Kolik Bebek Nedir?

Kolik Bebek Nedir? Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir? Kolik Bebekler Nasıl Sakinleştirilebilir?

0 236

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kolik bebekler, doğumdan sonra ilk ve ya ikinci hafta kendilerini belli ederler. Bebeklerde ağlama ve kasılmalar görülür. Bu ağlamalar genellikle uzun süreli ve sakinleştirilemez durumdadır. Bu durum anne ve babayı telaşlandırır. Koliklik bir hastalık değildir. Genellikle bebeklerin gaz çıkarması ile son bulur. Bebeklerin yaklaşık %20 sinde görülebilen bir durumdur. 3 ya da 4 aydan küçük bebeklerde uzun süreli ağlama nöbetleri görülebilir. Yaklaşık 3 saat süren ve haftanın 3 günü görülen, genellikle öğleden sonra ve akşam vakitlerinde karşılaşılan bu ağlama nöbetleri ve kasılmalar bebeğinizin kolik olabileceğinin habercisidir. Kolik bebeklerin ağlama sorunu bebeğin gazını çıkarması ile son bulacaktır. Fakat ara ara ve beklenmeyen zamanlarda ağlama krizleri görülebilir. Kolik bebekleri sakinleştirmek için ebeveynlerin uygulayacağı bazı yöntemler vardır. Kolik bebek nedir? Birlikte detaylı şekilde inceleyelim.

Kolik Bebek Nedir?

Kolik bebekler, bebeklerin yaklaşık %20 lik kısmını oluşturur. Doğumdan sonra ilk ve ya ikinci haftada bu durum tespit edilebilir. Bebeğinizin aniden ağlama krizlerine giriyorsa ve bebeğinizin ağlama krizlerini, kasılmalarını yatıştıramıyorsanız bebeğiniz kolik olabilir. Bebeğinizin ağlamaları size normal gelmeyebilir. Yüzünde zorlanma ve sıkıntı ifadesi görüyor olabilirsiniz ve bir bebeğe göre çok daha sesli, feryatlı bir ağlamaları vardır. Ayrıca vücutlarında kasılma hareketleri izleyebilirsiniz. Bu durum doğal olarak sizi telaşlandırır ve eliniz ayağınıza dolanır. Eğer haftada en az 3 gün ve genellikle durmayan 3 saat ağlamalar ile karşı karşıya kalıyorsanız bebeğinizin gazını çıkarmak için uğraşmalısınız. Genellikle bu ağlama krizlerin bebeğinizin gazını çıkarması ile son bulur. Kısa bir süre sonra tekrar başlayabilir. Bebek 3 aylık olana kadar bu durum devam eder. Sonrasında ise bebeğiniz normale dönecektir.

Kolik Bebek Belirtileri Nelerdir?

 • Ağlama süreleri günde 3 saatten fazladır ve genellikle ardı sıra görülür.
 • Ağlama sesi normal bir bebeğe göre daha şiddetlidir.
 • Bebeğinizi emzirirken bir anda bebek memeyi bırakıp ağlamaya başlayabilir. Ardından tekrar meme arayışına girer.
 • Bebeğinizin karnında şişlik gözlemleyebilirsiniz. Bu durum bebeğiniz gazını çıkardıktan ve kakasını yaptıktan sonra son bulur.
 • Bebeğinizin şiddetli bir ses ile ağlarken kasılır, kızarır ve yüz ifadesi acı çekiyor gibidir.
 • Bebeğiniz ağlarken kol ve bacaklarını etrafa savuruyor, vücudu kasılıyor, ellerini sıkıyor ve bazen de sırtını gererek bacaklarını karınlarına çekerler.

Bu belirtiler bebeğinizin kolik bebek olduğunu size gösterebilir.

Kolik Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

Kolik bebek durumu gaz sancısı ve kakayı yapamama durumu ile birlikte gelir. Bebeğiniz uzun süre acı bir şekilde ağlar, kasılır ve kızarır. Bebeğinizi sakinleştirebilmeniz için bazı yöntemler vardır. Bu durum bazı bebeklerde etkili olur fakat bazılarında daha fazla ağlamaya yol açar. Bebeğinizi izleyerek doğru yöntemi bulmalısınız;

 • Bebeğinizi kucağınızda, pusetinde ve ya yatağında sakince ve ritmik şekilde sallayın. Bu bazı bebeklerde sakinleştirici etki yaratır.
 • Bebek ebeveynlerinin kucağında kendini güvende ve huzurlu hisseder. Bu nedenle bebeğinizi göğsünüze yatırarak hafifçe sırtını sıvazlamalı ve ya poposuna vurmalısınız. Bu işlem bebeğinizin gaz çıkarmasına da yardımcı olacaktır.
 • Bazı bebekler arabayla gezmekten hoşlanır. Bebeğinizin ağlama krizleri durmuyorsa bir süre arabanız ile bebeğinizi gezdirebilirsiniz. Arabanın sallanma hareketleri bebeğinizde sakinleştirici etki yaratabilir.
 • Bazı bebeklerde ebeveynlerinin sesi sakinleştirici etki yaratır. Ebeveynler bebeklerine şarkı söyleyebilir ve ya masal okuyabilir. Bu bebeğin sakinleşmesine katkı sağlar.
 • Anne ve babalar ağlama krizine giren kolik bebekleri için, bebeklerini sırtüstü yatırıp hafif şekilde sırtını sıvazlamalı ve ya sırtına hafifçe vurmalıdır. Bu bebeğin sakinleşmesini ve rahatlamasını sağlayacaktır.
 • Bebeğiniz ağlama krizine girdiğinde onu emzirebilir ve ya ağzına emzik verebilirsiniz. Bu bebeğinizi sakinleştirecektir.
 • Ebeveyn sırtüstü uzanarak bebeğini üstüne almalı ve yüzü koyun şekilde göğsüne yatırmalıdır. Böylece bebek kendini güvende ve huzurlu hisseder. Bu da bebeğin sakinleşmesini sağlar.
 • Bazı bebekler sudan hoşlanırlar. Bebeğinizin üşümeyeceği şekilde ılık su ile duş aldırmak bebeğinizin sakinleşmesine katkı sağlayabilir. Karnına, sırtına ve poposuna ılık su dökerek hafif masajlar yapabilirsiniz. Bu bebeğinizi sakinleştirir ve gaz çıkarmasına yardımcı olur.
 • Kolik bebeklerin çoğunluğu ritmik müziklerden hoşlanır. Elektrikli süpürge sesi, saç kurutma makinası sesi gibi aralıksız ve ritmik müzikler bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olacaktır. Bu sesler anne karnındaki rahim içi seslere benzediği için bebeğin güvende hissetmesini sağlar. Bu seslerin genel adı white noise yani beyaz gürültü olarak adlandırılır. Su sesi, ateş sesi, rüzgar ve dalga sesi gibi sesler de bebeğiniz üzerinde sakinleştirici etki yaratabilir.

Cevap bırakın