Kolajenin Vücuda Etkileri Nelerdir?

Kolajenin Vücuda Etkileri Nelerdir? Kolajen Nedir? Kolajenin Faydaları Nelerdir? Kolajenin Cilde Etkileri Nelerdir?

0 46

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kolajen cildin, saçların, vücudun sağlıklı görünümünden sorumlu olan bir vitamindir. Ancak kolajen, 25 yaşından sonra vücutta üretimi azalan bir protein türüdür. Bu nedenle de günümüzde dışarıdan kolajen desteği almak oldukça popüler hale geldi. Dışarıdan alınan kolajenlerin bir çok versiyonu bulunmaktadır. İçecek, kapsül, sıvı ve toz hallerde kullanılabilmektedir. Seçeceğiniz kullanım şekline göre kolajen formu tercihiniz değişebilir. Farklı formları ile kolajen vücutta bir çok şeye iyi gelmektedir.

Kolajenin vücudumuzda görevleri bulunmaktadır. Cilt yapısını ve sağlıklı cilt görüntüsünü korumak ve desteklemek için elastin üreten kolajen; sadece cilde değil, tırnaklara, saçlara ve vücuda da iyi gelmektedir. Mineraller, keratin ve kolajen, saçların ve tırnakların normal hızında, kırılmadan, doğal gücünde uzamasını sağlıyor. Bu sayede saçlarımız ve tırnaklarımız daha sağlıklı oluyor.

Kolajen kullanarak sadece saç tırnak ve cilt bakımımıza yapmış olmuyoruz. Kolajen aynı zamanda  eklem fonksiyonlarının da normal seyrinde ve sağlıklı şekilde hareketini sağlamak ve desteklemektedir. Vücudumuzdaki toplam proteinlerin 1/3’lük kısmını kolajenler oluşturmaktadır. Ancak 25 yaşından sonra giderek azalan kolajenler artık cilde, saçlara, tırnaklara ve vücuda eskisi kadar yeterli olmamaktadır. Bu nedenle 25 yaşından sonra dışarıdan kolajen takviyesi almak mantıklı olacaktır.

Yaş etkeni dışında kolajen üretimini azaltan başka etkenler de bulunmaktadır. Yüksek oranda şeker tüketimi, çevresel faktörler, kronik stres, filtresiz güneş ışığına maruz kalmak, sağlıksız duman altında kalmak da kolajen üretimini azaltmaktadır.

Eğer bu tarz faktörler nedeniyle vücudunuzda kolajen eksikliği oluştuğunu düşünüyorsanız 25 yaşından önce de kolajen tüketimine başlayabilirsiniz. Amacınız doğrultusunda kolajenin formülünü seçebilirsiniz. Kolajen takviyelerinin formları bulunmaktadır. Tablet, kapsül, toz, sıvı hatta sakız formunda bulunan kolejen formları bulunmaktadır.

İlk etapta sıvı formda ve ya şase formda bulunan kolajen takviyeleri ile başlamak ve sonrasında tablet ile devam etmek daha mantıklı görülmektedir. Elbette kolajeni saçlarınız için kullanacaksanız ve şampuanınızın içine katıyorsanız, toz halini ve ya sıvı halini de tercih edebilirsiniz. Dediğimiz gibi kullanımınıza uygun formu seçmek size kalıyor.

Cildimiz üzerinde besleme, dokuları yenileme, canlandırma gibi etkileri bulunan kolajen, kırışıklık oluşumunun azalmasına da yardımcı olmaktadır. Saçlarımız ve tırnaklarımız genellikle kırılmaya eğilimli oluyor. Bu da bize aslında vücudumuzun onları güçlü tutmak için gerekli besin maddelerine sahip olmadığını gösteriyor. Eğer siz de aynı durumu yaşıyorsanız günlük beslenme düzeninize kolajen ekleyebilirsiniz ve böylelikle saçlarınız ve tırnaklarınızın doğal yapısını ve sağlığını korursunuz.

Kolajen varlığı bunlar haricinde eklem ağrılarının hafiflemesine ve eklem hareketlerinin sağlıklı şekilde seyrine devam etmesine katkı sağlıyor. Kolajen tüketmeye başladığınızda kemiklerinizin güçlendiğini ve eklem ağrılarınızın hafiflediğini fark edeceksiniz.

Kolajenleri ne kadar süre ile kullanacağımızı bilmemiz de oldukça önemlidir. Çünkü kişiden kişiye vücudun ihtiyacı olan kolajen miktarı değişmektedir. Kolajen parçalarının küçük moleküller haline getirilmesine kolajen peptit denmektedir. Bizim kullanacağımız kolajenlerde peptit formda olmalıdır. Bu sayede vücudumuz dışarıdan takviye alınan kolajeni daha kolay sindirir ve böylelikle de vücudumuz üzerindeki etkileri daha hızlı ve daha etki olur.

Kolajeni günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Ancak düzenli bir saatte tüketmek vücudunuzun belli bir düzene alışmasını sağlar ve etkileri artar. Ancak düzenli saatlerde tüketemediğiniz durumlarda da bunu bir sorun olarak görmenize gerek yoktur. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre 8 hafta boyunca kolajen taksivyesi almak ciltteki elastikiyetin artmasına ve ciltteki derin kırışıklıkların azalmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle kolajen takviyesine başladıktan ne kadar süre sonra etkisini görebiliriz diye düşünenler işe 8 hafta düzenli olarak kolajen takviyesi almakla başlamalıdır. Bu faktörlere göre daha erken ve ya daha geç etki gösterebilen bir durumdur. 25 yaşın altındaysanız daha hızlı etki gösterebilecekken ilerleyen yaşlarda daha yavaş etki gösterebilir. Bunun dışında genetik vücut yapısı, beslenme düzeni, sigara ve alkol tüketimi gibi faktörler de kolajenin etkinliğini değiştirmektedir.

Kolajenin tüketiminde bir zarar yoktur. Fakat hamilelik ve emzirme dönemi her kadının en hassas dönemidir. Bu dönem kişiden kişiye farklılık gösteren özel bir dönemdir. Bu nedenle hamilelik ve ya emzirme döneminde olan kadın, bu konuyu doktoruna danışmalıdır.

Cevap bırakın