Meme Başı Akıntısının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Meme Başı Akıntısının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir? Meme Başı Akıntısı Neden Olur?

0 273

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme Başı Akıntısının Nedenleri ve Çözümleri Nelerdir?

Meme başı akıntısı, jinekolojik muayene ile tanımlanabilir. Meme başı akıntısının nedenleri ve çözümleri için de bir jinekoloğa başvurabilirsiniz. Şimdi birlikte meme başı akıntısının nedenleri ve çözümlerinden bahsedelim;

Meme displazisiden meme kanserine kadar birçok nedenden kaynaklı meme başı akıntısı görülebilir. Meme başı akıntısı çok fazla kişide görülmeyen ancak çok rahatsız edici bir sorundur. Gebelik ve ya emzirme dönemi dışında görülmesi halinde bir sorun olarak adlandırılabilecek olan meme başı akıntısı genellikle hormonal nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Meme başı akıntısı memede bulunan areola isimli kısımdaki küçük deliklerden gelmektedir. Gelen akıntı farklılıklar göstermekle birlikte şu şekillerde olabilir;

  • Beyazımsı ve ya süt gibi
  • Seröz, soluk ve ya hafif sarımsı
  • Kırmızımsı
  • Kesik peynirimsi vb.

Meme başı akıntısı bulunan kişilerde bu sorun memede ağrı, akıntı, göğüste yumru, meme ucunda sızı ile kendini belli edebilir. Meme başı akıntısı yapan bazı nedenleri inceleyelim.

Meme Başı Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

Göğüste yer alan bazı enfeksiyonlar meme başı akıntısına neden olabilir. Meme apseleri, bir kanalın açılması ve içindekilerin ortaya çıkması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu meme apseleri nedeniyle gelen akıntının kötü bir kokusu olur. Ayrıca el ile muayene sırasında ağrı, genişleme ve kızarıklığa rastlanabilir.

  • Psikofarmasötikal almak
  • İntradüktal papilloma

da meme başı akıntısı oluşturan nedenlerdir.

Memenin fibrokistik durumu da meme akıntısına neden olabilmektedir. İyi huylu bir meme hastalığı olan bu hastalık, kadınların üreme aşamasında hala oluşabilen destek dokusunun çoğalmasından kaynaklanır. Ancak ağrılı bir süreç olabilen ve birden fazla delik aracılığıyla beyazımsı bir salgı üreten orta boylu kitlelerin oluşmasına neden olur. ve jinekoloji konsültasyonuna başvurulmasına en sık yol açan nedenlerden biridir.

Yukarıda saydığımız nedenler meme başı akıntısına neden olan ve sıklıkla karşılaşılan nedenlerdir. Şimdi sayacağımız nedenler ise;

  • Galaktoforit
  • Pitüiter
  • Duktal ektazi
  • Meme kanseri

şeklinde sıralanabilir.

Eğer bu saydığımız tüm sorunlardan biri sizde görülüyorsa, en kısa sürede bir jinekologdan yardım almalısınız.

Bu tür sorunların kökeni iyi huyludur ve bazen tedavi gerektirmeyebilir. Ancak salgının kötü huylu bir hastalığın nedeni olup olmadığını da bilemeyeceğimiz için muayene yaptırmak önemlidir.

Meme Başı Akıntısı Tedavisi

Meme başı akıntısının tedavisi tamamıyla nedenine bağlıdır. Mesela tümör dokusu çoğalması olan durumlarda ilgili kitlenin çıkarılması gerekebilir. Bu ve bunun gibi cerrahi çözümler üretilebilir.

Ancak bu tarz nedenlerden kaynaklanmayan ve ilaç alımı nedeni ile ortaya çıkabilen bir durum olduğu için ilaç dozunun düzenlenmesi ve ya tedavi de değişiklik gibi çözümlere de gidilebilir.

Bulaşıcı hastalıklarda yani apse gibi sorunlarda ise birkaç gün kişinin antibiyotik kullanması gerekir.

Bir doktora danışmak tüm sorunların daha iyi çözümlenmesine yardımcı olacaktır.

Cevap bırakın