Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir? Kuşkonmaz Neden Tüketilmelidir? Kuşkonmaz Hakkında Bilgiler.

0 421

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kuşkonmaz sebze olarak tüketilebilen ve süs amacıyla yetiştirilen çeşitli bitki türlerini kapsayan bitki cinsidir. Fakat sadece süsleme amaçlı değil yemeklerde de lezzet katar. Bunun yanında içeriği ile çok faydalı bir besindir. Asparagus officinalis olarak bilinen kuşkonmaz, zambak ailesinin bir üyesidir. Tüm dünyada yaklaşık 300 türü bulunmaktadır ve eşsiz, lezzetli ve farklı tadıyla dikkat çeker.

Kuşkonmaz üzerinde yapılan bazı araştırmalarda, bu sebzenin hücreye zarar veren serbest radikallerin etkisini azaltma kabiliyeti olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de en iyi meyve ve sebzeler arasında yer almaktadır. Peki, kuşkonmazın faydaları nelerdir? Birlikte inceleyelim…

Kuşkonmaz harika bir vitamin, mineral ve esansiyel protein kaynağıdır. A vitamini, B1 vitamini (tiyamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B5 vitamini (pantotenik asit), B6 vitamini, folik asit, C vitamini, E vitamini (a-tokoferol) ve K vitamini (filokinon) ve ayrıca folat, demir, bakır, kalsiyum, protein ve lif gibi minerallerle doludur. Tüm bu besinler sayesinde, kuşkonmaz bazı ciddi sağlık avantajları sunar. İşte kuşkonmazın faydaları…

Kuşkonmazın Faydaları

Kuşkonmaz vitamin ve mineral açısından çok zengindir. Ayrıca bunların yanında esansiyel protein kaynağıdır. A, B1, B2, B3, B5, B6, C, E ve K vitamini açısından; folat, demir, bakır, kalsiyum, protein ve lif gibi mineraller açısından çok zengin bir besin olan kuşkonmaz yeni popüler olmaya başlamıştır. Bu içerikleri sayesinde de sağlık açısından çok değerli bir besin konumuna gelir. Faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Gebelik

Kuşkonmazda yüksek oranda folat bulunur. Hamilelik sırasında düşük riski ve olası doğum kusurlarını gidermek için de folat önemlidir. Folat içeriği ile kuşkonmaz gebelik konusunda koruyucu etki yaratır. Ayrıca folat fetüsün büyümesine katkı sağlar ve vücuttaki ödemi atmaya yardım eder.

Sindirim

Kuşkonmaz sindirim konusunda da oldukça etkilidir. İçerisinde  prebiyotik olarak bilinen bir tür inülin içerir.  İnülin ise besinlerin daha iyi emilimine yardımcı olur.

Kilo Verme

Kuşkonmaz tüketimi kilo vermek isteyen bireyler için oldukça yerinde olacaktır. Sadece yağsız ve kalorisi düşük olan kuşkonmaz içinde çok fazla çözünür ve çözünür olmayan lif barındırır. Bu nedenle de kilo vermek isteyenler için kuşkonmaz iyi bir seçim olacaktır. Vücudunuz çözünür ve ya çözünür olmayan lifi yavaş yavaş sindirirken, öğünler arasında da tokluk hissi yaratarak daha az yemenizi sağlar.

İdrar Yolları

Kuşkonmaz içerisinde yüksek oranda amino asit asparagin bulunur. Bu da onu doğal  bir idrar sökücü haline getirir. Eğer böyle bir sorunla karşı karşıyaysanız kuşkonmaz tüketmelisiniz. Kuşkonmaz yemek vücudunuzdaki aşırı sıvı ve tuzu atmanıza yardımcı olur. Böylelikle idrar yolu enfeksiyonlarının da önüne geçmiş olursunuz.

Kuşkonmaz aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir ve E vitamini açısından zengin olmasıyla hücreleri serbest radikallerin zararlı etkilerinden korur.

Kemik Sağlığı

Kuşkonmaz tüketimi kemik sağlığının korunmasına yardımcı olur. Diğer yeşil yapraklı sebzelerin yanında kuşkonmazda iyi bir K vitamini kaynağı olarak geçer. K vitamini ise pıhtılaşma ve kemik erimesi gibi sorunları önler.

Diyabet

Kuşkonmaz diyabeti kontrol etmeyi sağlar. Kuşkonmazın içerisinde bulunan anti-enflamatuar besinler Tip 2 diyabet dahil olmak üzere kronik sağlık sorunları riskini azaltır. Bu yararlı etki ile birlikte vücudun kan şekeri seviyeleri düzenlenir ve dengelenir. Bu konuda hayati bir rol oynayan kuşkonmaz mineral kromun varlığını da etkiler. Kuşkonmazın şeker seviyelerine etkisi ile ilgili yapılan araştırma ve çalışmalarda gerçekten de kan şekeri seviyelerini kontrol etmede ve dengelemede etkili olduğu, insülin sekresyonunu iyileştirdiği ve anti-diyabetik etki sağladığı ortaya çıkmıştır.

Cevap bırakın