Miyom Nedir, Belirtileri nelerdir? Miyom Tedavisi Ve Tedavi Süreci Nasıldır?

0 1.482

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Miyom rahim içerisinde bulunan iyi huylu urdur. Rahmin normal yapısına tutunmuş olan ve organın kasılmasını sağlayan düz kas dokusundan kaynağını alan kitlelerdir. Bu urlar halk arasında miyom olarak da bilinmektedir. Yapı sağlıksız bir rahim anlamı taşımamaktadır. Bugün 100 kadından yaklaşık 15’inde ufaklı büyüklü miyom bulunmaktadır. Az sayıda ve çok sayıda görülebilen bu kitlelere rastlayabilmek mümkündür. Miyom tedavisi olan bir sorundur. 

Sıklıkla 30-40 yaş grubu kadınlarda ortaya çıkmaktadır ve ergenlik çağından önce teorik açıdan miyomlara rastlamak mümkün değildir. Bu urlar menopoz çağına gelmiş kişilerde östrojen hormonunun salgısı azalmış olması ile bununla birlikte hormonlar gerilime yaşanırken küçülmeler hatta gerileme başlamış olur. Menopoza girdikten kısa bir süre sonra bu yapıların hepsinin yok olduğu görülmektedir. Bu da miyomun çalışan bir mekanizmada bulunabildiğini gösteriyor. Ayrıca hormonal dengede bu yapıların oluşması veya yok olması için önemlidir.

Miyom Nasıl Oluşur? 

Miyom rahmin normal yapısında bulunduğu için organın kasılmasını sağlayan düz kas dokusu ile desteklenmektedir. 30-40 yaş grubu kadınlarda sıklıkla görülmektedir. Ergenlik döneminde ise teorik açıdan oluşması mümkün değildir. Ancak bazı durumlarda böyle bir problem meydana geliyor. Bu durum ender olarak karşılaşılan bir durumdur. Menopozda östrojen hormonunun azalması ile birlikte miyomlarda gerileme meydana gelmektedir. Peki, neden miyom olur, miyom tedavisi nasıl yapılır?

Miyom bazı kadınlar da gelişir ve diğerlerinde gelişmediği konusunda araştırmalar yapılıyor. Siyahi ırklarda beyaz ırk kadınlara göre 5 kat daha yüksek görülür. Aile içerisinde birinde bu sorunun olması halinde özellikle abla, teyze, kız kardeş ve anne gibi akrabalar da diğer bir aile bireyinde de görülme olasılığı bulunmaktadır. Yani bu durumun kalıtsal problem olduğu açıkça görülür.

Üreme çağına gelmiş olan kadınlarda görülen miyomlar menopozdan sonra hızla geriler ve miyom gelişimi ostrojen hormonu ile orantılı olarak düşünülür. Gebelik döneminde artan östrojen hormonu salgısı ile birlikte bu yapılar aşırı büyüme gösterebilir ve gebelikten sonra da hızla küçülme oluşur. Çeşitli sebeplerle meydana gelebilen bu yapılar her durumda rahim sınırları içerisinde yer alan oluşumlardır ve rahmin yalnızca tek bir adet oluşabileceği gibi çok daha fazla sayıda miyom birlikte bulunabilir. Küçük çapta oluşabilecekleri gibi 30 santimetreyi geçen büyükleri de sahip olabilirler. Miyom tedavisi bu urların boyutu ve sıklığına göre yapılır.

Miyomların rahim içerisinde yer aldıkları bölgeler genellikle düz kas tabakasının bulunduğu bölgelerdir. Ur olarak adlandırılan düz kasa gömülü miyomlar daha çok sıklık sırasına göre rahimin dışına doğru büyüyecek şekilde yer alırlar. Rahimin iç tabakasına doğru büyüyecek şekilde alan kaplamaktadırlar.

Miyom Belirtisi Nedir?

