Koronavirüs Hastası Anneler Neler Yapmalı?

Koronavirüs Hastası Anneler Neler Yapmalı? Bebeklerine Nasıl Davranmalı? Sağlık Bakanlığı Bu Konuda Hangi Görüşte?

0 649

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Sağlık Bakanlığı tarafından güncellenen “Çocuk Hasta Yönetimi ve Tedavi” alanının “anne sütü” bölümünde koronavirüs tanısı konulan annelerin çocuklarını emzirmeleri gerektiği ifade edildi.

Anne sütü çoğu bebek için en iyi beslenme kaynağı konumundadır. Anne sütündeki asıl risk bebeklerin anne le yakın teması ile oluşabilecek enfeksiyon riskidir. Dünya Sağlık Örgütü, koronavirüs şüpheli ve ya tanılı annelerin emzirmeye devam etmesi gerektiğini dile getirmiş ve buna teşvik edilmesini önermiştir. “Anneler, emzirmenin faydalarının,  bulaşma riskinden önemli ölçüde daha ağır bastığı konusunda bilgilendirilmelidir.” ifadesi yer almaktadır.  Bebeklerin anne sütüne ihtiyacı vardır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre koronavirüs şüpheli ve ya tanılı enfekte anneler bebekleri ile ten tene temas uygulayabilir ve bebeklerini emzirebilir yönündedir.

Eğer anne bebeğini emzirecek güçte değilse, genel sağlık koşulları doğrudan emzirmeye engelse, pompa ile anne sütü sağılmalı ve bebeğin anne sütüne ulaşması sağlanmalıdır. Anne süt sağmak için kullanılacak malzemelerin hiçbirine dokunmadan önce maske takmalı ve ellerini yıkamalı ve işlemi öyle gerçekleştirmelidir. Her kullanımdan sonra ise pompa  temizliği gerçekleştirilmelidir. Anne, enfeksiyon önlemlerine uyarak bebeğe temasında maske kullanmalı, bebeğe dokunmadan önce ellerini ve kollarını yıkamalı, dokunduğu yüzeyleri dezenfekte etmelidir. Sıkı hijyen kurallarına uymalıdır. Bu sayede bebeğini korumuş olur.

DSÖ çocukların sağlığı için bebeklerin doğumdan sonra ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri gerektiğini söylemekte ve uygun besinlere 6. aydan itibaren başlanarak emzirmenin en az iki yaşına kadar sürdürülmesini önermektedir. Salgınlar gibi olağanüstü durumlar sırasında anne sütü ile beslenmenin sürdürülmesi ve korunması gerektiğini önemle belirtmektedir. Bu sebeple koronavirüse yakalanmış anneler bebeklerini anne sütünden mahrum etmelilerdir. Gerekli önlemler alınaral emzirme devam etmelidir.

 

Cevap bırakın