Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir? Kuru İncirin Yararları Nelerdir? Kuru İncirin Sağlığa Etkileri Nelerdir?

0 251

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İncir hem taze hem de kuru tüketebilen çok faydalı ve bir o kadar lezzetli bir meyvedir. Kuru incirin birçok önemli faydası bulunmaktadır. Bizde sizlerle bugün kuru incirin faydalarından bahsedeceğiz. Şimdi birlikte kuru incirin faydaları nelerdir inceleyelim.

Kuru İncirin Faydaları Nelerdir?

Kuru incir besin değeri oldukça yüksek olan ve içerisinde A, B, C vitaminleri; kalsiyum, sodyum, potasyum, demir, çinko, magnezyum minerallerini bulunduran ve birçok lif özelliğine sahip bir meyvedir. Kuru incir 50 kalori civarındadır. (Adet) Kuru inciri salatalarda, keklerin içerisinde, diyet listelerinde, ara öğünlerde rahatlıkla kullanabiliriz. Yaz mevsiminde daha çok taze incir kullanırken kış mevsiminde kuru incir tüketiyoruz. Şimdi kuru incirin faydalarını maddeler halinde sıralayalım;

 • Kuru incir bağırsak sağlığını korur. İçeriğindeki lif oranı sayesinde bağırsakların düzenlenmesine yardımcı olur ve toksinlerin vücuttan dışkı ile atılmasını sağlar. Böylelikle bağırsak sağlığı korunur.
 • Kuru incir kansızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. İçeriğindeki demir sayesinde kansızlık tedavisi gören kişilerde bu sorunun giderilmesine yardımcı olur. Kansızlık problemi yaşayan kişiler düzenli olarak kuru incir tüketmelidir.
 • Kuru incir kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kuru incirin içerisinde yüksek oranda antioksidanlar bulunur. Bu antioksidanlar kan damarlarına zarar veren vücutta bulunan serbest radikallerin yok olmasını sağlar. Ayrıca antioksidanlar yüksek tansiyonun da dengelenmesine yardımcı olur. Bu da kalp hastaları için risk oluşturan bir durumu ortadan kaldırır. Kuru incir kandaki trigliserit miktarını düşürmektedir.
 • Kuru incir kemiklerin güçlenmesini sağlar. Kuru incirin içerisinde kalsiyum bulunmaktadır. Bulunan bu kalsiyum sayesinde kemik ve diş sağlığı korunur ve güçlenir. 1 kase kuru incir tüketerek günlük olarak sağlıklı bir yetişkinin günlük kalsiyum ihtiyacının %25’ini tamamlayabilirsiniz.
 • Kuru incir kansere karşı da savaş açar. İncirin içerisinde bulunan antioksidanlar hücre yapısının bozulmasına sebep olan serbest radikaller ile savaşır ve kansere karşı koruyucu görev alır.
 • Kuru incir kan şekerini kontrol altında tutmaya yardımcı olur. İçerdiği klorojenik asitlerin özellikleri sayesinde diyabet kaynaklı yükselen kan şekerini kontrol altında tutar. Kuru incir potasyum ve lif içeriği sayesinde de kan seviyesinin kontrol altında olmasını sağlamış olur.
 • Kuru incir afrodizyak görevi de görür ve cinsel gücü artırır. İçerdiği magnezyum, manganez, çinko sayesinde üreme sağlığı üzerinde olumlu ve etkili rol oynar. Kuru incir tüketmek hem doğurganlığı hem de cinsel gücü olumlu etkiler.
 • Kuru incir antioksidan açısından çok zengindir. Bu zengin antioksidan içeriği ile de diğer antioksidan besinler ile karşılaştırılması durumunda fenol adı verilen üstün kaliteli antioksidan içeriği ile öne çıkar.
 • Kuru incir ile kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz. Çünkü kuru incir hem kan şekerini dengeler hem de içerdiği lifler sayesinde tokluk hissi yaratarak kilo vermeye yardımcı olur. Bağırsakları da düzenleyerek metabolizmayı onarır ve böylelikle yine kilo vermek için gerekli adımlar atılmış olur. Kuru incir diyet listelerinin vazgeçilmezleri arasındadır. Hem lezzeti hem faydaları ile vazgeçilmez olması oldukça olağan bir durumdur.
 • Kuru incirin faydaları saymakla bitmiyor. Kuru incir yüksek tansiyonu önlemeye de yardımcı olur. Yüksek oranda tuz tüketildiğinde vücutta yükselen sodyum seviyesini dengelemek gerekir. Bunun için kuru incir tüketilebilir. Çünkü bir adet kuru incirin içerisinde 130 mg potasyum, 2 mg sodyum vardır. Böylelikle de tansiyonun yükselmesi durumunda kuru incir sodyum ve potasyum dengesini sağlar ve tansiyonu düşürür.
 • Kuru incir tüketimi cildin güzelleşmesine yardımcı olur. Kuru incir içerisinde antioksidan vitamin ve mineraller bulundurur. Böylece cilt gençleşir, canlanır ve olası cilt problemlerinin önüne geçilmiş olur.
 • Kuru incir vücut direncini artırır.
 • Tatlı isteğinin bastırılmasına doğal şekilde yardımcı olur.
 • En fazla lif içeriğine sahip olan meyvelerden biri olan kuru incir kabızlık problemi gibi sindirim problemlerinin giderilmesine yardımcı olur.
 • Özellikle kadınlarda belirli bir yaştan sonra daha sık görülen kemik erimesi probleminin önüne geçer.

Kuru incirin birçok faydasından bahsettik. Ancak tüketimi kontrol altında tutulmalıdır. Bir porsiyon meyve yerine 1 adet tüketmek de fayda vardır. Diyabeti olanlar ve hamilelik döneminde olanlar doktor kontrolünde tüketmelidir. Ayrıca bu durumlarda tüketilirken yağlı tohumlarla ve ya süt grubu ile birlikte tüketilmelidir. Böylelikle kan şekeri dengesi bozulmamış olur.

Cevap bırakın