Minerallerin Faydaları Nelerdir?

Minerallerin Faydaları Nelerdir? Mineraller Görevleri Nelerdir? Hangi Mineral Hangi Besinde Bulunur?

0 350

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mineraller protein, yağ ve karbonhidratın vücutta kullanılmalarına yardımcı olur. Bir nevi aracı maddelerdir Destekleyici ve koruyucu özellikleri vardır. Vücudun sağlıklı tutulmasını sağlarlar. Mineraller sebze ve meyvelerde daha fazla bulunmaktadır. Doğal yollarla alınması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

Mineraller

Bakır

Dokuların ve C vitamininin yeniden meydana gelmesi için, karaciğerde depolanan önemli minerallerden biridir. Demirden yararlanmayı sağlar. Bakır eksikliğinde kalp hastalıkları ve kalp krizleri görülebilir. Kansızlık baş gösterir ve cilt hastalıkları meydana gelir. Her türlü hastalığa karşı koruyucu etkisi vardır.

Sığır karaciğeri, buğday çimi, ceviz, kestane, kuru kayısı, limon, badem, fındık ve tere gibi besinlerde bulunur.

Bizmut

Bademcik, farenjit gibi boğaz hastalıklarında çok faydalı bir mineraldir. Nezle damlaları gibi ilaçlara katılır ve bu iyileşmeyi hızlandırır.

Bor

Uykusuzluğu sona erdirir ve vücudun fosfor dengesini sağlar. Günlük 20 mg bor ihtiyacımız vardır.

Brom

Uykusuzluğu giderir. Sinir sistemini rahatlatır.

Çilek, domates, elma, havuç, üzüm, kayısı, kavun, kereviz, lahana, pırasa , sarımsak, soğan ve turp gibi birçok besinde bulunmaktadır.

Çinko

Vücut gelişiminin normal olmasında ve vücudun kendini yenilemesinde büyük rol oynar.  Her hücremizde bulunan bir mineraldir. Hastalıklara karşı direnci arttırır. Kalp, beyin ve üreme sistemi için faydalıdır. Eksikliğinde saç dökülmesine, sedef hastalığına, cilt problemlerine bolca rastlanır; erken prostat büyümesi görülür. Erkeklerde yumurtaların gelişmesi aksar. Gözde katarakt oluşabilir, tat ve koku alma duyusu körelir.

İnce kepek, kuru fasulye, yumurta sarısı, dana eti, buğday, lahana, mercimek, kepekli ekmek, ceviz ve  bademde bulunur.

Demir

Büyümeye yardım eder ve hastalıklardan korur. B vitaminlerinin kullanımını kolaylaştırır. Özellikle kadınlar için önemli bir mineraldir. Adet kanamaları fazla olan kadınlarda kansızlığı giderici etkisi vardır. Kabızlığı giderir. Solunum yetmezliğinde ve yorgunluğu gidermekte yardımcı olur.

Tabiatta en yüksek demir oranı “Spriluana Yosunu” içerisinde bulunur. Sığır eti, ince kepek, mercimek, badem, kuru üzüm, maydanoz, nohut, kuru fasulye, ıspanak, kuru erik içerisinde bol miktarda demir bulunur.

Fluor

Kemiklerin sağlıklı kalmasını sağlar. Kemik erimesini engeller. Gereğinden fazla kullanımında katarakt, tırnak kırılması, kemiklerde zayıflama ve dişlerde çürüme görülebilir.

Kemik suyu çorbası ve çayda bol miktarda bulunur. Böbrek, karaciğer, tereyağı, peynir, sığır eti ve kayısıda bulunur.

Fosfor

Vücuttaki bütün hücrelerde bulunan bu mineral, kemik ve diş yapısı, kalbin düzenli çalışması, böbrek fonksiyonları için geçerlidir. Kalsiyum ve D vitamini olmadan fosfor işlevini yapamaz. Sinir sistemini güçlendirir.

Yumurta sarısı, fıstık, kuru fasulye, ceviz, fındık, süt tozu, mercimek ve beyaz peynirde bulunur.

İyot

Tiroit bezlerini çalıştırır. Kanı temizler. Kilo alma konusunda önemli rolü vardır. 40 yaşından sonra bol iyotlu besinler tüketilmelidir.

Balık, yumurta ve inek sütünde bulunur.

Kalsiyum

Vücudumuzda daha çok kemiklerde bulunur. Vücuttaki demirin kullanımını sağlar ve alınan gıdaların hücre zarından geçebilmesi için gereklidir. Aşırı stres, fazla yağ ve şeker tüketimi vücuttaki kalsiyum miktarını olumsuz etkiler. Kemik erimesini önler. Kalbin ve karaciğerin çalışmasını düzenler. Sinir sistemini normalize eder.

