Mavi Dolunay Nedir? Etkileri Nelerdir?

Mavi Dolunay Nedir? Etkileri Nelerdir?

0 507

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Geçtiğimiz günlerde dünyanın her yerinde görülen Mavi Dolunay tutulması, hepimizin gökyüzü seyrine çıkmasını sağladı. 76 yılın ardından ilk kez görülen Mavi Dolunay muhteşem görüntüsü ile hepimizi büyüledi. Özellikle astroloji tutkunları Mavi Dolunayı sabırsızlıkla ve dört gezle bekliyordu. Her yıl 12 kez dolunay meydana gelmektedir. Fakat 2020 yılında her şeyin normalinden farklı olduğu gibi dolunayda 13 kez tutuldu. NASA Mavi Dolunay hakkında bilgilendirmeler yaptı ve insanların bu ana şahit olmasını sağladı. Bu noktada insanlar Mavi Dolunayın ne olduğunu, etkilerini merak ettiler. Bizde sizlerin bu merakınızı gidermek adına Mavi Dolunay ve etkileri hakkında bilgiler paylaştık. Gelin birlikte inceleyelim..

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) Mavi Dolunay hakkında insanları bilgilendirdi. İnsanların heyecanlı bekleyişi arttı ve görüldükten sonra da Mavi Dolunay görenleri muhteşem görüntüsü ile büyülemeyi başardı. 76 yılın ardından dünyanın her bölgesinden görülebilen Mavi Dolunay bir çok ülkeden, ırktan, dinden insanı ortak alanda toplamış oldu. Bir anda dünyanın bir çok yerinden bir çok insan gökyüzünü izledi. Mavi Dolunay’da 13 adet dolunayın görüleceği söylenmektedir. Normalde, 3 yılda bir gerçekleşen bu doğa olayında 12 adet dolunay görülüyor. Mavi Dolunay’ın ne olduğunu biraz daha yakından inceleyelim;

Mavi Dolunay Nedir?

Mavi Dolunay, aynı ay içerisinde iki dolunayın meydana geldiği zaman dilimidir. Bu gelen 2. dolunaya Mavi Dolunay denmektedir. Her sene 12 adet dolunay meydana gelir. Fakat 2020 yılında diğer 76 yıldan farklı olarak 13 dolunay göründü. 13.’sü ise Mavi Dolunay oldu. NASA’nın açıklamalarına göre, 31 Ekim 2020 tarihinde Mavi Dolunay tutuldu. Ayın doğuşu ise saat 18:28’de başlangıç gösterdi. Mavi Dolunay’ı takip edenler bu saatlerden itibaren gökyüzü seyrindeydi ve Mavi Dolunay’ın görüntüsü ile büyülendiler.

Aslında ayın rengi değişmemekte ve aynı kalmaktadır. Dünya üzerinde meydana gelen orman yangınları ve volkanik patlamalar nedeniyle toz bulutları hareket ediyor. Bu toz bulutlarının hareketi esnasında dolunay bir süreliğine mavi görünüyor. Fakat aslında Ay’ın rengi değişmiyor, sadece toz bulutları nedeniyle mavi görünüyor. Mavi Dolunay denmesi de buradan gelmektedir.  Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı NASA’nın resmi adresi ve Youtube hesabı üzerinden Mavi Dolunay’ın gerçekleşme anını tanık olabilmeniz mümkün.

2020 yılının Ekim ayında fazladan bir dolunay görülmesi ile bu doğa olayı gerçekleşmiştir. Mavi Dolunay ve ya Mavi Ay olarak adlandırılan bu doğa olayı herkesin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Böylelikle 2020 yılında 12 yerine 13 tane dolunay gerçekleşmiş olacak. 13. dolunay, Güneş Takvimi içerisinde gerçekleşir ve bu evreye geleneksel olarak Mavi Dolunay ismi verilir. Mavi Dolunay isminin de buradan geldiğini sizinle paylaşmış olalım.

Mavi Dolunay’ın Etkileri Nelerdir?

Astroloji ile ilgilenenlerin bu yıl en çok dikkatini çeken olaylardan biri Mavi Dolunay olmuştur. Bu doğa olayının burçlar üzerindeki etkileri astrologlar ve ya astroloji meraklıları tarafından araştırılmış ve Mavi Dolunay’dan etkilenecek burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova olarak belirlenmiştir. Elbette diğer burçlar üzerinde de etki gösterse de en çok etki gösterdiği söylenilen burçlar Boğa, Aslan, Akrep ve Kova burcudur.

Mavi Dolunay’ı gözlemlemek için teleskop kullanmak bu doğa olayına çok daha net ve güzel bir şekilde tanık olmayı sağlamıştır.

 

Cevap bırakın