Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir? Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları Nelerdir? Sağlıklı Kilo Vermenin Yöntemleri Nelerdir?

0 179

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kilo vermek isteyen çoğu insan tek tip besine dayalı, düşük kalorili ve ya protein ağırlıklı beslenerek diyet yapmaktadır. Fakat bu yöntemler ile verilen kilolar bir süreden sonra verdiğiniz kilodan fazlasını almaya bile sizi itebiliyor ve bir kısır döngü içerisine girmiş oluyorsunuz. Sağlıklı ve kalıcı olarak kilo vermek için asıl yapmanız gereken ise yaşam stilinizde değişikliklere gitmektir. Sağlıklı kilo vermek için neler yapılması gerektiğini birlikte inceleyelim.

Nasıl Sağlıklı Kilo Verilir?

Gerçekçi Hedefler Belirlenmeli

Birçok insan gerçekçi hedefler belirlemediği için sık sık diyet yapıp bir süre sonra programa uyum sağlamakta zorlandığı için diyeti bırakıyor. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız bu yola çıkarken kendinize gerçekçi hedefler belirlemelisiniz.

Uzun vadede haftada 0.5-1 kilo arasında sağlıklı kilo verme hedefi koymak sizin için en doğrusu olacaktır. Uygulanan yanlış diyetler ile haftada 3-4 kilo vermek sizi kandırmasın. Eğer öncesinde böyle bir serüvenden geçip yeniden kilo aldıysanız haftada verdiğiniz 1 kilo sizi tatmin etmeyebilir. Fakat verdiğiniz bu 1 kilonun bir daha hayatınızda hiç karşılaşmayacağınız bir kilo olduğunu düşünerek kendinizi motive edebilirsiniz.

Su İçmek Unutulmamalı

Su her insanın hayatında en önemli ihtiyaçtır. Sağlıklı kilo vermek isteyenler içinde oldukça önemli bir besindir. İştahın kapanmasına, yap yakımının artmasına ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Yani su içmeyi kilo verirken yardımcı baş ekipman olarak düşünebilirsiniz.

Günlük alınan her kalori başına 1 ml ve ya kişinin ağırlığından yola çıkarak 1 kg başına 35 ml su içilmesi gerekmektedir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü), sıvı kaybını önlemek adına kadınların günde 10 bardak, erkeklerin ise günde 14 bardak su içmesi gerektiğini vurguluyor.

Bir çoğumuz gün içinde su içmeyi unutuyor ve ya ihmal ediyoruz. Fakat su içmeyi bir gereklilik olarak düşünerek su tüketmeliyiz. Spora giderken, iş yerinde, alışverişe çıktığımızda yanımızda suyumuzu muhakkak taşımalıyız ki su tüketimini ihmal etmeyelim. Bir şişenin içine 2-3 adet kabuk tarçın, bir kaç dilim elma ve limon atarak suyunuzu lezzetlendirebilirsiniz.

Kahvaltısız Güne Başlanmamalı

Sağlıklı kilo vermek isteyen insanlar için ilk şart kahvaltı yapmaktır. Düzenli olarak kahvaltı yapmak kilo kontrolünü sağlamayı kolaylaştırıyor. Kahvaltı atlanıldığında öğle yemeğinde doymak için yağ ve karbonhidrat ağırlıklı besinler tüketiliyor bu da kilo almaya sebep oluyor. İhtiyacınızdan fazla enerji ve kalori alarak kilolarınızı artırmış oluyorsunuz. Doğru bir kahvaltıda yumurta, peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin, bal, reçel, tereyağı ve simit bulunmalıdır. Tam tahıllı ekmek yerine yağsız tost ve ya soğuk sandviç de tercih edilebilir. Fakat poğaça ile karıştırılmamalıdır. Çünkü bir poğaçada yaklaşık 300-400 kalori ve 20 gr yağ bulunmaktadır.

Eğer sabahları kahvaltı yapmaktan hoşlanmıyorsanız da tahıllı gevrekler, müsli, yulaf ezmesi gibi besinleri yoğurtla ve ya sütle karıştırıp meyvelerle süsleyerek tüketebilirsiniz.

Ara Öğün Yenmeli

Ana öğünlerin haricinde çok yüksek enerjili olmayan sağlıklı besinler tüketilmelidir. Bu sağlıklı kilo vermenin püf noktalarından biridir.  Ara öğünler kan şekerini kontrol altına alır, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımını artırır. Ayrıca doygunluk hissi sağlayarak da ana öğünlerde porsiyonların kontrollü olmasını düzenler. Meyve, kepekli tost, kuru meyveler, ceviz, bitki çayı gibi besinleri tüketerek ara öğünlerinizi tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca zayıflamak istiyorsanız ara öğünlerde ve ya normal zamanda yemekten sonra abur cubur yemek yerine meyve tüketmelisiniz. Bu nedenle alışverişe çıktığınızda abur cubur almak yerine meyve alın ve meyve salataları yapın. Sağlıklı bir market alışverişi yapmak sizin sağlıklı kilo vermenizi destekleyecektir.

Hareket edilmeli

Çalışma hayatı pek çok insanı hareketsizliğe iter fakat hareket etmemek kilo almanızı destekleyecektir. Kilo almanızı desteklemese de bir süreden sonra protein kaybı ve yağ kütlesi artışı yaratarak vücut dengenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle çalışma hayatında hareket etmek unutulmamalı ve asansör kullanmak yerine merdivenler tercih edilmeli ve ya saat başı kalkıp bir kaç dakika hareket edilmelidir.

Süt Ürünleri Tüketilmeli

Süt ve yoğurt, ayran, kefir gibi sütten elde edilen ürünler grubundaki besinler kalsiyum, fosfor, protein, B2, B12 ve D vitamini için önemli bir kaynaktır. Bu mineraller sağlıklı kilo vermek için gereklidir. Bu besinlerin az tüketilmesi vücudun daha fazla yağ depolamasına sebep olmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük kalsiyum ihtiyacı yaklaşık 1000 miligramdır. Kişi bu ihtiyacı süt ve süt ürünleri ile karşılayabilir.

Uyku Düzenine Dikkat Edilmeli

Sağlıklı kilo vermek denince sağlıklı beslenme, sıkı diyet ve egzersiz gelir fakat uyku da bir o kadar önemli bir faktördür. Yetersiz uyuyan kişilerde doyma hissini yaratan leptin hormonu daha az salgılanmaktadır. Bu nedenle daha geç doyarsınız ve daha erken acıkırsınız.  Bu nedenle uyku saatine dikkat edilmeli ve bir uyku düzeni oluşturulmalıdır.

Porsiyonlar Küçültülmeli

Porsiyonları küçültmek farkına bile varmadan sağlıklı kilo vermek için etkili bir yöntemdir. İnsanlar refleks olarak önündeki tabağı bitirme eğiliminde bulunurlar. Bu alışkanlığımızdan dolayı porsiyonları küçültmek bizim için yararlı olacaktır. Sürekli olarak yapma eğiliminde bulunduğumuz ve kafamıza yerleşmiş olan önündeki tabağı bitirme eğilimini değiştirmek yerine daha küçük porsiyonlar tercih ederek bu işi kolaylaştırabiliriz.

Cevap bırakın