Pandemi Döneminde Diş Sağlığı Nasıl Korunur?

Pandemi Döneminde Diş Doktoruna Gitmeye Korkarken Diş Sağlığını Nasıl Koruyacağınızı Öğrenin...

0 176

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pandemi döneminde hepimiz birçok şeyi yapmaktan korkar olduk ve koronavirüsten korunmak için diğer gerekli olan bazı gerekliliklerimizden vazgeçtik. Bunlardan biri de diş kontrolleri ve diş sağlığıdır. Peki pandemi döneminde diş sağlığı nasıl korunur? Hadi birlikte inceleyelim.

Koronavirüs tüm dünyayı etkiledi ve hala etkilemeye devam ediyor. Bu nedenle bilinçli olan çoğu insan koronavirüsün yayılmasının önüne geçmek için hayatlarında büyük değişiklere gitti. Bunlardan biri de bu dönemde bazı gereklilikleri ertelemek oldu. Hem virüse yakalanma endişesiyle, hem kullanılacak ürünlerin hijyeninden emin olamadığımız için hem de virüsün yayılımını önlemek için bu dönemde vazgeçtiğimiz  şeylerden biri de diş kontrolleri ve diş sağlığı oldu. Diş sağlığı ötelendikçe daha kötü bir hal alan ve kötüleştikçe de dişimizi kaybetme riskinin arttığı bir durum. Bu nedenle ağız ve diş sağlığımıza dikkat etmek gerekiyor ve bunun içinde yapılması gereken bazı şeyler var. Şimdi pandemi döneminde diş sağlığının nasıl korunacağını birlikte inceleyelim.

Salgının ilk dönemlerinde diş hekimleri de acil durumlar haricinde diş ile ilgili işlemlerin sonraya saklanması düşüncesindeydi. Fakat sürecin uzamasıyla birlikte acil olmayan fakat rahatsızlık veren durumlarında tedavisini ertelemek hem hekimler hem de hastalar istemiyor. Çünkü diş problemlerinin ertelenmesi de yeni diş problemlerini doğurabilmektedir. Bu nedenle hastalar diş hekimleri ile önceden konuşmalı, sorunu hakkında bilgi vermeli ve diş hekimi tedaviyi uygun görüyorsa gerekli tedbirler eşliğinde tedavi uygulanmalıdır.

Bu dönemde gerekli önlemleri almak hem hasta için hem de hekim için oldukça önemlidir. Diş hekimleri, sağlık personelleri, hastalar bu konuda dikkatli olmalıdır. Diş tedavisinde kullanılacak aparatların hijyeni çok önemlidir. Diş hekimi de maske, önlük, gözlük, eldiven, siperlik, koruyucu tulum, steril önlük gibi ürünleri giyerek korunmalıdır. Ayrıca randevular arasında saat aralıkları olmalıdır. Bir hastadan sonra diğer hasta gelene kadar oda havalanmış sterizile edilmiş duruma gelmelidir. Bu herkesin virüsten korunması için önemlidir.

Diş operasyonlarında artık hasta ile önceden görüşülüyor şikayetleri alınıyor ve diş sorununun koronavirüs ile ilişiği olabileceği inceleniyor. Bu nedenle diş operasyonlarından önce koronavirüs testi isteniyor ve hastanın test sonucu negatif çıkarsa operasyon yapılıyor.

Her hastanın ardından ortamın sterizile edilmesi, kullanılacak aletlerin dezenfekte edilmesi gerekmektedir. Kişiler girişte maskelerini değiştirmeli, dezenfektan sıkmalı ve galoş giymelidir. Ayrıca bekleme salonlarında hasta bekletilmemelidir. Randevu sistemi ile çalışılmalı ve randevu saatinden önce hasta alınmamalıdır. Muayeneye gelen kişi tek başına gelmelidir ve hasta yakını da bekleme salonunda bekletilmemelidir. Bu önlemler hem hastayı hem hekimi hem de personeli korumaktadır.

Pandemi döneminde diş sağlığını korumak için düzenli olarak ağız bakımı yapmak gerekir. Diş hekiminden ziyade her zaman dişlerimizi korumak için düzenli olarak bakım yapmalıyız. Özellikle de bu dönemde diş bakımı oldukça önemlidir. Bu dönemde insanlar daha çok evlerinde vakit geçiriyor, haliyle sıkılıyor bu nedenle yeni yemekler yapmak istiyor ve ya daha çok şey atıştırıyor. Bu da elbette dişlere etki ediyor. Sağlıksız gıdalar tüketilmemelidir. Bu hem diş sağlığı için hem de bu dönemde bağışıklığın korunması için önemlidir. Ayrıca yediklerimizin etkilerinden dişlerimizi korumak için düzenli olarak dişlerimizi fırçalamalı, diş ipi kullanmalı ve ağız bakım suları ile ağzımızı steril etmeliyiz.

Pandemi döneminde diş sağlığını korumak için hem kendimizi hem de çocuklarımızı diş sağlığı konusunda bilinçlendirmeliyiz. Bu dönemde oluşacak problemlerin önüne geçmek ve çok gerek olmadıkça doktora gitmemek ve toplu ortamlarda bulunmamak için diş sağlığına ekstra önem vermemiz gerekiyor. Sağlıksız atıştırmalıklardan uzak kalınmalı ve sağlıklı meyveler, sebzeler, kuruyemişler atıştırmalık olarak tercih edilmelidir. Rutin halinde diş bakımı yapılmalı, düzenli olarak yeterli şekilde fırçalanmalı, diş ipi kullanılmalı, dil fırçaları ile dil ve damaklarda temizlenmeli ardından da ağız bakım suları kullanılmalıdır. Biz bunları yaparken çocuklarımızı da yanımıza alıp onlara nasıl diş ve ağız temizliği yaptığımızı göstermeli ve onlar için biraz daha eğlenceli hale getirmeliyiz.

Cevap bırakın