Organ Bağışı Nedir?

Organ Bağışı Nedir? Organ Bağışı Nasıl Yapılır? Organ Bağışı Kimler Yapabilir? Organ Bağışının Önemi Nedir? Organ Bağışı Kartı Nedir?

0 260

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Organ bağışı bekleyen birçok hasta için başlatılan kampanyaları sosyal medya platformları, haber platformları ve ya farklı yerlerde hepimiz en az bir kez görmüşüzdür. Organ bağışı son yıllarda ülkemizde dahil olmak üzere yaygınlaşmış ve bilinçlenilen bir konu olsa da hala ülkemizde 27.000 organ bağışı bekleyen hasta bulunmaktadır. Organ bağışı konusunda en çok böbrek nakli bekleyen hastalar bulunmaktadır.

Organ bağışı bekleyen hastaların genellikle organları yerine getirmesi gereken fonksiyonları tam olarak yerine getiremediği için  yaşam kaliteleri düşük olur ve yapmayı istedikleri birçok şeyden mahrum kalırlar. Organ nakli beklemek gerçekten de üzücü ve zorlu bir durumdur. Bu nedenle herkes bilinçlenmelidir.

Medikal tedavi yöntemleri kullanılmasına rağmen hala yeterli ve olması gereken şekilde fonksiyon göstermeyen organın alınıp, aynı organın donörden alıcıya nakledilmesine organ nakli denir. Organ nakli ile kişinin yaşam kalitesi yükselir ve birçok insan hayata bağlanır. Organ bağışçıları organ nakli konusunda bilinçli kişilerdir.

Organ bağışı, 18 yaşından büyük bireylerin gönüllülük esasına dayaranak yürüttüğü bir girişimdir. Bu girişim ile birçok hayat kurtarılmıştır. Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, hayattayken organ bağışı yapabilir ve ya ölümünün ardından ailesi organlarını bağışlayabilir. Böylelikle başka insanların hayatını kurtarmış olursunuz.

Organ bağışı 18 yaşından büyük bireylerin, özgür iradesiyle organlarını bağışlaması ve başka hastaların kullanmasına izin vermesi durumudur. Akli dengesi yerinde olan bilinçli her kimse 18 yaşını aştığı surette organ bağışı yapmak için müracaatta bulunabilmektedir.

Organ bağışçısı olmak istediğinizi beyan ettiğiniz nakil ekibine sağlık durumunuzla ilgili detaylar vermeli ve gerekiyorsa bazı testlerden geçmelisiniz. Bu testler ve sağlık durumunuz ışığında sizde organ bağışçısı olabilirsiniz.

Organ bağışı ölümünüzün ardından da yapılabilir. Bu konuda bir vasiyette bulunabilirsiniz. Vasiyetinizin ardından hangi organların tıbbi olarak bağışlanabileceğini belirlemek için değerlendirme yapılmalıdır. Beyin ölümü gerçekleştikten sonra tıbbi olarak ölü sayılırsınız. Fakat bitkisel hayattaki ve makinalara bağlı yaşayan kişilerden organ alımı yapılmaz.

Birey organ bağışı vasiyetinde bulunmuş olabilir. Fakat her ölümden sonra organ nakli mümkün olmayabilir. Bu durum ekipler tarafından incelenip karar verilecektir.

Organ bağışı 2’ye ayrılır. Bunlardan biri hayatta olan kişiden alınan bağış; diğeri ise kadavradan alınan bağıştır. Hayatta olan kişi sadece böbrek ve karaciğerini bağışlayabilir. Kadavra ise kalp, karaciğer, böbrek, pankreas, akciğer, ince bağırsak, kalp kapağı, kemik, tendon, yüz, el, kol, bacak, uterus gibi organların nakilleri yapılabilmektedir.

Hayatta iken organ bağışı yapmak hayati bir karardır. Bu konuda başvurduğunuz kurum size bu konuda bilgilendirmek yapmak zorundadır. Tüm bilgilendirmelerden sonra organ bağışına karar verdiyseniz yapabilirsiniz. Bağıştan önce vazgeçme şansınız da bulunmaktadır.

Ölüm sonrası organ bağışı için ise kişi kesin kararını verdikten sonra il sağlık müdürlüğü, özel/devlet hastaneleri, poliklinikler vb. organ nakli yapan tüm kuruluşlardan organ nakli koordinatörlüğüne başvuruda bulunabilir.

Organ bağışı yapabilmek için; 2 tanık huzurunda form doldurulur. Bu formda organ ve dokuların listesi bulunur ve hepsi dahil olmak üzere bağışlamak istediğiniz organları seçebilirsiniz. Bireye bir organ bağış kartı verilir. Bu veriler aynı şekilde Sağlık Bakanlığının sistemine kaydedilir ve güvenli olarak korunur.

Organ bağışı bulunan kişinin vefatından sonra ailesinden de onay almak gerekir. Bu nedenle organ bağışı yapmak isteyen kişi bunu daha öncesinde ailesiyle konuşmalı ve vasiyetini belirtmelidir. Organ bağışı yapmak isteyen kişi bağış isteğinden vazgeçtiyse bunu sildirmesi mümkündür.

3-9 Kasım, Organ Bağış Haftası olarak her yıl kutlanmaktadır ve  bu bağış haftasında halk bilinçlendirilir ve organ bağışı konusunda yüreklendirilir. Siz de organ bağışı yaparak birçok kişinin hayata tutunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Cevap bırakın