Kadınların sıklık ile karşılaştıkları problemlerden olan miyom ne gibi belirtiler verir, tanısı nasıl konur ve miyom zararlı mıdır? Miyom belirtileri ve miyom tedavisi konusunda pek çok kişi araştırma yapıyor. Sıklıkla belirti vermeyen bu urlar düzgün yapılan jinekolojik muayeneler esnasında saptanır. Bu problemin kolay kolay anlaşılmasını sağlıyor. Ancak şikayetler rahim içerisinde aldıkları yer ve rahim iç tabakasında doğru bombeleşen ufak ve çok sayıda miyom tabakası rahim iç tabakasının tahriş edip düzensiz kanamalara yol açabilir. Yani rahimin dışına doğru büyümüş olan portakal büyüklüğünde miyomlar hiçbir zaman belirti vermezken rahim içerisinde küçük ve birden fazla olduğunda rahim içinde ara kanamalara neden olabilir. 

Rahim iç tabakasında etkili olduğu alan ne kadar fazla olursa gebelikte düşük sebebi de olma olasılığı artıyor. Bu nedenle rahim içi yerleşimli miyomlar adet kanamalarının uzun sürmesi, sık sık idrara çıkma, rahim kasılmasını kanamayı durdurma da ki etkinliğini azaltmaya bağlar. Bu yapılar ufak olduğu için genellikle belirti vermiyorlar. Ancak çok büyük olduklarında etraf dokusunda da baskıya bağlı belirtiler görülebilir. Örneğin, idrar torbasına baskı uyguladığı takdirde idrara çıkma şikayeti meydana gelebilir. Arkaya doğru kalın bağırsağa baskı yaptığında kabızlık görülebilir veya fallop üzerine bası oluştuğunda nadiren de olsa gebe kalamama problemi ortaya çıkar.

Miyomlarda Bozulma Meydana Gelir Mi?

Miyomlar hızlı büyüdüklerinde beslendikleri kan damarlarının yetersiz olması sonucu yeni bir yapı değişikliğine giderler. Vücutta kan beslenmesi yetersiz olan organlar da olduğu gibi miyomlarda da bu durum oluşmaya başlar. Ancak bu dönemde şiddetli ağrılar meydana gelir. Miyomların bozulması özellikle gebelik dönemine denk gelmektedir. Bu dönemde anne ve bebek sağlığı düşünülür ve kan bu dönemde bebeğin oluşumu için annenin sağlığı için de önemlidir. Öyle bir durumda miyomlar da kan yetersizliği sebebiyle farklı bir yapısal görünüm sağlanabilir. Miyomlar kanserleşme etkisi göstermezler ve miyom dokularından gelişen farklı türdeki yapılar oldukça kötü seyirli olur. Ancak bu duruma çok ender rastlanıyor. Hayatı olumsuz etkilediğinde miyom tedavisi uygulanmaya başlar.

Miyom Tanısı, Belirtisi Ve Tedavisi

Miyom jinekolojik muayene de saptandığında ameliyat sebebi olarak düşünülmektedir. Saptanan miyomların ufak bir yüzdesi için ameliyat gerekir ki bu da bu yapının yapısal görünümüne ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Miyom tedavisi konusunda genel olarak konuyu ele almak gerekirse miyomlar kadının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek boyutta şiddetli ağrı veya problem yaşatıyorsa kanserleşme eğilimi gösterip göstermediği konusunda emin olunamıyorsa böyle bir durumda operasyon tedavi yolu olarak kullanılır. 

Miyom tedavisi, tüp bebek tedavisinde de önemli bir etkiye sahiptir. Miyomlar yumurtalığın rahime bağlanmasını engelleyebilmektedir. Bundan kaynaklı olarak tüp bebek tedavisi öncesi mutlaka miyomların kontrol edilmesi gerekir. Başarılı bir tüp bebek tedavisi için miyomlar düzenli kontrol altına alınmalıdır.

Menopoz sonrası çıktığı belirlenen miyomlar ve kısa süre içerisinde büyüyen miyomlar artma eğilimi saptanan miyomlar, muayene de ve ilk saptandığında çok büyük olan miyomlar için çoğu durumda ameliyat gerekir. Gebelik planlandığı dönemde ortaya çıkan miyomlarda gebelik üzerine olumsuz etki yani düşük yapma ihtimalini yükseltiyorsa miyom ya da miyomların gebelik oluşmadan önce ameliyatla alınması iyi bir yaklaşım olacaktır. Belirti vermeyen miyomlar belli aralıklarla takip edilmelidir ve takip süresi içerisinde herhangi bir büyüme veya hayatı olumsuz etkileme etkisi gösterdiği takdirde ameliyat yolu ile miyom tedavisi yapılır.

