Mama Sandalyesi Nedir? Nasıl Seçilmelidir?

Mama Sandalyesi Nedir? Nasıl Seçilmelidir? Mama Sandalyesi Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? Doğru Mama Sandalyesi Seçimi Nasıl Yapılır?

0 189

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mama sandalyeleri ebeveynler ve bebekler için büyük kolaylık sağlar. Ebeveynler yemek yerken bebeklerini mama sandalyelerine oturtarak rahatlıkla yemek yiyebilir bebeklerine yemek yedirirken de bebeği mama sandalyesine alarak yemek yedirebilirler. Mama sandalyesi bebeklerin kendilerini bir yandan kısıtlanmış bir yandan da özgür hissedebileceği bir alandır. Bebeğinizin önüne koyduğunuz tabaktan kendisi yemek yemeye çalışarak kaşık tutmaya alışacaktır. Önündeki tabağı döküp üzerini batırsa da bu onun için aslında bir gelişme kaydeder. Diğer yandan kendileri evin her yerinde gezinmek isteyen bebekler sadece bir sandalye oturup beklemek zorunda hissettiklerinde huysuzluk yapabilirler. Yine de mama sandalyeleri anne ve babalara büyük kolaylık sağlar.

Mama Sandalyeleri Nasıl Seçilmelidir?

Mama sandalyeleri seçimi yaparken bebeğin rahatı dikkate alınmalıdır. Rahat bir mamam sandalyesi seçtiğinizde bebeğiniz yukarıda bahsettiğimiz gibi kendini rahatsız hissetmeyecektir. Bebeğiniz kendini konfor alanında hissedeceği için siz de daha rahat bir öğün geçirebileceksiniz.

Bebekler ek gıdaya geçmeye başladığı süreçten itibaren mama sandalyesi seçilerek kullanılmaya başlanmalıdır. Bebeğiniz artık dik durabiliyor, elinde kaşık tutabiliyor hale geldiyse mama sandalyesi kullanabilir hale de gelmiş demektir.

Mama sandalyesi seçerken bebeğinizin rahat etmesinin dışında güvende olmasını da göz önünde bulundurmuş olmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz mama sandalyesi geniş tabanlı ve kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmiş olmalıdır. Bebeğiniz sık sık sandalyeye temas edeceğinden dolayı içerisinde kanserojen maddeler barındıran malzemelerin kullanılmamış olmasına özen gösterin.

Bebeklerinizin bu dönemlerde sırt ve omurga sistemleri gelişmektedir. Bu durumu olumsuz etkileyecek bir mama sandalyesi seçmemelisiniz. Bunun içinde dikkat etmeniz gereken nokta oturma koltuğunda sırt desteği olması ve ayak desteği olmasıdır. Bebeğiniz bu sayede mama sandalyesinde rahat hareket edebilecek ve gelişim sistemi olumsuz etkilenmeyecektir.

Mama sandalyesi seçerken emniyet kemerine dikkat etmelisiniz.Öncelikle sağlam ve güvenilir bir emniyet kemeri olduğundan emin olun. Emniyet kemeri 3 ya da 5 noktalı olmalıdır. Bu sayede hareketli bebeğiniz için tam güvenlik sağlamış olursunuz. Ayrıca kolay takılabilir ve çıkarılabilir bir emniyet kemeri ebeveynler için avantajlı olacaktır.

Mama sandalyesi seçerken yükseklik ayarının olması bebek için de ebeveyn için de oldukça önemlidir. Bebek ebeveynler yemek yerken masadaki herhangi bir şeye uzanmaya çalışabilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için bebeğinizi yüksek bir sandalyede oturtmak isteyebilirsiniz. Bazen ise ebeveynler mamalarını bebeklerine bu sandalyelere oturtarak yedirmek isteyebilir. Bu durumda ebeveyninde rahatlıkla ve oturarak bebeğini beslemesi için kol hizasına kadar inebilen mama sandalyeleri seçilmelidir. Yükseklik ayarı olan mama sandalyeleri büyük bir konfor sağlayacaktır.

Bir diğer husus ise mama sandalyesinin kolay temizlenebilir olmasıdır. Bebekler hareketli varlıklardır. Ayrıca kaşık tutmayı kendileri yemeyi yeni yeni öğrendikleri bu dönemde üzerlerine ve sandalyelerine bol bol yemek dökebilir ve kirletebilirler. Bu nedenle mama sandalyeleri devamlı olarak temizlenmek zorundadır. Bu noktada kolay temizlenebilir olması ebeveynlere avantaj sağlar. Mama tepsisi ve minderleri kolaylıkla çıkarılabilir ve yıkanmaya uygun olmalıdır.

Mama sandalyesinin tepsisi çıkarılabilir olmalıdır. Bu hem temizlik anlamında kolaylık sağlarken hem de bebeği sandalyeye oturturken rahatlık sağlaması açısından iyi olacaktır. Tepsiyi çıkarıp bebeğimizi yerleştikten sonra kolaylıkla tekrar yerine koyabilmeliyiz. Bu yalnız başına günün bir vaktinde bebeğine bakacak ebeveyn için büyük avantaj sağlar.

Fazla yer kaplamaması ve taşınabilir olması çok önemlidir. Ebeveynler çıktıkları seyahatlerde ve ya dışarı çıkarken mama sandalyesini yanına almak isteyebilir. Bu nedenle sandalye seçilirken kolay taşınabilir olmasına ve taşıyacağımız için de fazla yer kaplamamasına dikkat edilmelidir.

Mama sandalyesinde taşınabilir olmasındaki tek husus arabamıza alıp farklı bir yere götürmek olarak düşünülmemeli evin içerisinde mama sandalyesini sadece mutfakta kullanmak istemiyorsanız mama sandalyesinin tekerlekli olmasına da dikkat etmeniz gerekecektir.

 

 

Cevap bırakın