Mesane Kanseri Yaygın Belirtileri Nelerdir?

Mesane Kanseri Yaygın Belirtileri Nelerdir? Her Kadının Bilmesi Gereken Mesane Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0 31

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mesane kanseri tespit edilmesi en zor kanser türlerinden biridir. Araştırmalara göre mesane kanserinin erkeklere oranla kadınlarda ve 65 yaş üzeri bireylerde daha fazla görülmektedir. Mesane kanseri vücutta kendini belli etmeden ve çok hızlı yayılan bir hastalıktır.  Birey bu hastalığa kapıldığının daha farkına varamadan kanser tüm vücuduna çoktan yayılmış olabilir. Çünkü semptomlar kendini çok daha sonra göstermektedir. Fakat bu hastalıkta erken tanı konması da oldukça önemlidir. Erken fark edilmesi durumunda tedavi edilme şansı 3 kat artar. Bu sebeple bu yazımızda her kadının aklında bulunması gereken, mesane kanserini tespit etmeye yardımcı olabilecek 5 adet belirtiden bahsedeceğiz. Hadi başlayalım!

İdrardaki Kan Belirtisi

İdrarda görülen kan mesane kanserinin en sık görülen belirtisidir. Çoğu kadın idrardaki bu kanı önemsemez ve geçmesini bekler, zaman verir. Bir başka sebebi de ağrısız olmasıdır. Devamlı değil de hafta hafta, bazen ay ay görülmektedir. Bu nedenle kadınlar bunun dönemsel bir şey olduğunu, strese, üşütmeye bağlı olabileceğini düşünür. Kimi kadınlar ise bunu menopoz belirtisi olarak görmektedir. Kanın artık eskisi gibi değil az ve lekelenme şeklinde geldiğini gördükçe kendisi için menopoz döneminin başladığını sanmaktadır. Fakat durum böyle olmayabilir. Bununla birlikte idrarda kan tespit etmek çok fazla endişelenecek bir durum değildir. Her ihtimale karşı ve nedenini öğrenmek için bir uzmana başvurup bir idrar testi yaptırmalısınız.

İdrar Yolu Enfeksiyonuna Benzer Belirti

Çoğu zaman mesane kanseri idrar yolu enfeksiyonu olarak düşünülebilir. Çünkü mesane kanseri idrar yolu enfeksiyonu ile benzer belirtiler göstermektedir. Birey kendini idrara çıkma konusunda durduramaz. İdrara çıkma ihtiyacını fark ettiğinde bu durum aciliyet hissettirir ve ya idrarı varmış gibi hisseder ama aslında yoktur. İdrara çıkma sıklığı da artar. Bunun yanında bireyler idrarını yaparken şiddetli bir yanma ve ağrı hisseder. Bu durumda birey bunun idrar yolu enfeksiyonu olduğunu düşünebilir. Fakat durum böyle olmayabilir. Doktorunuza tüm belirtilerinizden bahsettiğinizde sizin için doğru tespiti koyacaktır.

Sebebi Belli Olmayan Bir Ağrı

İlerlemiş mesane kanserinde, vakalarda şiddetli derecede ağrı görülmektedir. Bu ağrı pelvik bölgede, karın ve ya yan bölgelerde tespit edilir ve vaka ağrıyı fazlasıyla hisseder. Bunun dışında kemik ağrıları da olabilmektedir ve bu da şiddetli görülür. Kemiklerde ağrı hissetmek kanserinin ilerlediğinin ve kemiklere doğru ulaştığının belirtisi olabilir. Bu belirtileri gören kişi kesinlikle doktora gitmeli ve görünmelidir.

İştahsızlık Belirtisi

Mesane kanserine yakalanmış bireyde iştahsızlık olur ve yeme isteğini kaybeder. İştahsızlık kanserin en belirgin belirtilerinden bir tanesidir ve kendini gösterir. Vaka dolaylı olarak iştahsızlık ve yeme kaybının yanında kendini yorgun ve halsiz hissetmeye başlar. Vücut yüksek oranda bir kilo kaybına uğrar ve vakanın hareket edecek enerjisi kalmaz. Bu semptomu kendinizde fark ettiğiniz zaman bir doktora muhakkak görünmelisiniz.

Sigara Kullanım Sıklığı

Bu tam anlamıyla bir belirti olmasa bile araştırma uzmanları mesane kanserine yakalanmış kadınların %50 oranlarındaki kısmının art arda sigara tükettiğini tespit etmişlerdir. Bu durum mesane kanserinin ilerlemesine sebep olabilmektedir. Mesane kanserinin tespit edilmesi diğer kanserlere göre daha zordur.   Çoğu zaman semptomlar dikkate alınmaz ve ya başka bir sorunun belirtisi olarak görülür. Bu durum kadınların mesane kanserini vücutlarında yayılana kadar fark etmelerine engel olur.

İdrarda kan, iştahsızlık, sebepsiz ağrı, idrar yolu sorunları yaşıyor ve sürekli sigara içme isteği hissediyorsanız ayrıca bir süredir sigara kullanan bir bireyseniz muhakkak bir uzman doktordan randevu alıp görünmeli ve belirtilerinizden bahsetmelisiniz.

Telaş yapmamalısınız bu belirtiler gerçekten de sandığınız gibi dönemsel olabilir, idrar yolu enfeksiyonuna benzemesi yerine gerçek bir idrar yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Fakat bir uzmana görünmekte her zaman fayda vardır. Kanserde erken teşhis çok önemlidir.

 

Cevap bırakın