Miyom Tedavisi Nasıl Yapılır? Miyom Tedavi Yolları

Miyom tedavisi için farklı yöntemler uygulanıyor. Tedavi gerektiğinde tedavi olduğunu belirleyen en önemli etkenin çocuk sahibi olmanın istenip istenmediği konusudur. İstenilen çocuk sayısına ulaşmış ve çok sayıda miyomu olan kadınlarda miyom tedavisinin en önemli yöntemi rahimin tamamı ile alınması durumudur. Çocuk isteyen bir aile ise rahim tamamen alınmaz ve ameliyat ile miyomların çıkarılması yolu tercih edilir. Günümüzde artan sayıda miyom operasyonu kapalı ameliyat yöntemi ile gerçekleştiriliyor. Ancak bu durum kadınların yaşamını etkilemediği takdirde müdahalelerde bulunmak gerekmez.

Miyom tedavisi cerrahi tekniklerle ortadan kaldırılabileceği gibi kanama kontrolü sağlayan cihazlar ve bu konuda deneyimlerin artması ile birlikte rahim kaybı riskini indirmektedir. İşlem öncesinde uygulanan görüntüleme ile bu iyi huylu urlar konumlandırılır. Parçalanmasına imkan tanınır ve bu da cerrahideki başarıyı arttırmaktadır. Miyom tedavisi yöntemlerin de 4 ana grupta inceleme yapılır.

1) Klinik gözlem tedavi yöntemi olmamakla birlikte miyom büyümesine izleme esasına dayanmaktadır. Miyomun gereksiz büyümesi durumu cerrahisinin zorlaşmasına neden olur. Büyüme ve şikayet yaratmayan miyomlar rahim duvarın da sorun yaşatabilecek büyüklük ve sayıda ise farklı yöntemlerle yok edilir.

2) Tıbbi tedavi yöntemidir. Pek çok hormonal yapıdaki rahim içi araçlarla, iğnelerle, implantlarla ve doğum kontrol ilaçları ile miyom tedavisi yapılmaktadır. Ancak bunların hiçbiri tam bir çözüm sağlayamıyor. Rahim iç duvarını incelterek etki yapan medikal yöntemler kısa bir süre sonra etkisini kaybeder ve çoğu etkisini mekanik baskısı ile gerçekleştirir. Bu baskı nedeniyle de rahim duvarında kanama, mesane duvarında ise sık idrara çıkma, bağırsakta ise kabızlık, idrar taşıyıcı üreter kanalında ise böbreğin büyümesine sebep olmaktadır. Bu nedenle tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

3) Radyolojik uygulamalar ve magnetik rezonans yönlendirme ultrason gibi uygulamalar girişimsel radyologlar tarafından önerilir. Ancak bu işin uzmanı olan jinekologlar tarafından özellikle bebek beklentisi olan hastalar da için bu işlemin kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Miyom tedavisinde pek çok yöntem bulunmasına rağmen bu yöntemlerin çoğu kısa bir dönem işe yaramaktadır ve sonrasında yeniden miyom görülebilir. Ancak artan yaşla birlikte miyomların etkisi küçülerek hastaların kısa bir süre sonra sağlığına kavuşabilmeleri kendiliğinden de meydana gelebilir.

4) Cerrahi uygulamalar miyom tedavisinde en temel yaklaşım yöntemidir. Cerrahi müdahalelerle rahimden çıkarılan miyomdan rahmin korunduğu ve rahmin tamamen alındığı bazı modern tekniklerle ya da termal koagülasyon tutulduğu durumlar meydana gelebilir. Bunların oluşabilmesi için iyi bir muayene ile karar verilir. Hastanın şikayetleri incelenir ve en doğru yöntem tercih edilir. Miyom tedavisi belirtilerin ve şikayetlerin arttığı dönemlerde yapılır ve bir süre sonra küçülme ile şikayetler sonlandığında kullanılan yöntemlere ara verilir. Doğum kontrol ilaçları bu konuda oldukça rtkilidir.

Cevap bırakın