Normalleşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Normalleşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir? Koronavirüs Dönemi Normalleşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmeli? Normalleşme Sürecinde Neler Yapmalıyız?

0 939

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Normalleşme Sürecinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

1 Mart tarihinde açıklanan genelgelerle yeni bir normalleşmeye gidiliyor. Bölgesel olarak risk durumuna bağlı olarak geçerli olan bazı durumlar var. Fakat her koşulda bu normalleşme sürecinde dikkat etmemiz gereken kurallar var. Şimdi birlikte normalleşme sürecinde nelere dikkat edilmelidir birlikte inceleyelim.

Maske her zaman ve her şekilde ilk ve ayrılmaz kuralımızdır. Dışarı çıkarken maske kullanmalı ve uzun süre aynı maske kullanılmalıdır. Tek kullanımlık maskelerin daha avantajlı olmasıyla birlikte farklı türde maskeler tercih edenlerde bulunuyor. Bu maskeler yüksek derecede sıcaklıkta yıkanmalıdır.

Bazı insanlar eldiven kullanmayı tercih ediyor fakat eldivenin güvenli olması için her seferinde değiştirilmesi gerekir. Bunun yerine elleri sık sık yıkamak ve el hijyenine önem vermek daha mantıklı olacaktır. Yüksek alkol içeren kolonyalar ve ya el dezenfektanları ile de el hijyeni her zaman sağlanmalıdır.

Artık bazı bölgelerde kafe ve restoranlar belirli saat dilimlerinde kullanıma açık. Hepiniz sıkıldınız ve eski hayatlarınızı özlediniz. Arkadaşlarınızla ve ya ailenizle bir restoranda oturup birşeyler yiyip içmek istiyor olabilirsiniz. Fakat bu durumu tedbirsiz hale getirirsek durum yine eskisine dönecektir. Bu nedenle işe gidiyorsanız öğle arasında restoranda bir yemek yiyebilmeniz doğalken, her gün dışarıda kafede oturmanız riskli olacaktır. Açık alanları olan kafelerde oturmayı tercih etmelisiniz. Ayrıca insanlarla aranızdaki mesafeye dikkat etmeli ve %50 kuralına uymayan işletmeleri uyarmalısınız.

Daha çok boş vakitlerinizi doğa yürüyüşleri yaparak açık alanlarda değerlendirmelisiniz. Çünkü D vitamini bağışıklığınızı güçlendirecek ve de hava almak vücudumuza iyi gelecektir. Ayrıca evlerimizi de sık sık havalandırmamızda fayda vardır.

Klima temizliğine çok önem vermeliyiz. Eğer evinizde bir koronavirüs hastası yoksa ve klimanızın temizliğini her ihtimale karşı yaptıysanız herhangi bir sorun yok. Fakat evinizde bir koronavirüs hastası varsa ve gelip geçtiyse klima temizliği muhakkak yapılmalı sonrasında klima kullanılmalıdır.

AVM’ler zaten açıktı fakat biz yine de dikkatli olmalıyız. AVM’ler hem insanların kalabalık şekilde bulunduğu hem de kapalı ortamlardır. Bu nedenle sağlam bir maske takılmalı ve eller sık sık yıkanmalıdır. Yıkayamadığınız zamanlarda eşyalara dokunduktan sonra yüzünüze elinizi asla dokunmadan mutlaka el dezenfektanı ve ya kolonya kullanmalısınız. Ayrıca AVM’lerde de mümkün olduğunda insanlarla olan mesafenize dikkat etmelisiniz.

Artık normalleşme süreci ile herkesin daha fazla dışarı çıkacağı aşikar bir durumdur. Bu nedenle dışarıda bir yerde oturduğumuzda ve ya toplu taşıma kullandığımızda eve geldikten sonra kullanılan kıyafetler hemen değiştirilmeli ve açık havada havalandırılmalıdır. Mümkünse duş alınmalıdır. Eller iyi şekilde yıkanmalıdır, burun ve ağız temizlenmelidir.

Çocuklarda artık okula gitmeye 2 Mart itibari ile başlamıştır. Çocuklarımızın beslenme çantalarına kendi yaptığımız ürünleri koymalı ve çantalarında her zaman kolonya ve ya dezenfektan bulundurmalarını sağlamalıyız. Çocuklara arkadaşları ile mesafe içerisinde olması gerektiğini söylemeliyiz. Ayrıca geldikten sonra da formalar açık havada sabaha kadar havalandırılmalı ve mümkünse sıklıkla yıkanmalıdır.

 

Cevap bırakın