Nasıl Parlak Bir Cilde Sahip Olunur?

Nasıl Parlak Bir Cilde Sahip Olunur? Parlak Bir Cilde Sahip Olmak İçin Neler Yapmak Gerekir? Parlak Bir Cilde Sahip Olmanın Püf Noktaları.

0 307

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Gençlik dönemlerinde daha cilt yıpranmamışken cildimiz parlak ve canlı görünür. Fakat zaman ilerledikçe bu parlaklık kaybolur. Bu parlaklığı korumanın en önemli kuralı sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve bol su içmektedir. Bunun yanında yapılacak bazı cilt bakımları cildin sağlığını destekler. Bu cilt bakımları ile cildinizin yaşlanmasına karşı koymuş olursunuz. Peki uygulanacak bu cilt bakımları nelerdir?

Tonik Kullanımı

Parlak bir cilde sahip olmanın altın kurallarından biri cildi iyi nemlendirmektir. Hepimiz hiçbir şey yapmasak bile cildimizi nemlendiririz. Bunun yanına bir de nemlendirici tonikler eklemek bizim için faydalı olacaktır. Cildimizin ışıldamasını istiyorsak cildimize nemlendirici tonikler kullanabiliriz. Temizlenmiş bir cilt üzerine tonik uygulamak hem cildi nemlendirir hem de gözeneklerimizi sıkılaştırır. Cildinize uygun toniği seçmek de bu noktada önemlidir. Cilt tipinizi analiz ederek içeriği ona göre olan bir tonik kullanmalısınız.

Maske Kullanımı

Cildimize uygulayacağımız yüz maskeleri, vaatlerine göre cildimize farklı etkiler yaratır. Kil maskesi, siyah noktaların giderilmesine yardımcı olurken aleo vera maskesi de cildin parlak görünümüne ve nemlenmesine yardımcı olur. Besleyici bir yüz maskesi, cildinizin parlak ve dolgun görünümüne kavuşturur. Yapacağınız 15 dakikalık bir maske cildinizi dışarıdan gelecek tehlikelerden korur. Böylece cildinizin yaşlanmasına karşı açtığınız savaşta bir adım daha ileride olacaksınız

C Vitamini Takviyesi

C vitamini, cildin parlak görünmesini sağlar. Soğuk havalarda yüzümüzdeki cilt rengi eşitsizlikleri ortaya çıkar. Bu nedenle de cildimiz solgun görünür. Bu noktada kullanacağımız C vitamini içerikli serumlar bu problemlerle başa çıkmamızı sağlar.

Peeling Yapın

Cildi ölü derilerden arındırmak için soyma işlemi sağlamak glikolik etken maddesi ile sağlanabilir. Parlak bir cilde sahip olmak için peeling yapmak cildimizi güzelleştirecektir. Glikolik etken maddesi içeren peeling etkili kremler kullanmak cildimizin daha parlak ve yeni görünmesini sağlayacaktır. Bu nedenle glikolik etken maddesini nasıl kullanacağınızı iyi bilmeli ve içeriğinde bulunan ürünler tercih etmelisiniz.

Yüz Temizleme Cihazları Kullanın

Son zamanlarda çoğu insanın tercih ettiği bu cihazlar, döner başlıkları ile cildin temizlenmesine yardımcı oluyor. Üzerine döktüğümüz cilt temizleme köpüğü ve ya jeliyle birlikte cildimizde bu cihazları aktif hale getiririz. Hafifçe bastırarak yüzümüzde gezdirerek cildimizi temizleriz. Bu cihazlar döner başlığı ile cildimizi etkili bir şekilde temizler. Tek başına bir temizleme jelinin vereceği etkiyi artırır ve cildi ölü derilerden, kirlerden arındırır. Bu sayede de parlak ve canlı bir cilt görünümüne sahip olmuş olursunuz.

Cildinize Takviyelerde Bulunun

Son zamanlarda bir çok markada kolajen etkili kapsülleri ve ya likit kolajen ürünleri bulunuyor. Cildinize uygulayacağınız bu kapsüller hem cildinizi nemlendirecek hem de cildinizi gençleştirip parlaklık sağlayacak. Kolajen takviyeleri cildi içten dışa korur ve yenilenmesine yardımcı olur. Farklı formlarda bulunan bu kapsüller sağlıklı bir beslenmeye ve egzersize ek olarak kullanılabilir.

Güneş Işınlarına Dikkat

Cildimiz için güneş almak bir yandan iyiyken bir yandan da kötüdür. Cildin iyi görünmesini sağlamak için güneş koruma faktörlü kremler kullanmalısınız. Güneş lekelerinden bu sayede kurtulmuş olacaksınız.  Ozon tabakasının incelmesiyle güneş ışınları cildimizde her geçen gün daha kötü etkiler yaratıyor. Sabahları nemlendirici kullandıktan sonra bir de güneş koruma faktörlü bir krem kullanmak cildiniz için yeterli olacaktır. Kış ve ya yaz ayı, sonbahar ve ya ilkbahar her mevsimde cildiniz güneşten hasar görebilir. Bu nedenle her dışarı çıkışınızda güneş kremi kullanmalısınız. Cildinizi dışarıdan gelecek hasarlardan korumak cilt parlaklığını ve canlılığını korur.

Cildinizdeki Gözenekleri Temizleyin

Cildinizin nefes alması gözeneklerin temiz olmasına bağlıdır. Tıkanık bir cilt gözeneği içerisinde bulundurduğu kir nedeni ile ciltte akneler oluşmasına, siyah nokta oluşumuna sebep olur. Bu nedenle cilt sağlıksız bir hale gelir ve bu da tabi ki cilde yansır. Bunun için düzenli bir cilt bakımı gerekir. Sıcak bir duş aldıktan sonra gözenekleriniz açılacaktır. Bunun ardından yapacağınız bir soyulabilir maske gözeneklerinizin temizlenmesine katkıda bulunur. Bu cildinizin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır.
Retinol, A vitaminin bir türevidir. Yaşlanma karşıtı olan en güçlü içeriklerden biri retinoldür. Yaşlanma karşıtı özellikleri ile cildin tonunu eşitler, dokusunu düzenler ve ciltte mucizevi etkiler yaratır. Cildinizi retinole alıştırmak cilt sağlığınız ve geç yaşlanma için iyi bir neden olacaktır. Alışmaması durumunda ciltte hassasiyet yaratabilir. Eğer cildinizde olumsuz bir etki görürseniz retinol kullanımını azaltabilirsiniz ve ya içerik olarak daha az içerikli ürünler kullanabilirsiniz.

Parlak Cilt Makyajı

Cildimizi temizledik, bakımlarımızı yaptık, nemlendirdik ve cildimizi istediğimiz o sağlıklı görünüme kavuşturduk. Son ve ek bir adımımız kalmış oluyor ki bu da parlak bir makyaj uygulaması…

Son zamanların en popüler uygulaması “glowing”, tüm dünyada herkesin kapıldığı bir akım. Cildin daha parlak görünmesi için bazı hileler kullanılıyor. Bunlardan biri ve en önemlisi “highlighter” Cildin en yüksek noktalarına bu ürünü kullandığımızda içeriğindeki parlaklık veren ışıltılarla cildi daha canlı ve parlak gösterir. Bunun haricinde cilt bazlarında, fondötenlerde de cildin parlak görünmesini sağlayacak içerikler artık yer almaktadır. Siz de bu akımların takip ederek parlak bir makyaj elde edebilirsiniz.

Cevap bırakın