Lohusalık Döneminde Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir?

Lohusalık Döneminde Nasıl Beslenmek Gerekir? Lohusalık Döneminde Beslenme Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir? Lohusalık Döneminde En Çok Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

0 235

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Lohusalık dönemi bir kadının hayatı boyunca yaşayabilecek olduğu en zor dönemlerden bir tanesidir. Lohusalık döneminde kadınlar savunmasız ve güçsüz bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Anne adaylarının her doğum sonrasında farklı bir hikayeyi yaşama kattıklarını belirten pek çok uzman bebeklerin güzel bir ölçü ile aramıza katılması sorunsuz bir doğumun ortaya çıkması hem doktorun hem de annenin en büyük talebidir. 

Lohusalık dönemi içerisinde anne adayları bebeklerine kavuşmuş olmanın mutluluğunu yaşarken diğer taraftan da hamilelik döneminde yaşamış oldukları zorluklar psikolojik olarak tahribata uğramalarına neden olmuştur. Diğer bir taraftan da ilk kez tecrübe edecekleri annelik kadınların stres yaşamasına neden olur. Bu durumda farklı semptomlar ortaya çıkabilir.

Lohusalık Döneminde Kaçınılması Gereken Davranışlar

Dünyaya yeni bir can getirmiş olmanın mutluluğunu yaşarken diğer bir taraftan da hem fiziksel olarak hem de ruhsal yapınız itibarıyla kendinizi mutsuz hissedebilirsiniz. Ancak lohusalık döneminde yapılmaması gereken bazı konular bulunmaktadır. Bu durumlarda uzmanlardan destek alabileceğiniz gibi düzenli ve dengeli beslenerek hem kendi sağlığınıza hem de bebeğiniz için gerekli olarak yeterli anne sütünün salgılanmasını sağlayabilirsiniz. 

Lohusalıkta dikkat etmeniz gereken en önemli konu sütün yetmeyeceği konusunda endişe duymaktır. Anne desteğinin reddetmek, kilo vermek için yoğun egzersiz yapmak veya diyet listelerine bağlı beslenmek, uykusuzluk, sıkı giysiler giymek, cinsellik isteği ve dürtüsüyle başa çıkmaya çalışmak, eve misafir çağırmak gibi konular uzak durulması gereken konulardır.

Lohusalık Kadınlar İçin En Hassas Dönemdir…

Lohusalık dönemi kadınların doğumdan sonra yaşadıkları özel bir dönemdir ve bu dönemde dikkat etmeleri gereken pek çok konu bulunuyor. Bu dönemde kendilerine yakın hissettikleri birinin desteğini almaları uygun olabilir. Lohusalık dönemi anne adayı için korkutucu bir dönemdir. Anne ailenin yeni üyesi olan bebeğine en iyi şekilde bakmak ister ve ihtiyaçlarını kendisi karşılamayı arzu eder. Bebeğin ağlaması onun için en büyük tehlike ve üzüntü sebebidir. Bu dönemde hassas olan anne adaylarının bazı problemleri yaşarken ağlamaları, bebeğin poposunda sık görülen bir problem olmasına rağmen pişik oluştuğunda dahi ciddi bir risk varmış gibi depresyona yol açabilecek bir tahribat vermesi annelerin bu dönemdeki hassasiyetini gösteren en önemli durumdur.

Doğumun bir hastalık olmadığını bilmek gerekir. Ancak sağlığı tehdit eden bir durumdur ve bu dönemde bol bol protein almak, su tüketmek, taze sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek sağlık açısından ciddi bir önem taşımaktadır. Günde en az 4-5 öğün sebze tüketimi yapılmalıdır. Özellikle lifli gıdalar tercih edilmeli ki kabızlık problemi ile karşı karşıya kalınmasın. Lohusalık dönemi annenin ve bebeğin gaz problemi olmaması için baharatlı aşırı tuzlu ve yağlı içeriklerden kaçınmak gerekir. Ayrıca cıva içeriği yüksek besinler, alkol ve sigara kullanımı da uzak durulması gereken konular arasında yer alıyor. Gıdaların yanında rezene ve kimyon içeren içecekler tüketmek gaz problemini çözecek en önemli ürünlerdir. Lohusalık döneminde hem annenin hem de bebeğin gaz sorununu ortadan kaldırmak için yenilenler kadar içilenlere de dikkat etmek gerekiyor.

Cevap bırakın