Pandemi Döneminin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

Pandemi Döneminin Çocuklar Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

0 479

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uzman doktorlar yeni tip korona virüsün çocuklarda ve ergenlerde korku ve kaygı düzeyini arttırdığını gözlemlemiştir. Bu dönemin yetişkinler kadar çocukları da etkilediği ifade edildi.

Ülkemizde çocuklar ve ergenler zaten kaygılanmaya yatkınken pandemi dönemi bu durumu daha da belirgin hale getirmiştir. Yatkınlıkları ve her çocukta farklı olan karakteristik özelliklerin yanı sıra anne ve babalarının tutumlarından da çocuklar çok rahat etkilenebilmektedir.

Uzmanlar, çocukların fiziksel özelliklerinin yanı sıra psikolojik özelliklerinde kalıtım yoluyla aktarıldığını ve ebeveynler ile çocukların ruhsal özelliklerinin benzeştiğini ifade etmektedir. Bu nedenle ebeveynler hem gösterdikleri tutumlar ile hem de kalıtım yolu ile çocuklardaki kaygı düzeyinin artmasına neden olabiliyor. Pandemi döneminde korona virüs nedeni ile kaygı ve korku yaşayan çocuklar ebeveynlerinden ayrılmaktan çekiniyorlar. Bu onların kendilerini güvende hissetmemesine neden oluyor ve çocukları ebeveynlerine bir zarar gelmesi ihtimali kaygılandırıyor.

Uzmanlara göre, bazı çocuklar pandemi döneminde örnek gösterilen el yıkama yöntemlerini aşırıya kaçırıyor. Uykuya dalma sorunu, iştahsızlık, huysuzluk, gerginlik, hassaslaşma ve gereksiz şeyler için ağlayabilme ve vücutta ağrı hissetme gibi sorunlar yaşayan çocuklar olduğu gözlemleniyor.

Ergenlerde ise,  pandemi dönemi ve korona virüs ile ilgili aşırı zihin yorma, internetten bilgi edinme gereksinimi ve gelecek kaygıları gibi belirtilere sık olarak rastlanıyor. Yoğun korku ve kaygı yaşayan çocuklar ve ergenler, gerekli önlemler alınsa da, kısa süreler için bile dışarı çıkmakta zorlanabiliyorlar ve korkuyorlar. Bu durum kimi zaman sosyal izolasyonu beraberinde getiriyor.

Uzmanlar, pandemi döneminde ebeveynlerin çocuklarına doğru model olmaları gerektiğini ileri sürmüştür. Ebeveynler pandemi dönemini fazla umursamaz davranmamalı ve tedbiri elden bırakmamalı fakat aşırı korumacı ve kurallı da olmamalıdır.

Denilenlere uyan ne çok rahat ne de çok kuralcı olmayan dengeli ve tutarlı ebeveynlerin çocukları kendilerini daha güvende hissetmektedir. Bunun haricinde ebeveynler sürekli pandemi dönemi ve korona virüs ile ilgili konuşmamalıdır ki çocuklar daha fazla kaygı ve korku yaşamasın. Ebeveyn-çocuk arasındaki kaliteli zaman geçirme ve paylaşımlar sırasında çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarına göre gündemler belirlenmeli ve konuşulmalı ayrıca çocuğa hayatın normal olarak devam ettiği hissettirilmeli bunun geçici bir süreç olduğu belirtilmelidir. Kitle iletişim araçları ve internet kullanımı konusunda ebeveynlerin çocuklarına olumlu model olmaları gerekmektedir. Pandemi ile ilgili yalnızca resmi kaynakların verdiği haberlerin takip edilmesi oldukça önemlidir. Ayrıca bu dönemde öğrenimlerini internet ve televizyon üzerinden takip eden çocukların internet kullanımı kontrol edilmeli ve ona zarar verecek sitelere girilmesi engellenmelidir. Acil durumlar olmadığı sürece, televizyondaki pandemi ve korona virüs ile ilgili haberler günün belli saatlerinde ve sınırlı sürelerle takip edilmeli ve küçük çocuklar bu tip haberlerden uzak tutulmalıdır.

Kendileri ve ebeveynlerinin hastalık kapabileceğiyle ilgili aşırı kaygılanan çocuklara, ebeveynlerinden ayrılmakta çok fazla zorluk yaşayan çocuklar  ve pandemi önlemleri ile ilgili aşırı zihin yorma gibi anormal davranışları olan çocuklar için mutlaka çocuk ve ergen ruh sağlığı ve hastalıkları uzmanı hekimlere başvurulması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Cevap bırakın