Süt tozu, beyaz peynir, tere, fındık, ince kepek, kaşar peyniri, badem, maydanoz, kuru incir ve ıspanakta bol miktarda bulunur.

Kobalt

Damarları genişletir ve damar spazmlarını giderir. Yüksek tansiyonu önler. Sinir sistemini rahatlatır ve migreni geçirir. Kansızlığı giderir. Karaciğer ve pankreasın düzenli çalışmasında büyük rolü vardır. B12 vitamini yapısında bulunan bir mineraldir.

Marul, şalgam, incir, ıspanak, pazı ve armutta bulunur.

Krom

İnsülin etkisini arttırıcı özelliği vardır bu sebeple şeker hastaları için çok önemli bir mineraldir. Zayıflamaya yardımcı olur. Kalp ve damar hastalıklarının giderilmesini sağlar.

Taze meyve ve sebze kabukları, kepek, kara ve kovan balında bol miktarda bulunur.

Kükürt

Solunum yolları, karaciğer ve alerjik rahatsızlıklar için çok önemlidir. Oksijen dengesini sağlar. Beyin fonksiyonları, cilt, saç ve tırnak sağlığı için oldukça önemlidir.

Tere, kuru fasulye, balıklar, yumurta, havuç, karides, mercimek, maydanoz, soğan içerisinde bol miktarda bulunur.

Lityum

Psikolojik sorunlar, depresyonlar, bunalımlar, sinir hastalıkları, dikkat dağınıklığı, kişilik değişikliği ve çevreye uyum zorluğu yaşayan kişiler bu mineralden kesinlikle faydalanmalıdır.

Magnezyum

Kasları ve sinirleri gevşetir. Sinir sistemi üzerinde çok etkilidir. Stres önleyici olarak da kullanılır. Tüm salgı bezlerinin sağlıklı çalışmasını sağlar. Çabuk yorulmayı önler.

Kuru bezelye, kuru fasulye, badem, fıstık, semiz otu ve maydanozun içerisinde bol miktarda bulunur.

Manganez

Sinir sistemi için çok önemli bir mineraldir. Beyin ve kasların beslenmesi için önemlidir. Şekerin vücutta enerjiye dönüşümünü sağlar. Kadın ve erkeklerde üreme sistemi için çok kıymetlidir.

Molibden

Demirin karaciğerde depo edilmesine yardımcı olur. Çeşitli sebze, meyve ve hayvansal besinlerde bulunur.

Nikel

Şeker hastaları için çok gerekli olan bir mineraldir.

Havuç, lahana, ıspanak, tere, mantar, soğan, incir, kayısı, kara kovan balı peteği içerisinde bol miktarda bulunur.

Potasyum

Vücutta su dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Gıdaların hücre içine geçişini kolaylaştırır. Her gün tüketilen bu mineral her gün yerini tamamlar. Sinir sistemi ve beyine oksijen taşır. Kasları sağlıklı tutar ve karaciğeri korur. Kabızlığı giderir.

Kuru kayısı, süt tozu, zeytin, kuru incir, badem, fıstık, fındık, hurma, ceviz, kuru fasulye içerisinde bol miktarda bulunur.

Selenyum

E vitamini ile beraber kanser ve tümör oluşmasını engeller. Üreme sistemi için çok önemlidir. Hücre koruyucusu özelliği erken yaşlanmayı önler. Bu mineralin fazla miktarda ve sürekli alınması durumunda vücutta zehirlenme, halsizlik, yorgunluk yapabilir.

Toz pakmaya, karaciğer, kepekli ekmek, soğan, sarımsak, lahana ve balıklarda bol miktarda bulunur.

Silisyum

Hücre zarlarını kuvvetlendirir ve kanamaları önler. Organların yaşlanmasını ve bozulmasını önler. Beyin yorgunluğuna iyi gelir.

Buğday kepeği, sarımsak, kuru fasulye, enginar ve at kuyruğu otunda bulunur.

Sodyum

Salgı bezlerinin çalışmasını sağlar. Sinir ve kas fonksiyonları için gereklidir. Yeterince alınmadığı taktirde gelişmede bozukluk, kilo kaybı gibi sonuçlar ortaya çıkar. Fazla kullanımı tansiyonu yükseltir.

Peynir, yumurta, ıspanak, ekmek, zeytin, sığır eti gibi besinlerden sodyum minerali alınabilir.

Cevap bırakın