Oruç Tutarken Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oruç Tutarken Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz? Ramazan Ayında Bağışıklık Nasıl Düşmez? Oruç Tutarken Nasıl Beslenilmelidir? Ramazan Ayında Beslenme Nasıl Olmalı?

0 209

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Oruç Tutarken Beslenmemizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hepimizin de bildiği gibi Ramazan ayına çok az kaldı. Nisan ayının 13’ünde başlayacak olan Ramazan ayı ile birlikte birçok insan oruç tutuyor. Ancak oruç tutarken doğru beslenmek ve bağışıklığı düşürmemek çok önemlidir. Şimdi birlikte oruç tutarken beslenmemizde nelere dikkat etmemiz gerekir. Birlikte inceleyelim.

Doğru bir beslenme yapmak için doğru bir alışveriş yapmak önemlidir. Markete gittiğimizde seçtiğimiz besinler evde bizim beslenmemizi düzene sokmaya yardımcı olur. Sahur, iftar ve ara öğünlerde de sağlıklı beslenmek gerekiyor.

Ramazan ayında önemli 2 ana öğün bulunuyor. Bunlardan biri sahur diğeri ise iftardır. Bu iki ana öğünde de mutlaka taze ve ya pişmiş mevsim sebzeleri ve yeşillikleri bulunmalıdır. Sahurda taze şekilde domates, salatalık, yeşillik vb. tüketirken iftarda da bir sebze çorbası ve ya salata yapılabilir.

Sahur menüsünü kahvaltı gibi düşünebiliriz. Önemli bir öğündür. Bu nedenle protein ağırlıklı bir öğün olmalıdır. Yumurta peynir, hindi füme, sucuk gibi besinler tüketilebilir. Peynir seçerken de az yağlı ve bol proteinli peynirler seçmeliyiz. Lor peyniri, az yağlı beyaz peynir, eski kaşar, köy peyniri bunlardan bazılarıdır.

Sahurda hazırlayacağımız omlet, menemen gibi yiyeceklerde fazla yağ kullanmamalıyız. Bir yemek kaşığının üstüne çıkmamalıdır. Ayrıca tuzu da çok minimal kullanmalıyız. Hazırladığımız yemekleri baharatlar ve sebzeler eşliğinde yemeliyiz.

Sağlıklı yağlardan almak önemlidir. Zeytin, ceviz, badem gibi besinler sağlıklı yağlar içerir. Bu nedenle sahurda tüketilmelidir. Ancak sınırlandırılmalıdır. Mesela bir öğünde 5 zeytin, 2 ceviz tüketilmeli sonraki gün ise 2 ceviz, 10 badem tüketilmeli gibi.

Sahurda soframıza koyacağımız mevsim sebzeleri ve yeşilliklerine 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı gezdirmekte fayda vardır. Çünkü bağırsak sağlığını desteklemek için sağlıklı yağlar tüketmek gerekir.

Sahurda karbonhidrat da almalıyız ancak sağlıklı karbonhidratlar olmalı. 1-2 dilim tam tahıllı undan yapılmış ekmek buna örnek verilebilir. Ya da tam buğday unu ile yapılmış börek, çörek, gözleme bunlardan birkaç seçenektir..

İftarda ise çorbalar yaparken kemik suyu kullanılmalıdır. Kemik suyu vücutta glutatyon üretimini artırarak bağışıklığı güçlendirir. Ayrıca sebze, yayla, tarhana, mercimek gibi sağlıklı ve leziz çorbalar tercih edilebilir.

İftar menüsünde ana yemek tercihlerimizde bakliyat, et, köfte, sebze, tavuk, balık gibi tüm besinler dönüşümlü olarak tüketilmelidir. Mesela 2 gün sebze yemeği yenirken, 2 gün bakliyat yemeği, 3 günde et, tavuk, köfte, balık gibi besinlerden faydalanılmalıdır. Sebze yemeklerinin içerisine de zeytinyağı ve kıyma koymakta hiçbir sakınca yoktur.

İftar menüleri de bu düzende ayarlanırken iftardan sonra gelen ara öğünlerde bol bol su tüketilmeli ve günlük su ihtiyacı karşılanmalıdır. Ayrıca taze meyveler tüketilmelidir.

Ramazan ayında bağışıklığımızı güçlendirmek için tüketmemizin çok faydalı olacağı bazı besinler vardır. Bunları maddeler halinde sıralayacak olursak;

 • Kefir
 • Kemik ve et suyu
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Soğan ve sarımsak
 • Brokoli
 • Karnabahar
 • Lahana
 • Avokado
 • Soğuk sıkım bitkisel yağlar (mesela zeytinyağı)
 • Ev yapımı yoğurt
 • Ceviz
 • Yeşil çay

Şeklinde sıralayabiliriz.

Cevap bırakın