Nasıl Sağlıklı Kilo Alınabilir?

Nasıl Sağlıklı Kilo Alınabilir? Sağlıklı Kilo Almanın Yöntemleri Nelerdir? sağlıklı Kilo Almak İçin Neler Yapılmalıdır?

0 219

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diyet yapmak gelince çoğu insanın ilk aklına gelen zayıflamaktır. Fakat kilo almak için de uygulanan diyet programları vardır. Kilo verememek gibi kilo alamamak da bir problem olarak görülmektedir. Kilo almak için kilo almaya uygun bir diyet programı uygulanması gerekmektedir. Kilo alımına engel bir sağlık problemi yoksa uygun bir planlama ve program ile ideal kiloya ulaşmak mümkündür. Orantılı, formda ve sağlıklı kilo almak için bir uzmandan yararlanmakta fayda vardır.  Sağlıklı kilo almanın bazı önemli püf noktaları bulunmaktadır. Nasıl sağlıklı kilo alınabilir sorusunun cevabını aşağıda cevapladık. Gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle kilo almaya engel bir sağlık sorunu olup olmadığı tespit edilmelidir. Bu nedenle de bir iç hastalıkları ve ya endokrinoloji uzmanı ile görüşmek gerekir. Tıbbi muayene gerçekleştikten sonra kilo almak için herhangi bir engel bulunmadığı gözlemlendiği taktirde programlar uygulanabilir.

Kilo alamama problemi temel genetik faktörlerden, bağırsak sistemi bozukluklarından, tiroit bezlerinin fazla çalışmasından, stres, yeme bozukluğu ve ya aşırı fiziksel aktivite gibi sebeplerden ortaya çıkmaktadır.

İnsanlarda zayıflık derecesi, obezite derecesinin de belli olduğu ve ya ideal kiloda olunduğunu gösteren vücut kitle indeksi ile hesaplanır. Yaşa ve cinsiyete göre değişiklik gösteren değerler vardır. Yeterli vücut ağırlığına sahip olunmaması da bazı sorunları beraberinde getirir. Bağışıklık sistemi zayıflar, vitamin ve mineral eksiklikleri görülür ve buna bağlı hastalıklar görülebilir, saç dökülmesi ve tırnak kırılmaları yaşanır, kadınlarda regl düzensizlikleri ve kas-iskelet sistemi hastalıkları ile karşılaşılabilir.

Sağlıklı kilo alma diyetleri kişiye özel hazırlanmalıdır. Zayıflık derecesine ve sağlık durumuna uygun bir program hazırlanmalıdır ve bu kişisel olmalıdır. Sadece fazla yemek, fazla kalorili yiyecekler tüketmek, karbonhidrat almak, yağlı beslenmek, yatmadan yemek yemek kilo alma konusunda işe yaramaz. İşe yaradığını görseniz bile aldığınız kilo çok sağlıksız olacaktır. Fakat bizim istediğimiz sağlıklı kilo almaktır. 

Sağlıklı kilo almak için dikkat edilmesi gerekenler vardır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Günde 1 su bardağı ve ya 1 çay bardağı kadar sade kefir tüketin. Uyanır uyanmaz içmek yararını artıracaktır. Bunu alışkanlık haline getirmelisiniz.
  • Kahvaltı öğününü asla atlamayın. Kahvaltı en önemli öğündür. Kilo almak isteyenlerin de en iştahsız olduğu öğün sabah kahvaltıdır. Dolu dolu bir öğün yapamasanız da en azından bir yumurta, yanında 1 muz, 1-2 dilim peynir, 1-2 adet grisini gibi yiyeceklerden bulunan bir tabak hazırlayabilirsiniz.
  • Öğle ve akşam öğünlerini de kaçırmamanız gerekir. Yemek yemeye ana öğün ile başlamalısınız.
  • Günlük almanız gereken protein miktarını tamamlamaya çalışın. Örneğin 45 kilo iseniz günde 60 gr protein almanız gerekir. Hayvansal gıdalardan, kefirden, yoğurttan ve daha bir çok besinden protein alabilirsiniz.
  • Karbonhidrat tüketimi de önemlidir fakat karbonhidrat tüketirken rafine olanları değil kompleks olanları seçmeniz gerekir. Yani şeker içeren gıdalar, beyaz mamuller, mısır şurubu gibi besinler tüketmeyin. Bunun yerine tam tahıllı un ve un ürünleri, kuru baklagiller tercih edin.
  • Günde bir yemek kaşığı bal, reçel ve pekmezden daha fazlasını tüketmeyin.
  • Günde bir avuç içi kadar kuruyemiş tüketin
  • Günde 2 porsiyon mevsim meyvesi tüketin.
  • Günde 8-10 bardak su için. Bu suyu öğünlerle birlikte tüketmemelisiniz. Öğün aralarında tüketmeniz daha doğru olacaktır.
  • Beslenme tedavileri kişiye özeldir. Bunu unutmamalı ve bir uzmandan ya da diyetisyenden destek almalısınız.

Cevap bırakın