Meme Kanseri Nedir?

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Tedavileri Nelerdir? Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

0 138

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme kanseri dünyada en çok ölüme neden olan hastalıkların başında gelmektedir. Daha çok kadınlarda görülen bu hastalık oldukça zorlu bir süreç olarak geçer. Dünyada görülme yoğunluğu akciğer kanserinden sonra 2. sırada gelmektedir ve dünya üzerinde her yıl 2 milyon kadın meme kanseri ile mücadele etmek zorunda kalmaktadır. Ülkemizde kadınlarda görülme oranı ise yılda 20 bin kişidir. Meme kanserinin kadınlarda görülme olasılığı %12 iken erkeklerde %1’dir. Meme kanserinde erken teşhis oldukça büyük önem arz eder.

Meme Kanseri Nedir?

Meme kanseri, meme dokusunun içerisinde yer alan süt bezlerinde ve ya süt kanallarını döşeyen hücrelerin yapısında meydana gelen bozulma ile oluşmaktadır. Bu bozulma nedeni ile hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalması meydana gelir. Meme kanserinde erken teşhis önemli olsa da kanser erken dönemlerde fazla belirti vermez. Bir kitle ele gelecek boyuta geldiğinde 2 yıllık bir süre geçmiş bile olabilir. Fakat ele gelmeden öncede bazı taramalar ile tespiti mevcuttur. Her kadın ayda bir kere meme kontrolü yapmalıdır. Bu erken teşhis için oldukça önemlidir. erken teşhis edilemeyen meme kanserinde doku büyüyerek tümoral bir kitle oluşturur bu da vücudun diğer organlarına yayılmasına neden olabilir. Vücudun diğer organlarına yayılmadan teşhis konulması durumunda meme kanserini tedavi etmek oldukça kolaylaşır.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Meme kanseri uzun süre boyunca belirti vermeden vücuda yayılabilir. Kanserin evreleri ilerledikçe bazı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Meme ve ya koltuk altı bölgesinde ele gelen şişlikler
  • Memede büyüme, şeklinde bozulma
  • Meme başında görülen şekil bozuklukları ve renk değişimi
  • Meme başından akıntı gelmesi
  • Meme başında görülen deri döküntüleri
  • Meme ucunda kızarıklıklar ve yara oluşumu
  • Meme cildinde portakal kabuğu görünümü

Meme Kanseri Nedenleri Nelerdir?

Meme kanserinde genetik, çevresel ve kişiye bağlı faktörler etkilidir. Ailesinde meme kanseri görülen bireylerde meme kanseri görülme olasılığı diğerlerine göre daha yüksektir.

Meme kanserinde cinsiyet ve yaşında etkileri vardır. Kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen meme kanseri çoğunlukla 50 yaş üzerinde görülür. 35 yaş altındaki kadınlarda görülme olasılığı ize azdır.
Kalıtsal meme kanseri ve ya genetik bozukluklar nedeniyle oluşan meme kanserinin ise genç yaşlardaki kadınlarda görülme olasılığı daha fazladır. Meme kanseri özellikle birinci derece akrabalarda görülmüşse diğer aile fertlerinden birinde görülme olasılığı da yüksektir.

östrojene maruz kalmak, meme kanseri riskini artırmaktadır. Bir kadında ilk regl ne kadar erken görülürse ve menopoza ne kadar geç girilirse, meme kanserine yakalanma riski de o kadar artmaktadır.

Hiç doğum yapmamış kadınlarda ise meme kanseri görülme riski doğum yapmış kadınlara oranla daha yüksektir. İlk doğumun ilerlemiş yaşlarda yapılması ise meme kanseri riskini artırmaktadır.

Hareketsiz yaşam ve obezite meme kanseri riskini artıran faktörlerdir. Fazla yağ tüketimi ve kilo alımı özellikle menopoz dönemindeki kadınlar için zararlıdır. Çünkü bu dönemde kilo vermek zorlaşır ve böylece de meme kanseri riski artar. Yapılan çalışmalara göre menopoz döneminde sonra alınan her 5 kilo meme kanseri riskini %11 oranında artırmaktadır. Bu nedenle düzenli egzersiz yapmak ve sağlıklı beslenmek menopoz döneminden sonra şart haline geliyor.

Çocukluk dönemlerinde farklı bir kanser geçirmiş ve güğüs ışınlanmasına maruz kalmış kişilerde ilerleyen yaşlarda meme kanseri görülebiliyor.

Sigara ve alkol tüketimi de kanser riski oluşturabilmektedir. Sigara kullanımı immun sistemini zayıflattığı içinde kanserin gelişmesine neden olabiliyor. Bu nedenle sigara ve alkol meme kanseri riskini artırıyor.

Stres çoğu insanın elinde olmayan bir durum olarak gelişiyor olsa de bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden oluyor. Bunun sonucunda ise meme kanseri riski oluşuyor. Bu nedenle stresten uzak kalınmalı, düzenli ve yeterli uyku düzeni oluşturulmalı, karanlık ortamda iyi dinlenilmelidir. Melatonin hormonu gece salgılanan ve hücreleri yenileyen faydalı bir hormondur. Bu hormon bağışıklığı güçlendirir, vücudun ritmini düzenler ve antioksidan özellikleri ile meme kanseri riskini azaltır.

Meme Kanseri Teşhisi Nasıl Konulur?

Rutin kontroller yaptıran ve ya meme kanseri şüphesi ile bir sağlık kuruluşuna başvuran hasta adayları ve ya hastalarda yapılacak bazı testler ile meme kanseri teşhisi konulabilmektedir. İl olarak fiziksel muayene ile başlanarak hekim tarafından gerekli görülmesi durumunda farklı yöntemler kullanılabilir.

Meme Kanseri Tedavileri Nelerdir?

Meme kanseri tedavisinde hastalığın evresi, türü, hastanın duyarlılık seviyesi gibi faktörler oldukça önemlidir. Erken evrelerde teşhis edilmiş meme kanseri vakalarında tümör çıkarılır ve meme koruyucu cerrahi uygulanır.  Meme koruyucu tedavi sonrasında ise mutlaka ameliyat olunan meme dokusu tümüyle ışınlanır. Yani radyoterapi işlemine başlanır.

Meme kanserinde daha büyük tümörlerde güvenli cerrahi müdahale mümkün değilse tüm memenin alınması söz konusu olabilir. Bu yönteme ise mastektomi denir. İleri evrelerinde olan meme kanseri hastalarının bazılarında neoadjuvan tedavi uygulanır. Bu tedavide ameliyat öncesinde kemoterapi verilir ve kontrol sağlanır. Ardından ise cerrahi işlem görülür.

Meme kanserinde kemoterapi, en sık kullanılan ilaçla tedavi yöntemlerindendir. Bu tedavi yönteminde kanserli hücreler kimyasal ilaçlar yoluyla yok edilmeye çalışılır.

Bunun haricinde hormonal tedavide uygulanabilir. Bu tedavide kanser hücrelerinin büyüyüp çoğalmasına neden olan hormonlar baskılanır. Bu hormona duyarlı tümörlerde kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Meme kanserinde erken teşhis kadar konulan teşhisin ardından tümörün gelişiminin engellenmesi de önemlidir.

Cevap bırakın