Muz Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Muz Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Alanları Nelerdir? Muz Kabukları Ne İşe Yarar? Muz Kabukları Hayatımızı Kolaylaştırabilir Mi?

0 326

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Muz herkesin sevdiği ve tükettiği sağlıklı bir meyvedir. İnsan vücuduna bir çok faydası vardır. Pastaların, keklerin, hatta yoğurdun içine katıldığında bile lezzet katar. Her mevsim bulunabilen ve tüketimi tercih edilen bir meyve olmasıyla da sık tercih edilir. Yüksek besin değeriyle ve lezzetiyle herkesin gönlünde taht kuran bir meyvedir muz. Peki bu faydalar sadece muz da mı vardır? Hayır, muz kabuğunun da bunun gibi bir çok faydası vardır.

Muz kabukları önemli miktarda vitamin, mineral ve antioksidan maddeler içerir. Çoğu insan bunun farkında değildir ve bilmez. Bu sebeple muz kabuklarını çöpe atar. Fakat muz kabuğunun şaşırtıcı birçok faydası vardır. İçerisinde bulunan lifler, muzdakinden çok daha fazladır ve vücut için önemli amino asitleri de içinde barındırır. Muz kabuğunun faydalarını birlikte inceleyelim;

Baş Ağrısı

Muz kabuğunda yoğun bir yüksek potasyum içeriği bulunur. Bu yüksek potasyum içeriği baş ağrılarına çözüm üretir. Alnınıza, boynunuza koyarak ağrılarınız için rahatlatıcı etki yaratabilir ve ya yiyerek de bunu elde edbilirsiniz.

Siğil

Muz kabuğunun iç kısmı vücutta belirebilen ve görüntüsü kişinin kendini rahatsız eden siğiller için çözüm üretir. Sürdüğünüz ilk günde bu etkiyi göremeyebilirsiniz fakat her gün muz kabuğunu bir bant ve ya yapışkanla siğilin üzerine yerleştirir ve buna bir kaç gün devam ederseniz siğilinizin küçülmeye başladığını göreceksiniz. Bu harika çözüme siz de şans vermelisiniz.

Kabızlık

Lif tüketiminin artırılması kabızlığa iyi gelmektedir. Bu herkes tarafından bilinir. Muz da kabızlık için önerilen bir meyvedir. Fakat muz kabukları muzdan daha fazla lif içerdiği için kabızlık konusunda muzdan daha etkili olacaktır. Muz kabuğunu bir yiyeceğin içine katarak tüketebilir, çayını demleyebilir ve ya smoothie yaparak tüketebilirsiniz.

Akne

Muz kabuğunun iç kısmında bazı bileşenler bulunur. Bu bileşenler sivilce, siyah nokta ve akne sorunu için harika bir çözümdür. Aknelerin üzerini muz kabuğu ile günde iki kez ovmak, akneyi kurutur ve iltihabını azaltır. Bu sayede sivilcelerinizden kurtulabilirsiniz. Siyah noktalar içinde en çok siyah nokta oluşan bölgenin burun olduğunu düşünerek, burnunuzun üstüne muz kabuğunu sürerek bir süre bekletmeniz siyah noktalarınızı yok etmenizi sağlar.

Sararmış Dişler

Muz kabukları profesyonel bir çözüm sağlamasa dahi sararmış dişleriniz için çözüm üretir. Muz kabuğunun lifli kısmı ile dişlerinizi ovun. Bu sayede diş minesine yapışan lekeleri gidermiş ve daha beyaz, daha parlak dişlere sahip olursunuz.

Böcek Isırığı

Böcek ısırıkları hepimizi rahatsız eden ve kaşıntıya sebep olan sorunlardır. Küçük, bir parça muz kabuğunu böcek ısırığı olan yerin üzerine koyup ovmak oradaki iltihabı azaltır ve kaşıntıyı dindirir. Muz kabuğunun soğuk olması kaşıntılarınıza daha iyi gelecektir. Bu nedenle buzdolabında taze muz kabuğunu bir süre tutup öyle kullanabilirsiniz.

Yaralar

Muz kabuğunun içeriğinde yenileyici özellikler vardır. Bu sayede yara ve çürük iyileşmeleri için muz kabuğu kullanımı etkili olacaktır. Muz kabuğunu çay olarak tüketmek de kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede yaralar ve çürükler daha hızlı iyileşmiş olur. Bu şaşırtıcı etkisini deneyerek görebilirsiniz.

Solmuş Ayakkabılar

Ayakkabılarımız bir süre kullandıktan sonra eski parlaklığını kaybeder. Muz kabukları bu konuda size harika bir çözüm üretecek. Solmuş ayakkabılarınız üzerinde muz kabuğunu gezdirerek eski parlaklığını elde edebilirsiniz. Muz kabuğunu uyguladıktan sonra bir bezle ayakkabılarınızı ovarak kalıcı parlaklıklar elde edin.

Muz kabuğu sadece bir alternatif yöntemdir. Tek başına etkisi kalıcı değildir. Bu nedenle ciddi bir baş ağrısı, kabızlık ve ya akne sorununuz var ise doktora görünmeli ve yardım almalısınız. Muz kabukları sadece tıbbın yanında destekleyici nitelikte olan çözümlerdir. İlaçların yerini alamazlar fakat denemekten de zarar çıkacak ürünler değiller.

Muz kabuğundan bir sonuç elde etmek istiyorsanız, taze bir muzdan yararlanmanız gerekir. Dondurulmuş muzlar sahip olduğu bir çok faydalı niteliği yitirirler. Kabukları da öyle…

Bu nedenle bu işlemleri yaparken taze muz almanız gerekecek. Aldığınız muzları bir kaç gün saklamak istiyorsanız da serin, karanlık ve kuru ortamda saklamalısınız. Bu muzun ömrünü uzatacaktır.

Muzların dışarıdan gelecek mikroplarını korumasını sağlayan kabuklarıdır. Sizler için muzlar markete gelene kadar bir çok aşamadan geçerler. Bu nedenle muz kabuklarını tüketmeden önce iyice temizlemeniz ve yıkamanız gerekecektir. Üzerindeki mikroplardan arındırılmış olmazsa size faydasından çok zararı olabilir.

 

 

 

 

Cevap bırakın