Lohusa Depresyonu Nedir?

Lohusa Depresyonu Nedir? Lohusa Depresyonu Neden Oluşur?

0 201

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Lohusalık, annenin doğumdan sonraki 6 haftalık sürecine verilen addır. Hamile kadınlar hamilelik döneminde psikolojik ve fiziksel değişimlere uğrar. Lohusa döneminde ise yani doğumdan sonraki süreçte bu değişimler eski halini almaya başlar. Metabolizmada, genital sistemde, fiziksel özelliklerde ve psikolojide değişimler görülür. Yani bu dönem geriye dönüş olarak adlandırılabilir.

Annelik çok sevindirici, heyecanlı ve güzel bir duygudur. 9 aylık hamilelik sürecinden sonra bebeğine sarılmak annenin en büyük isteklerinden olur. Fakat bununla birlikte doğumdan sonra gelen değişimlerle birlikte anne bir melankolik ruh haline de girebilir. Bu durumda kendini güçsüz ve zayıf hisseder. Hamileliğin başlangıcında da görülebilen hassaslaşma bu dönemde görülebilir. Normalde sinirlenmeyeceği şeylere sinirlenebilir, ağlamayacağı şeylere ağlayabilir, uykuya dalmak konusunda zorlanabilir. Buna lohusalık depresyonu denir. Bu durumu yaşayan anneler bu sürecin geçici olduğunu bilmeli ve lohusalık döneminden sonra normale döneceğinin farkında olarak kendilerini stresten uzaklaştırmalıdır.

Daha çok ilk defa anne olan kadınlarda ve kendini yeniden anne olmaya hazır hissetmezken hamilelik yaşayan kadınlarda görülen,

 • hayattaki herşeyin boş olduğunu düşünme
 • hayattan zevk almama
 • gereksiz, ani ve aşırı sinirlenme
 • bebeğe yeteri kadar ilgi göstermeme
 • cinsel ilişki istememe
 • sosyal çevreden uzaklaşma ve kimseyle görüşmek istememe
 • zayıf ve yetersiz hissetme
 • pişmanlık

belirtiler lohusalık depresyonu denilen döneme girildiğinin belirtileridir.

Bu durum her annede görülmez, hamilelik ve doğum sonrası yalnız kalmış, eş desteği alamamış ve ya fazla ilgiden sıkılmış, ilk defa anne olacak ve ya beklenmedik bir zamanda hamilelik dönemine giren kadınlarda görülme oranı daha fazladır.

Bu durumda anne, bebeğinin onun için ne kadar büyük bir şans olduğunu hatırlamalı, bu güzel hissi yaşamanın zevkine varmaya çalışmalı ve insanlarla iletişim kurmaya çalışarak bu durumu en hızlı şekilde atlatmaya çalışmalıdır.

Lohusalık döneminde anneler psikoz kavramıyla karşı karşıya kalabilmektedir ve bu lohusa döneminin en kötü etkisi olabilir. Bu durum uzman desteği gerektirmektedir. Nadir görülen bir durumdur. Psikoz rahatsızlığı annenin kendisine ve ya bebeğine zarar vermesine kadar gidebilir, anne varsanımlara kapılabilir, düşünce bozukluğu yaşayabilir.

Lohusa dönemini anne gözünde büyütmemelidir. Bu dönemde en büyük destek babadan gelmelidir. Bu lohusalık döneminin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Lohusalık döneminde gözde büyütmek yerine anneler doğum öncesinde bu dönemle ilgili bilgi edinmeli nelerle karşılaşabileceğini bilmelidir. Bu durum lohusalık sürecini onun için kolaylaştırır. Anneler için lohusalık döneminin zor geçmesinin sebebi genelde bu dönemle ilgili yeterli bilgiye sahip olmamalarıdır. Bilinçsiz olmak bu süreci zorlaştırır.

Lohusa Döneminde Depresyonu Kolay Atlatabilmenin Yolları Nelerdir?

 • Baba tarafından anneye bu dönem destek gelmelidir. Anne eşinin yanında olduğunu bilmelidir. Bu onu rahatlatır.
 • En etkili yöntemlerden biri sosyalleşmek, insanlarla iletişim kurmak, diyaloğa geçmek ve sohbet etmektir. Annenin bu dönemde yanında olacak bir arkadaşı, annesi ve ya sevdiği bir akrabası onun için bu süreci kolaylaştırır. Ondan yardım alır. Kendini kötü hissettiğinde onunla paylaşabilir.
 • Size normal hayatta iyi gelen aktiviteleri bu dönemde yapmaya yavaş yavaş başlayabilirsiniz. Eğer temizlik yapmak size iyi geliyorsa bu dönemde yapabilirsiniz. Resim yapmaktan, piyano çalmaktan hoşlanıyorsanız bu dönemde bunlarla ilgilenmelisiniz.
 • Eğer sıkıntılı bir hamilelik dönemi geçirdiyseniz bu günlerin geride kaldığını sürekli kendinize söylemelisiniz. Artık farklı bir döneme girdiğinizi bilin ve her şeye yeni baştan başlayın. Pozitif düşünün.
 • Bebeğin artık sizin hayatınızın bir parçası olduğunu aklınızda yer edindirin. Tüm hayatınızı sadece bebeğinizle ilgilenerek geçiremezsiniz. Bu dönemde kendinizi ihmal etmiş olabilirsiniz. Kendinizle ilgilenin bakım yapın, müzik dinleyin hatta bebeğinize de dinlettirin. Bakım yapın, makyaj yapın ve kendinizi iyi hissedin.
 • Bu dönemde lohusalık süreciyle, bebek bakımıyla ilgili birçok ağızdan yorum gelebilir ve bu durum sizi bunaltabilir. Her gelen yoruma kulak asmayın. Bu dönemde yanınızda bulunan daha önce hamileliği tecrübe etmiş birinden fikir almak sizin için yeterli olacaktır.

Cevap bırakın