Menopoz Döneminde Kadınlarda Hangi Değişiklikler Görülür?

Menopoz Döneminde Kadınlarda Hangi Değişiklikler Görülür? Menopoz Dönemi Kadınları Nasıl Etkiler? Menopoz Döneminin Kadınlar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0 233

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Menopoz dönemi kadınlarda regl dönemi, hamilelik dönemi gibi önemli bir geçiş zamanıdır. Menopoz döneminde artık östrojen hormonu üretilmez ve yumurtalıklar küçülmeye başlar. Böylece kadınların regl döngüsü son bulur. Kadınlar menopoz dönemine girdiğinde üreme yetilerini kaybetmiş olurlar.

Menopoz dönemi kadınlarda birçok farklılığa neden olur. Bir kadın menopoz dönemine girdim diyebilmek için son reglinin üzerinden 1 sene geçmiş olmalıdır ve menopoz 45-55 yaşları arasında görülmektedir. Ülkemizde ise kadınların menopoz dönemi genellikle 46-48 yaş arasında başlamaktadır.

Menopoz dönemi 3 dönemde incelenir;

Premenopoz dönemi ilk menopoz belirtilerinin ortaya çıktığı dönemdir. Bu ilk belirtiler genellikle birkaç ay sürer fakat birkaç yıl da sürebilmektedir. Bu dönemde yumurtalıklarda azalmalar görülür, sürekli ateş basması gelir, iştah artışı, depresiflik ve gerginlik, cinsel arzuda azalma, baş ağrıları ve ateş basmasıyla gelen nabız artışları görülür.

Menopoz döneminde premenopoz döneminde görülen belirtiler görülmeye devam eder ve adet artık tamamen kesilmiştir.

Postmenopoz dönemi ise menopoz döneminden yaşlılık dönemine kadar geçen 7-8 yıllık dönemdir. Bu dönem içerisinde olmak için bir senedir kadının regl görmemesi gerekiyor. Bu dönemde genital bölgede küçülmeler görülür. Buna bağlı olarak da sürekli idrara çıkma, vajinal kaşıntı, idrar kesesi sarkması gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Bu dönemde cinsel birliktelikte azalma artar ve cinsel birliktelik sırasında kadınlarda ağrılar görülebilir. Kadın derisinde ve saçlarında zayıflama ve kıllarda azalma görülür. Ayrıca cilt kuru bir hal alır ve esnekliğini yitirir.

Menopoz döneminde kadınlar çok hassas olurlar. Menopoz dönemi her kadında farklı seyir edilebileceği için çok farklı belirtileri ve etkileri vardır. Bunlardan bazıları;

  • Aniden gelen sıcak basmaları ve terlemeler
  • Ani öfkelenmeler
  • Gece derin uyku sürelerinin kısalması
  • Ruhsal değişimler ve genellikle isteksizlik, gerginlik ve mutsuzluk

olarak sıralanabilir.

Menopoz dönemi bazen olması gereken dönemden erken olabilir ve buna “erken menopoz dönemi” denir. Erken menopoz dönemine girilmesinin ise sigara kullanmak, yeme bozuklukları yaşamak ve psikolojik sorunlar olarak sıralanabilir.

Menopoz dönemi ile birlikte bazı sağlık problemleri de başlayabilir. Kemik erimesi, uyku bozuklukları, kalp yetmezliği bunlardan bazılarıdır. Menopoz dönemine girilmeye başlandıktan sonra bir uzmandan yardım almak ve bu dönem hakkında bilgilenmek oldukça yerinde olacaktır. Çünkü bu dönem ne kadar doğru geçirilirse o kadar rahat ve sağlıklı geçecek demektir. Menopozun etkileri ile birlikte bu dönemde cinsel hayatın tamamen bittiği düşünülür fakat böyle bir durum yoktur. Sadece cinsel istekte azalma olur.

Kadınlar menopozun en başından bir uzmandan yardım almalıdır. Bu süreç için iyidir. Fakat ilerleyen dönemlerde de olası risklerin önüne geçmek için her 6 ayda bir jinekolojik muayene gerekir. Bu dönemde rahim kanseri kadınların karşılaşabildiği riskli durumlardan biridir ve önüne geçebilmek için erken teşhis oldukça önemlidir.

Menopoz dönemine girmiş kadınlarda ani ruh değişimleri görülebilir. Bundan dolayı kadınlara psikolojisi bozulmuş gözüyle yaklaşmamak ve bu değişimlerin sürecin getirdiği doğal durumlar olduğunu bilmek gerekir.

Kadınlar menopoz dönemine girdikten sonra düzenli yürüyüşler ve egzersizler yapmalı, kişisel bakımlarına dikkat etmeli ve gerekiyorsa psikolojik destek almalıdır. Bu dönemde sağlıklı yaşamak ve sağlıklı beslenmek çok önemlidir.

Menopoz döneminden sonra kadınlarda görülen hem fiziksel hem ruhsal değişimler kadını oldukça etkiler. Bu noktada eşler kadınlara destek olmalıdır. Ayrıca çevresindeki diğer insanların desteği de kadınlar için büyük önem taşır. Kadınlar bu dönemde kendini motive etmeli ve dikkatini farklı şeylere yormalıdır. Yeni aktiviteler edinmek onlar için oldukça iyi olur.

Cevap bırakın