Kuruyemişlerin Beslenmemizdeki Önemi Nedir?

Kuruyemişlerin Beslenmemizdeki Önemi Nedir? Kuruyemişlerin Faydaları Nelerdir? Hepsini Birlikte İnceleyelim.

0 135

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kuruyemişlerin Beslenmemizdeki Önemi Nedir?

Kuruyemişler çok besleyici ve pratik yiyeceklerdir. Ayrıca kolaylıkla bulunur ve herkes için harika seçeneklerdir. Kuruyemişleri yanımızda kolaylıkla taşıyabiliriz ve her canımız istediğinde atıştırabiliriz. Bu özelliklerinin yanı sıra birçok faydası da bulunur. Şimdi kuruyemişlerin beslenmemizdeki önemini inceleyelim.

Kuruyemişlerin kalori ve yağ oranlarının yüksek olduğunun düşünülmesi nedeniyle birçok insan kuruyemişlerden uzak duruyor. Ancak kuruyemişler tüketebileceğimiz en sağlıklı besinlerden biridir. Hem çok lezzetli hem taşınması ve tüketmesi kolay, harika yiyeceklerden biri olan kuruyemişler sağlığınız için size büyük faydalar sağlar.

Her kuruyemişin farklı bir özelliği ve farklı faydaları bulunur. Bu nedenle ölçülü şekilde kuruyemişleri ayırt edip ihtiyacımıza göre tüketmek gerekir.

Kuruyemişlerden ceviz içerisinde anti enflamatuvar güce sahip olan omega 3 açısından oldukça zengindir. Bu sebeple kronik ağrı, eklem ağrısı ve ya migren gibi sorunların önlenmesine yardımcı olur. Cevizin yapısında yüksek miktarda antioksidan da bulunmaktadır. Bu nedenle de yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve hücre hasarını önlemek adına çok verimli bir kuruyemiştir.

Badem ise diyabet hastaları için birebirdir. Badem doğal bir insülin düzenleyici görevi görür. Bu nedenle de kan şekerini dengelemek konusunda büyük bir yardımcıdır.

İçerisinde bulunan antioksidanlar ve tekli doymamışlar yağlar sayesinde badem kolesterolü de azaltır. Badem yüksek oranda lif içerir. Bu özelliği sayesinde de vücudun kilo almaya neden olan ve besin değeri olmayan yağlardan uzak kalınmasına yardımcı olur.

Kaju vücutta bir vitamin ve mineral artışı sağlamaktadır. Bu noktada dikkat çeken şey ise oksijenin beyne ulaşmasına yardımcı olan demirdir. Vücudumuzda da yeterince demir olduğunda konsantrasyon artar.

Antep fıstığı lezzeti ile hepimizi cezbeden bir kuruyemiştir. Tüm bu kuruyemişlerin yanı sıra en az kalori içeren de antep fıstığıdır. Ayrıca antep fıstığı önemli derecede tokluk hissi yaratır.

Antep fıstığı yüksek oranda E vitamini ve antioksidan içerir. Aynı zamanda sinir sistemini ve kasları güçlendirmek için ideal bir potasyum kaynağıdır. Ayrıca antep fıstığı sindirimi de kolaylaştırır.

Her ne kadar faydalı ve lezzetli olsalar da kuruyemiş tüketimini sınırlandırmamız gerekir. Miktarına dikkat ederek tükettiğimizde kuruyemişler bize herhangi bir sorun yaratmaz. Vücudunuza göre de kendinize uygun bir miktar belirlemeniz gerekir.

 

 

Cevap bırakın