Narın Faydaları Nelerdir?

Narın Faydaları Nelerdir? Neden Nar Tüketmeliyiz? Narın Sağlığa Etkileri Nelerdir? Narın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 185

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kış mevsiminin yaklaşmasıyla marketlere, pazarlara, manavlara narlar yerleşmeye başladı. Soğuk havaların vazgeçilmez ve bol vitaminli meyvesi olan nar, sağlığımız için oldukça faydalı bir meyvedir. Yüzyıllardan beri güç, üretkenlik ve kuvvetin sembollerinden biri olan narın neden bu sembolleri temsil ettiği ortada…

Nar bizi hem hastalıklardan korumada hem de var olan sağlığımızın iyileştirilmesinde olumlu etkilere sahiptir. Düzenli olarak mevsimi geldiğinde nar tüketmek gerekir. Böylece bağışıklığımızı kuvvetlendirmiş oluruz ve olası kış hastalıklarından korunuruz. Narın içerisinde fitokimyasallar bulunmaktadır. Bu fitokimyasallar insanları kansere karşı koruma konusunda oldukça etkilidir. Diğer enfeksiyonlar ve kronik hastalıkların önlenmesi için de nar tüketimi önemlidir. Gelin birlikte narın faydalarını daha detaylı inceleyelim.

Narın Faydaları Nelerdir?

Yüksek Antioksidan İçerir

Nar, antioksidan içeriği en yüksek oranda olan meyvelerden biridir. Tek bir narın ve nar suyunun tüketimi günlük C vitamini ihtiyacının %40’ını karşılamaktadır. Bu denli yüksek oranda C vitamini içeren bir meyve olmasıyla da C vitaminin içerisinde bulunan antioksidanlar açısından zengin bir meyve haline gelmektedir. Her türlü enfeksiyona karşı koruyucu olan nar, hücrelerde oluşan oksidatif hasarlarında oluşumunu engellemektedir. Böylece tüm kanser hücrelerinin oluşumu da engellenmiş olur. C vitamini oldukça hassas bir vitamindir. Pastörize etme, metalle temas gibi durumlarda yok olabilir. Bu nedenle narın bıçak, blender gibi aletlerle temas ettirilmemesi gerekmektedir. Tüketiminin en faydalı hali taze olarak direkt tüketilmesidir. Nar tohumları rengini ve parlaklığını içerisinde bulunan polifenollerden almaktadır.  Bu polifenoller, serbest radikallerin uzaklaştırılmasına, inflamasyonun azaltılmasına  ve hücre hasarının önlenmesine yardımcı olur. Her türlü kansere karşı savaş açan nar kış günlerinde bol bol tüketilmelidir.

Kalp ve Damar Hastalıklarına Karşı Korur

Nar, kalp ve damar hastalıklarına karşı bir koruma kalkanı sağlar. Bunun yanında kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerinde hastalıklarının yatışmasına ve ilerlememesine yardımcı olur. Nar kan dolaşımını hızlandıran ve dokulara yeterli miktarda kan ve oksijen ulaştırılmasını sağlayan bir meyvedir. Bu özellikleri ile kalp krizini engeller. Tansiyonu dengeleyici etkisi ile tansiyon hastalarının tüketmesi gereken bir meyvedir. Kansızlık vücutta halsizlik ve ellerde, ayaklarda üşüme yapan bir rahatsızlıktır. Nar tüketimi kansızlığa engel olmaktadır. Fakat bu sorunlardan dolayı ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışmadan düzenli olarak nar tüketmemelisiniz.

Enfeksiyonları Önler, Hafızayı Güçlendirir

Narın enfeksiyon önleyici ve hafızayı güçlendirici özellikleri de vardır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre nar tüketimi bilişsel fonksiyonları güçlendirmektedir. Nar tüketimi gelişen unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve odaklanma gibi sorunların da çözümünü üretir. Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların gelişiminin önlenmesinde nar tüketimi önemli bir yere sahiptir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Nar tüketimi sindirim sistemini düzenlemektedir. İçerisinde bol miktarda tohum barındıran nar meyvesi fazlasıyla posa içeriğine de sahiptir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması için günlük olarak 20-25 gram posa alınması oldukça önemlidir. Kabızlık gibi sorunlarında tedavisinde nar tüketimi önemlidir.

Cevap bırakın