Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir? Makyaj Malzemeleri Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmelidir? Makyaj Malzemeleri Yıkama Tüyoları.

0 130

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Makyaj malzemeleri her kadının kullandığı kozmetik ürünleridir. Kadınlar makyaj yaptıklarında kendilerini daha iyi hisseder. Fakat makyaj malzemelerini kullanırken dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Kirli makyaj malzemeleri ve fırçaları kullanmak ciltte tıkanıklıklara, sivilcelere neden olur. Yapılan makyaj ve bakım seansları kadar kullanılan malzemelerin temizlenmesi ve sterilize edilmesi de bir o kadar önemlidir. Güzel ve kalıcı bir cilt için cildimizi kirletecek ve yaşlandıracak şeylerden uzak durmalıyız.

Makyaj Malzemeleri

Makyaj malzemeleri cildimize sürdüğümüz, devamlı kullandığımız ürünlerdir. Öncelikle makyaj malzemelerimizi kimseyle paylaşmamalıyız. Sonrasında da rujlarımızı, stick şeklindeki fondöten ve ya aydınlatıcıları bir pamuğa temizleme suyu dökerek temizlemeliyiz. Makyaj malzemelerimizin kaplarını da temiz tutmalıyız.

Makyaj Fırçası

Makyaj rutininin en önemli ürünlerinden biri makyaj fırçalarıdır. Makyaj fırçaları, fondötenin, farın, bronzerın vb. kozmetik ürünlerinin cilde iyi dağılmasını ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Bu nedenle makyaj yapan kadınların makyaj malzemeleri yanında ayrılmaz parçası makyaj fırçalarıdır. Makyaj fırçalarının düzenli olarak haftada 1 kez anti bakteriyel sabunlarla ve ya özel üretilmiş makyaj fırçası temizleyici jellerle yıkanması gerekmektedir. Makyaj fırçaları üzerinde kalan kalıntılardan, etraftaki tozdan kirlenir. Kirli bir makyaj fırçasını yüzümüze sürmek cildimiz için çok zararlıdır. Ayrıca makyaj fırçaları kirlendikten sonra temiz halinden aldığımız kadar verim alamayız. Makyaj fırçaları nazik bir şekilde yıkanmalı ve yıkandıktan sonra fırçanın kılları boşlukta durmalıdır. Bu sayede eşit bir şekilde hava alarak her kısmı kurur.

Makyaj Süngeri

Makyaj süngerleri de makyaj fırçaları gibi yüzümüze eşit bir şekilde ürünleri dağıtmamızı sağlar. Rahat bir kullanımı olduğu için yine kadınlar ve makyözler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Fakat makyaj süngerleri uzun süre ıslak kaldığında ve ya kirli bırakıldığında içerisinde bakteri biriktirmeye çok müsaittir. Bu nedenle süngerler mümkünse her kullanımdan sonra temizlenmelidir. Değil ise de haftada bir temizliği sağlanmalıdır. Makyaj süngeri de makyaj fırçaları için kullandığınız antibakteriyel sabunları ve ya fırça temizleme jellerini kullanabilirsiniz. Süngerler fırçalar kadar ömrü olan makyaj yardımcıları değildir. Temiz bakılsa dahi 6 ayda bir süngerinizi değiştirmenizi tavsiye ederiz.

Makyaj Çantaları

Makyaj çantaları, makyaj malzemelerimizi bir arada toplamamızı bir yerden bir yere taşımamızı sağlar. Aynı zamanda makyaj fırçaları ve süngerleri içinde seyahatlerde yanımızda taşımamız için bize kolaylık sağlar. makyaj malzemeleri, makyaj fırça ve süngerleri kadar çantalarda önemlidir. Özellikle fırçalarımızı taşıdığımız makyaj çantalarının hijyeni çok önemlidir. Bunu şöyle düşünebiliriz; duş aldıktan ve kendimizi temiz hissettikten sonra üzerimize kirli ve kötü kokan bir kıyafet giyersek duş almamızın bir anlamı kalmaz. Bu nedenle makyaj çantalarının içleri temiz olmalı ki fırçalarımız çantaya temas ettiğinde kıllar kirlenmemeli.

Cımbız ve Kirpik Kıvırıcı

Makyaj malzemelerimizi, fırçalarımızı, süngerlerimizi, makyaj çantamızı temizledik. Fakat genelde hepimizin unuttuğu ama çok önemli olan bir detay daha vardır. Bu detay ise cımbız ve kirpik kıvırıcı temizliğidir. Cımbız yüzümüze temas eden ve yüzümüzdeki tüylerimizi almamıza yardımcı olur. Cımbız bizim kıl köklerimizi çıkarır ve her seferinde bir başka tüyü alırız. Bu nedenle dışarıdan gelen bir mikrop kıl köklerimize girip orada iltihap ve ya sivilce oluşturabilir. Cımbızlarımızı her kullanımdan sonra sterilize edersek bu sorunu ortadan kaldırmış oluruz. Anti bakteriyel losyonları bir pamuğa döküp cımbızımızı silebiliriz.

Kirpik kıvırıcılar da aynı şekilde kirpik diplerimize temas eden ve hijyenine önem gösterilmesi gereken makyaj yardımcılarıdır. Her kullanımdan sonra bir fırça temizleme solüsyonu ve ya anti bakteriyel mendil ile temizlenmesi kirpiklerimiz için sağlıklı olacaktır. Aksi taktirde gözlerimizde mikroptan kaynaklanan çapaklanma sorunu ve ya arpacık oluşumu yaşayabiliriz.

Cevap bırakın