Mikro TESE Nedir?

Mikro TESE Nedir? Mikro TESE Ne İşe Yarar? Mikro TESE ile Çocuk Sahibi Olunur Mu? Mikro TESE Ameliyatı Nasıl Yapılır?

0 696

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mikro TESE yöntemi, menisinde hiç sperm hücresi bulunmayan bireylerin başvurduğu bir yöntemdir. Mikro TESE sayesinde mikroskobik operasyonlar ile testislerden doku alınır ve alınan bu dokudan sperm elde edilir. Mikro TESE yönteminde testis açılır ve sperm kanalları gözlenir. Ardından genişlemiş ve dolgun sperm kanalları görüntülenir ve içerisinden sperm elde edilir. Mikro TESE ameliyatı genel anestezi altında yapılmaktadır.

Menide hiç sperm hücresi bulunmama durumuna tıkayıcı olamayan azospermi adı verilir. Azorspermik hastalar bu yöntem sayesinde altta yatan nedenlere bağlı olarak sperm hücresine sahip olabilir. Yaklaşık %40-60 oranında sperm elde edilebilmektedir. Mikro TESE ameliyatından sonra kişilerde kanama, enfeksiyon riski oluşabilir. Bunlara engel olmak için doktorunuzun size vereceği tavsiyelere uymanız gerekmektedir.

Mikro TESE ameliyatı yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Ameliyat sperm bulana kadar devam eder. Azospermik hastalar için mikro TESE yöntemi etkili bir yöntemdir. Azospermi tanısı  konulduktan sonra genetik inceleme işlemi yapılır. Y kromozomu değerlendirilir çünkü Y kromozomunda sperm oluşumunu kontrol eden bir AZF bölgesi bulunur. Bu bölgeninde a, b, c gibi alt bölgeleri bulunmaktadır. Bu bölgelerdeki kısmi ve ya tam eksikliklerde sperm yapımında farklı sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Her üç bölgenin sperm eksikliğinde ve ya A bölgesinin tam sperm eksikliğinde ve B bölgesinin tam sperm eksikliğinde sperm oluşturmak mümkün olmaz. Bu nedenle bu vakalara Mikro TESE işlemi de uygulanmamaktadır. Bu tip vakalar dışındaki her azospermi hastasında mikro TESE ile sperm elde etmek için ameliyat yapılabilir.

Mikro TESE ameliyatında bütün kanallar tek tek incelenir. Bu nedenle de inceleme yaklaşık 2-2.3 saat kadar sürmektedir. Lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilmesinin nedeni bu inceleme süresinin uzun olmasıdır. Mikro TESE ameliyatında cerrahi işlemler için mikroskop kullanılmaktadır. Mikroskop sayesinde testis tamamen açıldıktan sonra sperm kanalları yaklaşık olarak 20-25 kat daha büyütülerek görüntülenebilir. Mikroskop kullanımı sayesinde sperm kanalları çok daha net, canlı ve dolgun şekilde görülebilmektedir. Bununla birlikte kan damarları da rahatlıkla incelenebilir ve olumsuz bir durumda cerrahi müdahale hemen yapılabilir.

Spermi bulunmayan azorspermi hastaları için Mikro TESE yönteminden başka bir çözüm yöntemi şuanlık bulunmamaktadır. Bu nedenle Mikro TESE yöntemi çocuk sahibi olmak isteyen azorspermi hastaları için vazgeçilmez bir çözüm yöntemidir.

Mikro TESE ameliyatının başarı oranı da birçok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Mikro TESE ameliyatının başarısı birçok faktöre göre değişiklik gösterir. İşlemin yapıldığı tüp bebek ve ya sağlık merkezi, azospermi hastalarının sperm kalitesine bağlı olarak Mikro TESE ameliyatının başarı oranı düşmekte ve ya yükselmektedir.

Mikro TESE ameliyatının her tedavi yönteminde olduğu gibi bazı riskleri bulunmaktadır. Fakat bunlar önlenemeyecek riskler değildir. Mikro TESE ameliyatında standart cerrahilerden kaynaklanan kanama, enfeksiyon, ağrı gibi sorunlar görülebilir. Ancak ameliyat sırasındaki iyi bir kanama kontrolü sayesinde kanama riskinin önüne geçilebilmektedir. Ameliyat sonrasında ise 24 saat boyunca kanama noktasına buz uygulaması yapılması etkili bir yöntemdir.

Mikro TESE ameliyatından sonra kişi erken dönemde hareket etmemeli ve istirahat etmelidir. Ayrıca testislerin yukarıda tutulması gerekir. Sıkı iç çamaşırı giyerek testisler yukarıda tutulabilir. Ayrıca gerekli durumlarda doktorunuz antibiyotik önerisinde bulunur. Doktorunuzun önerisi dahilinde antibiyotik kullanmak da bazı risklerin önüne geçmektedir.

Mikro TESE ameliyatında sperm ve hormon üreten testise yönelik cerrahi girişimlerde bulunulduğu için doku hasarı ve kanlanma meydana gelebilmektedir. Doku hasarına bağlı olarak da hormon üretiminin etkilenmesi olası bir durumdur. Bu nedenle de testosteron düşüklüğü yaşanır. Testosteron erkeklik hormonu olarak adlandırılmaktadır. Bu durum 6-8 hafta içerisinde düzelmektedir. Testosteron seviyesi bu süre sonunda normal düzeyini yeniden alır.

Cevap bırakın