ yakmaya, kilo vermeye yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu durumu eğlenceli hale getirmek için dans ederek yağ yakabilirsiniz! Böylelikle hem eğlenmiş hem de kilolarınıza veda etmiş olacaksınız. Dans etmek sizin aktif şekilde hareket etmenize neden olacaktır ve böylelikle kilo verebileceksiniz. Artık zumba, oryantal vb. birçok dans türü ile kilo vermek için hazırlanmış programlar bulunmaktadır.

Uyku düzeni de kilo vermek için gerekli adımlardan birisidir. İyi bir dinlenme, günlük enerjimizi almamızı sağlar. Bu nedenle faaliyetlerimizde yüksek performans göstermek için yeterince uyumamız gerekir. 6-8 saat arasında uyumak bizi zinde tutacaktır. Ayrıca uyku süresini kısıtlamak metabolizmada sorunlara yol açacak ve kilo almamıza neden olacaktır.

Evde sağlıklı tarifler yapmak hem stres atmamıza, hem güvenilir yemekler yememize, hem de sağlıklı beslenmemize olanak sağlar. Restoranlarda yemek yemek yerine canınızın istediği yemekleri sağlıklı, temiz şekilde evinizde hazırlamak çok daha faydalı olacaktır.

Son olarak sağlıklı bir yaşam stili oluşturmanız kilo vermenizi sağlayacak ve verdiğiniz kilolar ile yeniden merhabalaşmanıza engel olacaktır. Sağlıklı beslenmek, düzenli olarak egzersiz yapmak, bol su içmek, rutinlerinizi iyileştirmek, hayatınızdan stres olmanıza sebep olan faktörleri uzaklaştırmak kalıcı olarak kilo vermenizi sağlayacaktır. Böylelikle kısıtlayıcı diyetler yapmadan kilo vermiş olacaksınız

 

 

Cevap bırakın