Pandemi Döneminde Hamilelik Nasıl Daha İyi Geçirilir?

Pandemi Döneminde Hamilelik Nasıl Daha İyi Geçirilebilir? Pandemi Sürecinde Anne Adayı Nelere Dikkat Etmelidir?

0 461

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) devamlı olarak araştırmalar yapıyor ve farklı veriler buluyor. Gün geçtikçe önümüze yeni bir şey çıkması tedirginliğe sebep olabiliyor. Bu da anne adayları için stres oluşturuyor, tedirgin ediyor ve refleks olarak hep kötüye hazır durumda stresli şekilde beklemelerine sebep oluyor. Çalışmayan anne adayları için pandemi dönemi biraz daha rahat geçebiliyor. Fakat çalışan, evden çalışma imkanı olmayan anne adayları da var ve pandemi döneminde toplu taşımalara ve insanlarla iletişim kurmaya maruz kalabiliyorlar.

Bu durumda anne adayları da stresi üzerlerinden atıp hepimizin yaptığı gibi maske takmalı, sosyal mesafeye dikkat etmeli, el ve beden sağlığına dikkat etmeli, temiz iç çamaşırı ve kıyafetler giymeli ve giyilmiş kıyafetleri dışarıdan dönüldüğünde dezenfekte etmeleri ve ya temizlemeleri gerekmektedir.

Sosyal mesafe denildiğinde sadece dışarıdaki insanlarla yapılması gerekmiş gibi düşünebiliyoruz. Fakat aynı evin içinde yaşasa bile özellikle hamile kadınlar bu pandemi döneminde öpüşmek vb. gibi sevgi ve cinsel eylemlerden kaçınmalıdır. Hamile kadınlar rutin kontrollerine devam edebilirler fakat keyfi olarak bebeği görmek için muayeneye gitmemelidir. Yapılabiliyorsa online şekilde uzman doktor ile bir şekilde bu dönemi yönetebilirler.

Anne adayları bu dönemde bağışıklıklarını sağlam tutmalılar. Bazı araştırmalara göre hamile kadınlarda normal insanlara göre Covid-19 görülse bile belirti daha az görülebiliyor. Bununla beraber her öksürük, ateşlenme gibi belirtileri Covid-19 belirtisi olarak görmemeliyiz. Bu mevsimsel bir grip yada bağışıklığın zayıflamasının getirdiği bir sonuç ile de ilgili olabilir. Buna olanak tanımamak için anne adayı bol bol meyve yemeli, sağlıklı ve hamileliğe uygun sebzeler tüketmeli, kırmızı ve beyaz et yemeli, eğer doktorumuz gerek görüyorsa -mutlaka danışarak- vitamin desteği almalıdır.

Doğumdan sonra ise anne ve bebek için evin hijyenik olması önemlidir ve evden bir süre çıkılmaması gerekir. Eve ziyaretçi ve ya misafir kesinlikle kabul edilmemelidir. Çünkü dışarıdan gelen bir kimsenin kimlerle iletişim kurduğunu, ne kadar dikkatli olup olmadığını bilemeyiz. Bu riski alınmamalıdır. Eğer hamileliğin son zamanlarında ve ya doğumdan sonra anne adayına ve ya anneye yardımcı olması için bir yakını yanında bulunacaksa bu kişi de bir süredir evden çıkmamış, tedbirli davranmış şekilde anne adayının evine gelmelidir ve sonrasında orada bulunduğu süreçte de kimseyle iletişim kurmamalıdır. Çalışan anne adayı bir süre sonra izne çıkabilir fakat baba adayı yüksek ihtimalle çalışmaya devam ediyor olacaktır. Dışarıdan gelen baba adayı da aynı şekilde giyilmiş kıyafetlerini dezenfekte etmeli hatta mümkünse direkt olarak yıkamalıdır. Kişisel temizliğine dikkat etmelidir ve anne adayıyla mesafesine dikkat etmelidir.

Pandemiden korunmak için mutlaka maskenizi takınız
Pandemiden korunmak için mutlaka maskenizi takınız
Peki zaten dikkatli olunması gereken bir süreç olan ve pandemi dönemiyle daha da stresli hale gelen hamilelik dönemini daha stressiz ve iyi geçirebilmek için anne adayı neler yapabilir?
  • Yoga

Hamile kadınlar için yapılabilecek en güzel aktivitelerden bir tanesidir. Hem anne adayı için çok rahatlatıcıdır hem de vücudun formda kalmasına yardımcı olur. Hamile kadınlar yogayı rahatlıkla tercih edebilir. Bilinçli bir şekilde rahatlamak için nefes almayı düzenler ve öğretir. Bu da hamilelik, doğum ve sonrası için sizi hazırlar.

  • Pilates

Pilates yine anne adayının rahatlıkla yapabileceği egzersizlerden biridir. Bel ve sırt ağrılarına iyi gelir. Doğum sırasında solunum ve gevşemeyi çok daha kolaylaştırır. Anne adayı için hazırlanmış uygun bir programla pilates yapılması anneyi fiziksel ve psikolojik olarak çok olumlu etkiler.

  • Kitap

Anne adayı boş zamanını kitap okuyarak değerlendirebilir. Hoşlandığı tarzda, ona iyi gelecek kitaplar okumalıdır. Pandemi döneminde öğrenmek istediklerini muayenehaneye gitmek yerine uzman kişiler tarafından yazılmış güvenilir kişisel gelişim kitaplarından öğrenebilir.

  • Film, Belgesel

Anne adayı yine evdeki zamanını film izleyerek yada bilgilendirici anne & bebek belgeselleri izleyerek geçirebilir. Hem vaktini iyi geçirmesini sağlayacak hem de kendisi için bir şeyler öğrenmiş olacaktır.

  • Sosyal Medyadan ve Bazı Mecralarından Uzaklaş

Hamilelik döneminde anne adayı için olumsuz haberler almak kötü olacaktır.  Stresle başa çıkmak için size zarar verecek sosyal medya mecralarından kaçınmalısınız. Anne adayı olarak olumsuz haberlerle karşılaşabileceğiniz, sizi kötü etkileyebilecek hesapları, sayfaları takip etmemelisiniz. Sosyal medyayı sizin yararınıza olacak şekilde kullanın. Fakat eğitici kurslar, bilgilendirici videolar, filmler ve belgeseller izlemek internet üzerinden spor kanallarını takip etmek sizin için olumlu olacaktır.

Cevap bırakın