Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Yapılır? Kıl Dönmesi Nedir? Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir? Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?

0 963

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kıl Dönmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Kıl dönmesi genellikle 40 yaş altındaki insanlarda görülür. Kuyruk sokumu bölgesinde kalça kıvrımına giden arada oluşan kıl dönmesi kılların derinin içine girmesi sonucu oluşur.

Kıl dönmesi genellikle erkeklerde duyulsa da kadınlarda da görülebilmektedir. Vücuttaki kılların derinin dışına çıkamaması sonucu kıl dönmesi oluşur. Tıraş edilen bölgelerde kıl dönmesi görülme olasılığı yüksektir.

Kıl dönmesi tıbbi olarak ölü derinin gözenekleri tıkamasından kaynaklanan ve kılın vücudun içine doğru uzaması olarak adlandırılan bir sağlık problemidir. Giyilen kıyafetlerin vücuttaki kılları sıkması, ağda, tıraş gibi etkenler kıl dönmesine sebep olabilmektedir.

Erkeklerde yoğunlukla kuyruk sokumu, kalça üst kısmı çatalında görülür. Bu bölgede kılın yoğun olması, kirler, kalıntılar kıl dönmesine neden olabilmektedir.

Kıl dönmesi genel olarak kişilerde benzer şekilde belirti gösterir. Bu kıl dönmesi belirtilerini sıralayacak olursak;

  • Sert, yuvarlak yumrular
  • İrin dolu, kabarcık benzeri lezyonlar
  • Kabarcıkların olduğu bölgede kaşıntı ve kızarıklık
  • İltihap nedeniyle oluşan ağrı
  • Kıl dönmesi bölgesinin koyulaşması

Şeklinde sıralayabiliriz.

Kıl dönmesi durumunda o bölge şişer ve kızarır. Ayrıca kıl dönmesi kısa sürede kendini belli eder. Kıl dönmesinin kuyruk sokumunda oluşması dahilinde kişide oturmayı güçleştirecek kadar kabartılar oluşabilir. İçi iltihap dolu olan bu iri kabartılar kokuya da sebep olur. Tedavi edilmediği durumda kişinin sosyal hayatını olumsuz etkiler.

Kıl dönmesi problemi çok kıvırcık ve sert kılları olan ve ya testosteron seviyesi yüksek olan kişilerde daha çok görülür. Çok fazla terleyen insanlarda ve sürekli oturarak iş yapan kişilerde de kıl dönmesi görülme ihtimali yüksektir.

Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmeleri bu bölgenin ayrıntılı muayene edilmesi ile anlaşılabilir bir durumdur. Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmeleri diğer bölgelere göre daha sorunlu bir durumdur ve cerrahi operasyon gerektirebilir.

Çok ağır olmayan kıl dönmelerinde eğer kendiliğinden geçmeyen bir durum varsa ilaç ve ya krem tedavisi uygulanabilir.

Kuyruk sokumunda meydana gelen kıl dönmeleri için ise antibiyotik kullanılabilir. Bu bölgedeki apse antibiyotik sayesinde yok olur. Sonrasında ise cerrahi operasyon yapılır. Bu bölgede oluşan kıl dönmeleri genellikle yoğun ve kendiliğinden geçemeyecek durumdadır.

Kuyruk sokumunda oluşan kıl dönmelerinin tedavilerinden biri kesi ve drenaj ile bu bölgenin temizlenmesidir. Lokal ve ya genel anestezi yapılır. Geniş ekzisyon ve açık iyileşme yöntemi de ileri kıl dönmelerinde uygulanabilir. Bu işlemde o bölge kesilir ve içerisi boşaltılır. İşlem sonrası her gün pansuman yapılarak 6-12 hafta içerisinde iyileşme sağlanır.

Mikro sinüsektomi yöntemi de günümüzde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde kişi günlük hayattaki işlerini yapabilmeye daha hızlı kavuşur. Doktorunuz muayene sonrası sizin için en doğru olan tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Cevap bırakın