Komedon Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Komedon Problemi Nasıl Tedavi Edilir? Kapalı Komedon Nasıl Geçer? Pürüzlü Cilt Nasıl Temizlenir?

0 456

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Komedon Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Komedon birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Aldığımız birçok kozmetik ürünün dışında “non cemodegenic” ifadesini görürüz. Bu “komedon yapmaz” anlamına gelir.

Kozmetik ürünlerinin çoğu içerisinde bulunan mineral yağlar ve parafin gibi içerikler gözenekleri tıkamaktadır. Gözeneklerin tıkanıklıklar da ciltte pürüzler oluşturmaktadır.

Peki komedon neden oluşur? Kıl köklerinin içerisinde bulunduğu gözenekte biriken kalıntı ve kirler zamanla tıkanır. Sonrasında ise çıkıntılı ve pürüzlü şekilde ciltte bir görünümü olur. Dokunduğunuzda o bölgelerde pütürtüler hissedersiniz. Bu tıkanan bölgeler hem siyah hem de beyaz görünümlü olabilmektedir.

Ciltte bu durumun fazla olması kişilerde rahatsızlık hissi oluşur ve cilt temizlenmediği sürece cilt problemleri artar. Ayrıca hormonal durum da gözden geçirilmelidir.

Komedon ergenlik döneminde olan, Polikistik over sendromu yaşayan ve ya yağ salgısının fazla olmasına neden olan farklı hormonal problemleri olan kişilerde daha fazla görülebilen bir problemdir.

Bunların yanında cildinizde hem yağlanma hem de kıllanma gibi problemler ile karşılaşıyorsanız muhakkak bir doktora görünmelisiniz. Bu hormonal bir problem olduğunun belirtisidir.

Komedonlu ciltlerde kimyasal ve cildi kazıyan temizleyiciler ile cildi temizlemek cildin daha fazla yağ salgılamasına neden olacaktır. Cilt tahriş olacaktır ve komedon problemimizi daha kötü hale gelecektir.

Akne tedavisi görüyor olabilirsiniz. Tedavi esnasında kullanılan bazı ilaçlar düzenli olarak 6 hafta kullanılmalıdır. Bu süreçte kapalı komedon problemi yaşanabilmektedir. Fakat akne tedavisi sonunda cilt soyulacak ve bakterilerle başa çıkılacağı için bu problem de ortadan kalkacaktır.

Komedon problemi yaşayan kişiler akşam cilt temizliğini yaptıktan sonra AHA/BHA pedlerden kullanmak cilde çok faydalı olacaktır.

Komedon problemini tedavi etmek için öncelikle bir cilt analizi gerekir. Bir kan tahlili ile hormonlarınızı kontrol ettirin. Ayrıca düzenli olarak da cilt bakımı yapmak gerekir.

Öncelikle temiz içeriği olan ve kendi cilt tipinize uygun bir temizleme jeliyle cildinizi temizlemelisiniz. Çünkü ölü hücreleri düzenli olarak temizlemek komedon oluşmasının da önüne geçecektir.

Cildimizi günlük olarak temizlerken temizleme fırçaları ve ya bitki süngerleri (konjac sünger) kullanmak komedon oluşumunun önüne geçecektir.

Ayrıca haftada iki gün de cilde peeling yapmak gerekir. Duş aldıktan sonra cilt yumuşamışken peeling yapmak gerekir. Böylelikle ciltteki ölü tabakayı ciltten uzaklaştırmış oluruz.

Peeling işleminin ardından ise cilde maske yapmak gerekir. Böylelikle açılıp içi daha da temizlenen gözenekler sıkılaşmış olur ve böylece kir ve kalıntılar ile dolmasını engelleriz. Ayrıca yağ salgısını da dengelemiş oluruz.

AHA/BHA’lı ürünler kullanıyorsanız gündüzleri dışarı çıkarken muhakkak güneş kremi kullanmalısınız. Zaten güneş kremi yaz ve ya kış farketmeksizin kullanılmalıdır. Çünkü güneş ışınları ve ya kardan yansıyan ışınlar cildimizi etkilemektedir.

Ciltte komedon oluşmasını engellemek için bu adımların ardından aksatmamamız gereken bir adım daha vardır ki bu adım cildi nemlendirmektir. Çünkü ciltte hem yağ dengesi hem de su dengesi kurulduğunda cilt içerden yağlanmaz ve deri yumuşak olur. Herkes kendi cilt tipine uygun bir nemlendirici seçmelidir. ( Kuru/Karma/Yağlı)

Cildinizdeki komedonlar çok fazlaysa bir dermatoloğa danışmanız daha mantılı olacaktır. Dermatoloğunuz derin bir cilt temizliği yaparak sizi komedonlardan kurtarabilir.

Öncelikle cildin yumuşaması ve komedonların rahat çıkarılması için işlemler yapılır. Sonrasında ise komedonlar tek tek çıkarılır. Çıkarma işlemi bittikten sonra da antiseptik bir solüsyonla deri temizlenir ve maske uygulanır. Sonrasında iş yine sizdedir. İşlem sonrasında günlük düzenli olarak temizleyici ve nemlendirici kullanmanızda fayda vardır.

Cevap bırakın